نشانه‌ی افراد موفق

نشانه افراد موفق می‌دانید چیست ؟ آیا می‌دانید با چه معیاری می‌توانید موفقیت خود در کسب و کار و زندگی را بسنجید ؟

شاید پولدار هستید. شاید معروف هستید. شاید حتی چیزی ساختید که باعث بهبود زندگی کسانی می‌شود که حتی هیچ‌وقت آنها را نبینید. اما اگر شما وارن بافت یا بیل گیتس باشید، به این باور دارید که معنی واقعی موفقیت، جوابتان به یک سوال ۹ کلمه‌ای است.

نشانه افراد موفق

این سوال از وارن بافت و بیل گیتس پرسیده شده و جواب آنها در ادامه مقاله آمده است. در حالیکه ما در آپتک اصلا با نظر آنها درمورد نشانه افراد موفق ، هم‌نظر نیستیم. ولی به نظرمان شما هم پس از مطالعه این مطلب به این نتیجه خواهید رسید که حداقل بخشی از این سخنان آنها ممکن است درست نباشند.

۹ کلمه‌ی ساده درباره نشانه‌ی افراد موفق

آخر هفته‌ی پیش، گیتس یک مقاله در سایت شخصی خود منتشر کرد: “چیزی که امسال از کارم یاد گرفته‌ام.

بیل گیتس مدت زیادی است که به این شکل به صورت سالانه به زندگی خود با دقت نگاه کرده و نکاتی که از آن یاد می‌گیرد را یادداشت کرده و در سایت خود منتشر می‌کند. با گذر زمان، سوال‌هایی که از خود می‌پرسد، عمیق‌تر شده‌اند.

او در سایت خود نوشته که دو نفر بیشتر از بقیه باعث شکل‌دهی و اصلاح تفکرات وی شده‌اند: “همسرش ملیندا گیتس و وارن بافت، که باعث شد متوجه شود نشانه افراد موفق چیست ! او برای رسیدن به جواب این سوال را همیشه از خود می‌پرسد: “آیا افرادی که برایتان مهم هستند نیز شما را دوست دارند؟

گیتس برای اثبات نظریه خود گفته است: “به نظر من این بهترین نشانه افراد موفق است که می‌توانید در جایی پیدا کنید.

شگفت انگیز است، نه؟ این حقیقت که فردی مانند گیتس که دومین مرد ثروتمند جهان است، هنوز به این فکر می‌کند که آیا واقعا موفق هست یا خیر؟ و وقتی هم که این کار را می‌کند، برای پیدا کردن جواب خود به سراغ سومین مرد پولدار جهان یعنی وارن بافت مراجعه می‌کند.

پول، شهرت، نوآوری؛ همه‌ی این موارد در مغز گیتس و بافت، نسبت به اینکه چگونه روابط شخصی خود را مدیریت کرده‌اند، اولویت کمتری دارند. آیا کسی را واقعا دوست دارید، و او هم شما را واقعا و به خاطر خودتان دوست دارد؟

ولی به نظر  مامشکلی وجود دارد. به نظر ما این سوال نه کلمه‌ای کمی ناکافی است.

برای باز کردن این موضوع ،مثلا مطالعه بر روی دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی دانشگاه هاروارد را در نظر بگیرید، که یک مطالعه‌ی تحقیقاتی بلند مدت ۸۰ ساله از ۷۲۴ دانشجوی کلاس‌های سال ۱۹۸۳ در دانشگاه هاروارد بوده است.

“واضح‌ترین نتیجه‌گیری” این مطالعه، بر اساس نظر اساتید و پروفسورهای اجرا کننده‌ی آن تحقیق این بوده است :

 “روابط خوب ما را سالم‌تر و خوشحال‌تر نگه می‌دارد.”

ولی سوال نه کلمه‌ای در مورد اینکه آیا افراد دیگری هم شما را دوست دارند، تعریف موفقیت شما را در دست افراد دیگری قرار می­دهد.

این معیار، شما را با واکنش دیگران قضاوت می‌کند، نه کاری که خودتان می‌کنید. حتی من مطمئن نیستم که اصلا بتوان به آن پاسخی داد. آیا واقعا می‌توانید بفهمید که فرد دیگری چه احساسی حقیقی نسبت به شما دارد؟ می‌توانید باور، اعتماد و آرزوی آن را داشته باشید که همه‌ی ما هم چنین آرزویی را داریم. ولی دانستن قطعی پاسخ این سوال مسئله‌ی متفاوتی است.

زیبایی حقیقی نشانه افراد موفق است

شاید به این دلیل است که بعد از پست کردن این سوال، گیتس خودش به آن پاسخی نمی‌دهد.

نشانه افراد موفق
نشانه افراد موفق ایرانی

وی در مورد سوال‌های با ارزش دیگر حرف می‌زند: “آیا وقت کافی برای خانواده‌ی خودم اختصاص داده‌ام؟ آیا به حد کافی چیزهای جدید یاد گرفتم؟ آیا دوستی‌های جدید ایجاد کرده و قدیمی‌ها را عمیق‌تر کردم؟

و بعد در مورد ۵ حوزه‌ی با ارزش و عملی حرف می‌زند که بر روی آنها کار کرده‌ است:

  • حمایت از پژوهش­ها در زمینه آلزایمر
  • کمک به ریشه­کن کردن فلج اطفال
  • کمک به کارهایی برای پیشرفت‌ شگفت‌انگیز در انرژی پاک
  • مبارزه با بیماری­های همه‌گیر
  • کاوش موارد اخلاقی مرتبط با ویرایش ژنتیکی

همه‌ی این موارد قابل تحسین هستند. ولی ناتمام هم هستند. وقتی با دقت را به این فکر می‌اندازد که شاید گیتس (و حتی بافت) چیز دیگری می‌دانند که در این جملات ذکر نشده ‌است.

هیچ وقت فراموش نکنید، که نمی­توان به سوال “آیا من موفق هستم؟” پاسخ قطعی داد و هیچ‌کس حتی بیل گیتس و وارن بافت هم نمی‌تواند برای شما نسخه‌ای شفابخش بپیچید !

چون اگر هیچ‌ وقت نتوانید موفقیت واقعی را تعریف کنید، به این معنی است که شاید هیچ‌ وقت هم واقعا شکست نمی‌خورید. فقط می توانید به کارهای خود ادامه دهید، پیشرفت کنید، و اعتماد و باور و آرزوهای خود را حفظ کنید. تنها پاسخی که به دست می‌آید این است که باید به راه خود ادامه دهید.

ما در آپتک به شما تضمین می‌دهیم اگر با اراده و دانش راهی که در پیش گرفته‌اید را ادامه دهید ،حتما به موفقیت خواهد رسید. نشانه افراد موفق تنها استواری آنها در راهی است که در پیش گرفته‌اند.

منبع : مجله اینترنتی اینک – (https://www.inc.com)

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید