لِن بلاواتنیک (Len Blavatnik) متولد اوکراین و بزرگ­شده ­ی روسیه است، اکنون شهروند ایالات متحده و بریتانیا است و امسال عنوان بیست ­و هفتمین مرد ثروتمند آمریکا را از آن خود کرده است . او بزرگترین خیری است که ثروتش را صرف کمک به دانشگاه های برتر جهان می کند.

 

دانشگاه

 

لِن بلاواتنیک ، با ثروتی معادل ۱۷.۹ میلیارد دلار تاکنون ۵۰۰ میلیون دلار از ثروت خود را به امور خیریه و عمدتاً دانشگاه­ های مشهور جهان مانند آکسفورد (Oxford)، هاروارد (Harvard)، استنفورد (Stanford) و ییل (Yale) بخشیده است.

وقتی در مصاحبه با مجله فوربس از او پرسیدند چرا علاقه ­مند به اعطای کمک های مالی به مؤسسات دانشگاهی است، با زیرکی جواب داد که انجام کارهای بشردوستانه برایش مانند اداره ­ی یک کسب­ و کار تجاری است.

بلاواتنیک به زبان انگلیسی با لهجه روسی برای ما می­ گوید: «این کمک های مالی من در حقیقت تجارتی بزرگ­تر از کسب و کار فعلی من است یا حداقل منافع بیشتری را بهمراه دارد. یا اگر بهتر بگویم، اگر همه ما روی چند مؤسسه ­ی آموزشی برتر تمرکز کنیم، فایده بیشتری برای کل بشریت خواهد داشت. این موسسات بهترین افراد را گزینش کرده ­و جذب می کنند، پس ارزش خدمتی که آنها به من خواهند کرد، چندین برابر سرمایه گذاری من بر روی آنها خواهد بود».

نیم­ میلیارد دلار سرمایه ­ای که بلاواتنیک برای کارهای بشردوستانه اختصاص داده، شامل اهدای ۱۰۰ میلیون دلار به دانشگاه آکسفورد در سال ۲۰۱۳ برای ساخت مدرسه ­ی دولتی بلاواتنیک (Blavatnik School of Government)، بوده است. وی همچنین ۵۰ میلیون دلار در همان سال برای پروژه شتاب­ دهنده ­ی زیست­ پزشکی بلاواتنیک (Blavatnik Biomedical Accelerator) در اختیار دانشگاه هاروارد گذاشته، که برنامه­ ای برای انجام تحقیقات علمی بیشتر در جهت یافتن روش­ های درمانی عملی برای درمان انواع بیماری­ها است. تنها در سال ۲۰۱۸ ، بنیاد خانوادگی بلاواتنیک، ۱۰ میلیون دلار به دانشگاه کلمبیا، ۲ میلیون دلار به دانشگاه پنسیلوانیا و ۱۰ میلیون دلار در اختیار دانشگاه استنفورد قرار داده است.

 

دانشگاه

 

در اوایل ماه سپتامبر، بلاواتنیک به همراه آکادمی علوم نیویورک (New York Academy of Sciences)، میزبانی جشنواره ­ای را در موزه ­ی تاریخ طبیعی آمریکا در منهتن بر عهده گرفت تا از برندگان امسال جایزه­ ی بلاواتنیک برای دانشمندان جوان تقدیر و تشکر به عمل آورد. بنیاد جایزه­ ی سالانه­ ی بلاواتنیک که در سال ۲۰۰۷ تأسیس شد، محققان دانشگاهی و فوق ­دکترای زیر ۴۲ سال را که در آغاز راه هستند و توانایی های خود را برای کشف­ های علمی قابل­ توجه نشان داده ­اند، شناسایی می­ کند. تاکنون، هریک از گیرندگان این جایزه، ۲۵۰.۰۰۰ دلار کمک مالی نامحدود دریافت کرده ­اند.

“در سراسر دنیا ثروتمندان نام خود را با کمک های بشردوستانه ماندگار می کنند و متاسفانه ثروتمندان کشور ما با بریز و بپاش و ولخرجی های بی حد و حساب خود را در اذهان مردم ثبت می کنند.”

اِلیس روبنشتاین (Ellis Rubinstein)، مدیرعامل آکادمی علوم نیویورک که یکی از شرکای بنیاد خانوادگی جایزه ­ی بلاواتنیک برای دانشمندان جوان است، می ­گوید: «جوایز کمی در دنیای علم وجود دارند که هدف آن­ها توانمندسازی دانشمندان جوان باشد. به همین دلیل است که ما بلاواتنیک را تحسین کرده و از اینکه با او همکاری می­ کنیم، به خود می ­بالیم».

بلاواتنیک، از حق شهروندی روسیه گذشت و اکنون دارای تابعیت آمریکا و بریتانیا است، اما روابط تیره او با کرملین، مشکلاتی به­ ویژه در رابطه با دریافت پایان کار مؤسسات خیریه برای او ایجاد کرده است. در نوامبر سال ۲۰۱۵، روزنامه ­ی بریتانیایی گاردین، بیانیه ای  منتشر کرد که در آن اساتید دانشگاهی و مخالفان سیاسی دولت روسیه ،دانشگاه آکسفورد را بخاطر انتخاب نام بلاواتنیک برای دانشکده ی خود، مورد انتقاد قرار داده بودند. اصلی­ ترین دلیل مخالفت آن­ها با بلاواتنیک بخاطر حمایت او از سیاست های ولادیمیر پوتین بود. اما دانشگاه آکسفورد از تصمیم خود و همچنین بلاواتنیک دفاع کرد و هیچ اهمیتی به اعتراضات نداد.

چندیین نفر از شرکای تجاری سابق او اکنون مشمول تحریم ­های آمریکا شده اند. دو نفر از مشهورترین آنها عبارت­ند از از ویکتور وکسلبرگ – Viktor Vekselberg (با ثروت خالص ۱۳.۱ میلیارد دلار) و آلگ دریپاسکا – Oleg Deripaska  (با ثروت خالص ۳.۳ میلیارد دلار) که از طرف وزارت خزانه­ داری و امور خارجه­ ی آمریکا در لیست تحریم­ های ماه آوریل امسال قرار گرفتند. اتهاماتی که علیه آنها مطرح شده است، شامل دخالت در انتخابات ریاست­ جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ و دریافت کمک­ های مالی از دولت روسیه برای مشارکت در «فعالیت ­های مخرب در خاک آمریکا» بود.

 

دانشگاه

 

در پاسخ به این سؤال که آیا هدف بلاواتنیک از اهدای چنین کمک هایی به دانشگاه­ های آمریکا و بریتانیا، روشی برای فاصله گرفتن از دولت روسیه در اذهان عمومی و کسب اعتبار سیاسی است، یکی از سخنگوهای بنیاد خانوادگی بلاواتنیک در ایمیلی به مجله فوربس چنین پاسخ داد که «این بنیاد بر گسترش تحقیقات علمی از طریق حمایت مالی از مؤسساتی که دارای سوابق درخشان در پیشرفت­ های علمی، تجاری و دولتی قابل ­توجه هستند، بدون توجه به موقعیت جغرافیایی آن­ها، متمرکز است. علاوه­ براین، آقای بلاواتنیک یک شهروند آمریکایی بریتانیایی و فارغ­ التحصیل سیستم دانشگاهی آمریکا است».

مردی با سه دنیای متفاوت

اگر قبول دارید که هر ملیت و فرهنگی برای خود دنیایی متفاوت است جالب است بدانید مرد قصه ما حاصل زندگی در سه دنیای کاملا متفاوت است. او در بندر اودسا اوکراین در سال ۱۹۵۷ متولد شد. او می­ گوید: «والدینم افراد فرهنگی بودند و من در تمام زندگی، در محیطی علمی و آموزشی بزرگ شدم. آموزش به من امکان داده تا زندگی ای مترقی و خوبی داشته باشم».

وی در جوانی به همراه خانواده­ اش به شهر یاروسلاول نقل مکان کرد، که با اتومبیل حدود ۳ ساعت و نیم با شمال مسکو فاصله داشت. بلاواتنیک پس از فارغ ­التحصیل شدن از دانشگاه دولتی مسکو، در سال ۱۹۷۸ و درحالی­که ۲۱ سال داشت برای تحصیل در رشته کامپیوتر در دانشگاه کلمبیا به ایالات متحده، مهاجرت کرد. او در سال ۱۹۸۴ او توانست اقامت آمریکایی را بگیرد. دو سال بعد در سال ۱۹۸۶،  او شرکت سرمایه ­گذاری خود با نام اکسس اینداستریز (Access Industries) را تأسیس کرد و در سال ۱۹۸۹ ، در رشته M.B.A نیز از دانشگاه هاروارد فارغ التحصیل شد.

 

 

بلاواتنیک که دارای پاسپورت آمریکایی و ملیت روسی بود، موقعیت بسیار خوبی برای سرمایه­ گذاری در شرکت­ های دولتی داشت که در اوایل دهه­ی ۹۰ میلادی و با برچیده شدن اتحاد جماهیر شوروی، به سرمایه گذاران بخش خصوصی واگذار می شدند. وی به همراه وکسلبرگ (Vekselberg) که همکلاسی پیشین او بود، شرکت رنوا (Renova) را که یکی از شرکت­ های تابعه ­ی شرکت أکسس بود، تأسیس کردند تا سهام شرکت­ های آلومینیوم و زغال­ سنگ دولتی روسیه را به دست آورند.

بلاواتنیک از طریق سرمایه­ گذاری زیرکانه با همکاری ثروتمندان مختلف روسی از جمله وکسلبرگ و میخائیل فریدمن – Mikhail Fridman (ثروت خالص ۱۳.۱ میلیارد دلار)، در خلال روزهای آشفته ­ی پس از فروپاشی شوروی، ثروت زیادی به دست آورد. یکی از دستاوردهای او، تصاحب شرکت نفتی TNK، پیش از ادغام آن با شرکت بریتانیایی نفت و گاز BP در سال ۲۰۰۳ بود. در آن زمان، شرکت TNK-BP سومین شرکت نفتی بزرگ روسیه بود. یک دهه بعد، شرکت دولتی روس­نفت، TNK-BP را با قیمت ۵۵ میلیارد دلار، خریداری کرد.

 

دانشگاه

 

او اولین سرمایه­ ی خود را در روسیه به دست آورد ولی از آن زمان به بعد خود را از دولت روسیه دور نگه داشته و در شرکت­ های غربی سرمایه­ گذاری می­ کند. در سال ۲۰۰۵ ، دو سال پس از تأسیس TNK-BP، اکسس شرکت باسل، یک تولیدکننده ­ی مواد پلاستیکی در رتردام هلند را با خرید سهام آن به مبلغ ۵ میلیارد دلار، خریداری کرد. او دو سال بعد از خرید شرکت مواد شیمیایی هاستون، شرکت لیوندل باسل (LyondellBasell) با مبلغی معادل ۲۰ میلیارد دلار سرمایه گذاری تاسیس کرد. این شرکت اکنون به عنوان بزرگ­ترین دارایی وی به شمار می­ آید. او صاحب ۱۸ درصد سهام این شرکت به ارزش ۴۰.۵ میلیارد دلار، ارزشی معادل ۷ میلیارد دلار دارد.

بلاواتنیک همچنین صاحب گروه موسیقی وارنر و یک استودیوی ضبط موسیقی در آمریکا نیز هست که در سال ۲۰۱۱ آن را به مبلغ ۳.۳ میلیارد دلار خریداری کرده است. او همچنین ۲ میلیارد دلار درآمد از طریق سرمایه­ گذاری­ هایش در شرکت اکسس کسب کرده و همچنین صاحب درصدی از سهام شرکت­ های علی ­بابا، فیس­بوک، اسنپ­چت، اسپاتیفای و یلپ را در اختیار دارد.

اگر به زمینه سرمایه گذاری و فراگیری تکنیک های آن علاقمند هستید ،کافیست اینجا را کلیک نمایید.

اندرس آسلوند (Anders Aslund)، اقتصاددان و تحلیل­گر روسی امور در امور بین­ الملل در اندیشکده­ ی شورای آتلانتیک (think tank Atlantic Council)، می­ گوید: «بلاواتنیک از این جهت قابل ­توجه است که به سه جهان متفاوت تعلق دارد: روسیه، نیویورک و لندن. او یک شهروند آمریکایی است، دارای دانشکده ­ای اختصاصی در آکسفورد و همزمان یک ثروتمند روسی نیز هست».

بلاواتنیک دارایی ­هایی نیز در روسیه دارد. او به همراه وکسلبرگ و دریپاسکا (Deripaska)، از سرمایه­ گذاران اصلی شرکت روسال (Rusal)، که یکی از بزرگ­ترین تولیدکننده­ های آلومینیوم در جهان است، به شمار می ­روند. ازآنجا که وکسلبرگ و دریپاسکا در ماه آوریل مورد تحریم قرار گرفتند، سهام شرکت از ماه مارچ حدود ۶۰ درصد سقوط کرده است.

 

 

بلاواتنیک

 

با این­ وجود، بلاواتنیک از موقعیت خوبی برخوردار است. او در ماه ژوئن سال ۲۰۱۷ از  طرف ملکه ­ی انگلیس به دلیل کارهای خیرخواهانه و بشردوستانه در بریتانیا، به کسب عنوان شوالیه مفتخر گردیده است. پیش از آن در ماه فوریه نیز، بنابر گزارش­ ها گران­ ترین خانه ­ی شهر نیویورک را در بالاترین قسمت شرقی با قیمتی بالغ بر ۹۰ میلیون دلار در مجاورت خانه ­ای که قبلا در سال ۲۰۰۷ با قیمت ۵۱ میلیون دلار خریده بود، خریداری کرد.

 

دانشگاه

 

درحالی­که روابط سیاسی میان ایالات متحده و روسیه به دلیل اتهام مداخله در انتخابات، به سردی گراییده است، بلاواتنیک در ماه سپتامبر ۲۰۱۷ به روزنامه ­ی گاردین گفت که از سال ۲۰۰۰ با پوتین رابطه و گفت­­ و گویی نداشته است. او که سرمایه ­ی شخصی خود را در خلال فروپاشی اقتصادی اتحاد جماهیر شوروی به دست آورده، عمده ­ی دارایی­ های خود را خارج از روسیه خریداری کرده و نام خود را به عنوان مالک یکی از بزرگ­ترین و برجسته ­ترین مؤسسات مالی و دانشگاه ای در دنیای غرب به ثبت رسانده است. وقتی از او پرسیدند آیا در نظر دارد که جایزه ­ی بلاواتنیک را به دانشمندان جوان روسی نیز اختصاص دهد یا نه (این جایزه سال گذشته به دانشمندان جوان بریتانیا و اسرائیل اختصاص یافت)، گفت: «دوست دارم این کار را بکنم، اما برنامه مشخصی برای آن ندارم. اما بدانید که بهترین دانشمندان روسی، در آمریکا کار می­ کنند. پس این راهی برای بهره ­مندی هموطنان ام از این جایزه نیز هست».

در آپتک ما ایمان داریم ،موفق ترین کارآفرینان و سرمایه گذران جهان همیشه اندیشه های بلندی در ذهن دارند. ایمان داشته باشید موفقیت های بزرگ مال آدم هایی با اندیشه های بزرگ است.
منبع : مجله فوربس – (https://www.forbes.com)
اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید