همه کسب و کارها شروعی طوفانی و پُر قدرت دارند ولی پس از مدتی که آن شور و شوق اولیه تمام شد و مشکلات و سختی ها یکی یکی پدیدار شدند.در کسب و کارها ما کلا با ۲ دوره سرنوشت ساز روبرو هستیم . دوره اول که دوره راه اندازی است و دوره دوم یا میانی دوره ای است که اکثر کسب و کارها در این دوره نابود می شوند . فقط آنهایی در این میدان رقابت باقی می مانند که به تاکتیک های خاصی که در برای اولین بار در این مقاله برای شما می گوییم مجهز باشند .

 

دوره میانی

ما در این مقاله می خواهیم راه هایی برای جلوگیری از این اتفاقات برای شما بیان کنیم .با اجرای این توصیه ها دوره دوم یا میانی کسب و کارتان را بیمه کنید !

اسکات بلسکی (Scott Belsky)، مدیر بخش محصولات شرکت ادوبی (Adobe) و بنیانگذار و مدیر عامل اجرایی سابق Behance ( که یک پلتفرم برای اشتراک گذاری آثار خلاقانه هنرمندان و طراحان است) می‌گوید: ” دوره میانی سرنوشت ساز ترین زمان حیات هر کسب و کاری است .اگر در این دوره، یک مدیریت منعطف روی چالش های پیش رو نداشته باشید ،قطعا نابود خواهید شد.

کتاب جدید بلسکی با نام “مرحله آشفته میانی: راه خود را در دشوارترین و سرنوشت­ سازترین قسمت از هر کسب ­و کار شجاعانه، پیدا کنید“، آموزش های مهمی برای رهبران کسب و کارها و بنیان گذاران استارتاپ ها دارد. در این مقاله ما سه مورد از نکات مهم کتاب او را برای شما بیان می کنیم:

 

 

دوره میانی

۱- در دوره میانی در مورد فرآیندها، سختگیر نباشید.

بلسکی توضیح می ­دهد که شرکت­ های نوپا از تیم­ های کوچکی تشکیل شده ­اند که در آنها، هر کس هدف و مصالح شرکت را طبق بینش خود درک کرده و طبق آن عمل می‌کند، و برقراری ارتباط، به شکلی راحت و روان صورت می­ گیرد. اما قضیه به همین سادگی پیش نمی رود .زمانی می رسد که زمزمه های متفاوتی در مورد تقسیم وظایف ،جهت گیری شرکت ،…… از اعضای تیم تان به گوش می رسد. این زمزمه ها نشانه اتقاقی ناخوشایند در تیم شماست ! الان زمان آن رسیده که جهت گیری های جدیدی در کارتان اعمال کنید و تیم را بر اساس ارزشها و وظایف جدیدی یکدست کنید.

بسیاری از مدیران در این دوره میانی بجای کنترل آرامش خود دست به کارهای احمقانه ای می زنند. برای مثال ممکن است آن ارتباط و صمیمیت اولیه را با سازمان و تیم در حال گسترش خود از دست دهند، ممکن است اخراج­ های غیرضروری انجام داده یا مرتب خودی نشان دهند و حال بقیه را بگیرند، تا حس کنترل داشتن و رهبری خود را حفظ کنند. بلسکی هشدار می­ دهد که به هیچ وجه وارد این بازی های مسخره نشوید ! همچنین، در اتاق های دربسته با خودتان جلسه نگذارید ،بلکه در این دوره میانی نیز مانند سابق کارها را با مشورت و گروهی تصمیم گیری کنید.برای مثال با استفاده از تست A/B، مشخص کنید که آیا بهتر است تصمیمات را به شکل گروهی و طوفان فکری ،بگیرید .یا این­که از افراد تیم تان بخواهید به تنهایی روی ایده‌های خود کار کرده و آنها را در جلسات مشترک ارائه دهند.

 

دوره میانی

 

به علاوه، همیشه باید در حال حسابرسی کسب و کار ،میزان رسیدن به اهداف ،فرآیندهای اجرایی باشید. بلسکی می­گوید: “ آیا ما هر سه شنبه فقط به خاطر اینکه سه­ شنبه است، جلسه برگزار می‌کنیم؟ چرا نباید آنالیز های دقیق تر و لحظه ای از وضعیت مان نداشته باشیم ؟

بلسکی همچنین یک هشدار جدی برای مدیران کسب و کارها دارد. او می گوید : “اگر تیم­ شما، خود فرآیند کاری خود را طراحی کرده‌است و خوب هم دارد نتیجه میگیرد، اصلا در نحوه اجرای وظایف شان دخالت نکنید. ممکن است شما بهتر از هر کس دیگری بدانید که کسب ­و کارتان برای موفقیت در این مرحله به چه چیزی نیاز دارد، اما کارکنان شما بهتر از شما می­ دانند که چگونه باید کارها را برای رسیدن به اهداف مدنظرتان انجام دهند“.

۲- در دوره میانی ،بازاریابی درونی را هیچ وقت فراموش نکنید.

هم­سویی و هم نظری تیم اجرایی دارای اهمیت بیشتری نسبت به اجرای وظایف شان دارد. اما با رشد شرکت‌ها مخصوصا در دوره میانی، آن هم­سویی تضعیف می‌شود. با ورود افراد جدید و زیاد شدن محصولات و پروژه ­ها، وظایف افراد مبهم و قاتی می ­شوند. در نتیجه، بلسکی می­گوید: “در مرحله میانی، رهبران باید پیام و رسالت شرکت را به همان رسایی و بلندی که به مشتریان و عموم مردم می‌رسانند، به کارکنان خود نیز برسانند“. او می‌گوید: “واقعاً عجیب است که شرکت‌ها پول زیادی صرف بازاریابی برای خود در جهان می­کنند، اما هیچ گونه بازاریابی میان کارمنان خود برای جذب آنها انجام نمی دهند.

 

دوره میانی

 

بلسکی توصیه می کند در شرکت هایتان حتما یک تخته سیاه داشته باشید تا وظایف ،کارهای عقب مانده و کارهای پیشرو را در آن بنویسند تا جلوی چشم همه باشد .جالب است بدانید تیم او در Behance، تخته سیاهی مخصوص کارهای انجام ­شده داشتند که بر روی آن، برنامه ­های پروژه­های تکمیل ­شده، چک­ لیست­ها و طرح­ها را نصب می­ کردند. او در هنگام ایراد سخن در مورد کارهای آینده، با اسلایدهایی آغاز می­ کرد که یادآور موفقیت­های پیشین برای اعضای تیمش بود. کار اصلی رهبر این است که دائماً برای تیمش یادآوری کند تمرکزشان بر روی چه چیزهایی باشد.

بلسکی، به روش مدیریت بن سیبرمان (Ben Silbermann)، بنیانگذار شبکه اجتماعی Pinterest علاقه‌مند است. سیبرمان، هر سال را به عنوان فصل جدیدی در کسب و کار خود در نظر می‌گیرد، که دارای یک موضوع محوری است. برای مثال، “سال جهانی­ شدن“. بلسکی می­ گوید: “به کمک آن شیوه، حتی در وضعیت پیچیده ای که همه سردرگم می شوند، همه برای سوال “اولویت اول شما برای امسال چیست؟” پاسخ یکسانی دارند.

 

دوره میانی

 

۳- به اعضای جدید تیم تان  توجه ویژه ای داشته باشید:

بلسکی می گوید : “شما نیازمند افرادی هستید که بتوانند خیلی سریع جایگاه خود را در شرکت پیدا کنند و متوجه شوند چه کمکی برای اهداف شرکت از دستشان برمی آید. بنابراین، این بدان معنی است که شما نیازمند افراد باهوش و مسئولیت پذیری هستید“.

ممکن است این کار خیلی سخت باشد، اما این همان چیزی است که نتایج خارق العاده ای به بار می ­آورد.

اگر شما نیز در روشهای تشخیص افراد شایسته و استخدام آنها دچار مشکل هستید یا نیاز به اطلاعات بیشتری دارید ، کافی است روی این لینک کلیک کنید.

پس از استخدام، رهبران باید مثل جراح عمل کنند و استخدام ­شدگان جدید را (به ویژه افرادی که دارای سن بالاتر هستند) به تیم موجود پیوند دهند، و مانع از عملکرد سیستم ایمنی فرهنگی شوند، تا اعضای جدید طرد نشوند. بلسکی توصیه می‌کند که رهبران بزرگ کسب و کار اغلب اطمینان حاصل می کنند که استخدام­ شدگان جدید، به خوبی جا افتاده ­اند و این یکی از کارهای واجب در دوره میانی کسب و کار است. همچنین، رهبران باید مطمئن شوند که افراد جدید، به تمام جلسات مرتبط دعوت می­ شوند و همه اعضای تیم، نقش همکار جدید خود را درک می ­کنند.

همچنین، رهبران باید یک حس امنیت روانی به وجود آورند تا افراد جدید حس کنند که می­توانند بدون این­که کسی آنها را ساکت کند و یا مورد تمسخر قرار گیرند، صحبت کنند. این امنیت، شامل به چالش ­کشیدن نظرات مدیرعامل یعنی شما نیز می‌باشد.

بلسکی می­گوید: “من عاشق این هستم که افراد در هنگام مصاحبه، با من مخالفت کنند. گاه، من چیزی می­ گویم و فکر می­ کنم که آنها فقط برای این­که مطمئن شوند همچنان در این مبارزه باقی خواهند ماند، با آن مخالفت می­ کنند”.

در آپتک ما ایمان داریم برای گذر از چالش ها و مشکلات علاوه بر ایمان و پشتکار به دانش نیاز است .دانش از ما ، پشتکار از شما
منبع : مجله اینترنتی اینک – (https://www.inc.com)

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید