ویژگی‌ها یک کارآفرین

ویژگی‌های یک کارآفرین چیست ؟ آیا شما فرصت‌هایی را می‌بینید که از چشم بقیه پنهان هستند ؟ شما را دعوت می‌کنیم به خواندن مقاله‌ای بی‌نظیر از کارآفرین و نویسنده جهانی آقای نورم بروداسکای (Norm Brodsky) در مورد ویژگی‌های یک کارآفرین

ویژگی‌های یک کارآفرین

بعضی از اوقات مردم از من می‌پرسند که به نظر من، ویژگی‌های تعریف کننده‌ی یک کارآفرین چه مواردی است؟ چیزی که آنها واقعا می‌خواهند بدانند، به نظر من، صفتی است که باعث تمایز یک کارآفرین با بقیه‌ی کاسب‌ها یا صاحبان کسب و کار می‌شود. من خودم به این مورد زیاد فکر کردم و تصمیم گرفتم که، اگر بخواهم فقط یک ویژگی‌ انتخاب کنم، آن ویژگی قابلیت دیدن چیزها و شرایط به صورت متفاوت است. یک کارآفرین واقعی می‌تواند به یک وضعیت نگاه‌ کرده و یک فرصت، یا راهکاری برای یک مشکل، یا یک راه دور زدن یک مانع که به دلیلی، هیچ کس دیگر آن را ندیده است را ببیند.

این مورد اخیرا و زمانی به ذهن من خطور کرد که با یک کارآفرین با نام لیندا پیگن آشنا شدم. کار او تولید و فروش کلاه است. مغازه‌ی او، که در شهر نیوبورک در خیابان تامپسون و منطقه‌ی سوهوی منهتن قرار دارد، نامش بسیار ساده است و فروشگاه کلاه NYC (مخفف نیویورک) نام دارد. همسر من، الین، و من در حال قدم زدن در این محله بودیم که خود را جلوی این مغازه یافته و به داخل رفتیم. الین کلاهی می‌خواست که در یک کنفرانس آن را بپوشد، و یک کلاه انتخاب کرد. او همچنین جعبه‌های کلاه جالبی را دید که در مغازه موجود بود و پرسید که آیا کلاه او هم جعبه‌ای به همراه خود دارد.

لیندا پاسخ داد: “اه، بله؛ همه‌ی کلاه‌های ما جعبه دارند. یک شرکت بسته‌بندی کاغذی در بروکلین وجود دارد که جعبه‌های ما را می‌سازد، در واقع، آن جعبه را می‌بینید؟ او به یک جعبه‌ی بزرگ اشاره کرد. “این نوع جعبه‌ها فروش بسیار خوبی برای شرکت تولید کننده داشته است که سبب آن هم من بودم.”

من پرسیدم که: “منظورتان چیست؟”. چون نمی‌توانستم تصور کنم که او آن قدر کلاه دوخته باشد که بتواند تاثیر چندانی بر فروش آن جعبه‌های تولید کننده داشته باشد.

او توضیح داد که او درخواست‌های فزاینده‌ی برای کلاه‌های دارای لبه‌های بزرگ دریافت کرده که اکثرا از طرف زنانی بوده‌است که قصد حضور در دربی کنتاکی یا رژه‌ی عید پاک نیویورک را داشتند. ولی او جعبه‌هایی عریض و عمیق برای چنین کلاه‌هایی نداشت. او به صاحب شرکت بسته‌بندی زنگ زده بود و جعبه‌هایی را به او توضیح داده بود که به آنها نیاز داشت. متاسفانه، صاحب شرکت گفته بود که دستگاه برش‌دهنده‌ی لازم برای ساختن این جعبه‌ها چندین دهه قبل خراب شده بود و چون درخواستی برای چنین جعبه‌هایی نبود، آن دستگاه را کلا تعمیر نکرده بودند.

ولی بدون جعبه‌های مناسب، لیندا نمی‌توانست کلاه‌های لبه دراز را برای مشتری‌هایی بسازد که حاضر به پرداخت انعام برای آن بودند. که یعنی باید یک منبع درآمد بسیار چشمگیری را قربانی می‌کرد. وی (صاحب شرکت) سپس به لیندا گفت که با چند صد دلار می‌تواند دستگاه را تعمیر کند و لیندا با کمال میل گفته بود که این هزینه را می پردازد. با این وجود، وقتی که لیندا گوشی را قطع کرد، می‌توانست احساس کند که صاحب کارحانه هنوز متقاعد نشده بود که این کار ارزش این همه زحمت و هزینه را دارد.

از این رو، وقتی که چند ماه بعد این جعبه‌های سفارش داده شده از شرکت به دست لیندا رسیدند، وی متعجب شده بود، و ضمنا صورتحساب دستگاه برش هم در آنها موجود نبود. او با مدیر شرکت حرف زده بود که به لیندا گفته بود که، صاحب شرکت خودش بررسی‌هایی انجام داده و به این نتیجه رسیده بود که گویا واقعا بازار فروشی در حال رشد برای این جعبه‌ی کلاه‌های بزرگ در حال بوجود آمدن است. او دستگاه برش را تعمیر کرده و سپس آنقدر از آن جعبه‌ها فروخته بود که احساس کرده بود که کار درستی نیست صورتحساب تعمیر را به لیندا بفرستد. او فقط از لیندا متشکر و قدردان بود که موقعیتی را برایش شناسایی کرده بود که اصلا از آن اطلاعی نداشت.

ویژگی‌های یک کارآفرین

قابلیت او برای دیدن این فرصت، باعث شد من بفهمم که لیندا فراتر از یک کلاه دوز و مغازه‌دار است. او یک کارآفرین واقعی بود.

در آپتک ما ایمان داریم مهم‌ترین مورد از ویژگی‌های یک کارآفرین قابلیت کشف فرصت‌ها و پول‌سازی از آنهاست. پس کافیست از همین الان با دقت نگاهی به دور و برتان بیندازید.

منبع : مجله اینترنتی اینک – (https://www.inc.com)

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید