تیم فریس

رویاپردازی همیشه وجه تفاوت افراد موفق و کارآفرین با افراد عادی است. شما اگر رویاپرداز نباشید ،نمی‌توانید دنیایی متفاوت با این دنیایی که وجود دارد ،بسازید.این مقاله به قلم جِف هادن (Jeff Haden) در مورد نویسنده ،کارآفرین ،سرمایه‌گذار و سخنران موفق آقای تیم فریس در زمینه رویاپردازی در کسب و کار نوشته شده است.

فریس اهداف بسیار بزرگی داشت. او رویاهای بزرگی داشت.اما ترس­های خودش را هم داشت.

موفقیت، مخصوصا زمانی­که شما تلاش می­‌کنید تا به اهداف بزرگی برسید، ساده به دست نمی­‌آید. اغلب چیزهایی که شما برای موفق شدن به آن­ها بیشتر از هر چیز دیگری نیاز دارید. در این شرایط، اغلب چیزهایی که شما باید بپرسید، بگویید، امتحان کنید و ریسک کنید، نیز ترسناک­‌ترین چیزهایی هستند که باید آن­ها را انجام دهید.

به این دلیل است که ما اغلب از تفکر در مورد چیزهایی که ما را می‌­ترسانند دوری می­کنیم. و به این دلیل است که ما اغلب در انجام دادن کارهایی که ما را می­ترسانند شکست می­خوریم .به همین دلیل ما اغلب در دستیابی به موفقیتی که رویای آن را داریم، شکست می­خوریم.

پس ما چگونه می‌­توانیم از پس اضطراب، دلهره، و ترس، و در واقع چیزهایی که برای موفق شدن به آن­ها نیاز داریم، بر بیاییم؟

بر اساس نظر فریس، اولین تصمیمی که شما باید بگیرید این است که دوری کردن و ترس را متوقف کنید و در مورد چیزهایی که شما را می­ترسانند، فکر کنید.

چگونه باید این کار را انجام دهید؟ کافیست فرآیندی که تیم فریس انجام داده است را دنبال کنید.

۱ – چیزهایی که شما را می‌ترساند را بنویسید.

آن­ها را نام­گذاری کنید. نگذارید ترس شما مبهم و نامشخص باشد.نام چیز یا چیزهایی که دقیقا از آن­ها می­ترسید را بنویسید.

۲ – سپس برای هر ترسی که فهرست کرده‌­اید سه زیرمجموعه ایجاد کنید.

مجموعه‌­ی ۱: تعریف­ کردن

۱۰ یا ۲۰ مورد از بدترین نتایج ممکنی که می­‌تواند از چیزی که از آن می­ترسید، ایجاد شود را بنویسید.

رویاپردازی

اگر شما از شروع یک کسب و کار می­ترسید، ۱۰ یا ۲۰ تا از بدترین چیزهایی که فکر می­‌کنید با آغاز کسب و کار برای شما اتفاق بیافتند را بنویسید. مانند از دست دادن پول، از دست دادن شغل، شرمنده ­شدن در برابر دوستان و خانواده­ و غیره. هر چیزی که باعث می­شود شما درنگ کنید، هرچیزی که شما را می­ترساند، آن را بنویسید.

مجموعه‌­ی ۲: مانع شدن

سپس مشخص کنید چه کاری می­توانید انجام دهید تا مانع ایجاد آن نتایج بد شوید. این مهم‌ترین فایده رویاپردازی است.

اگر شما از راه اندازی یک کسب و کار به دلیل اینکه فکر نمی­کنید تجربه‌­ی لازم انجام این کار را نداشته باشید، می‌­ترسید، همراه­ شدن با یک شریک را در نظر بگیرید. اگر نگران نداشتن پول کافی برای سر و سامان دادن به این کار هستید، طرحی ایجاد کنید که به شما اجازه دهد شغل تمام وقت خود را در حالیکه این کسب و کار را شروع می­کنید، حفظ کنید.

مجموعه‌ی ۳: اصلاح کردن

سپس مشخص کنید که اگر شما قادر به جلوگیری از یکی از آن”نتایج بد ممکن” نباشید، چه کار می­ کنید. ممکن است شما برنامه­‌های کسب و کار آماده‌­ی دیگری برای جایگزینی داشته باشید.

تصمیم­ گیری زمان می­‌برد، اگر کارها به خوبی پیش نروند، چه کار خواهید کرد؟

انجام این تمرین به شما این اطمینان را می‌­دهد تا بدانید اگر بدترین چیزها اتفاق افتادند، شما آماده هستید.

۳ – مزایای موفق شدن در غلبه بر چیزی که از آن می­‌ترسید را بنویسید.

اگر موفق شوید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر شما به طور موفقیت‌­آمیزی یک کسب و کار را شروع کنید، زندگی­تان چگونه تغییر خواهد کرد؟ نتیجه رویاپردازی شما چه خواهد شد ؟

و اگر شما فقط در این راه تلاش کنید چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر تلاش شدیدی را شروع کنید زندگی شما چه تغییری خواهد کرد؟ اگر تلاش کنید تا کتابی را بنویسید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اگر تلاش کنید تا مهارت جدیدی را یاد بگیرید چه خواهد شد؟

موارد مثبتی که از تلاش­های شما ایجاد می­شوند را فهرست کنید.

اینجاست که درخواهید یافت حتی اگر هدف خود را به دست نیاورید، شما با افراد جدیدی ملاقات خواهید کرد. یاد می­‌گیرید خودتان را در تکاپو و تلاش قرار دهید. با نظرهای جدید، چشم اندازهای جدید، و موقعیت­‌های جدیدی آشنا خواهید شد.

رویاپردازی

به طور خلاصه، شما نه تنها در مورد هدفی که برای رسیدن به آن تلاش می­‌کنید، بلکه در مورد خودتان هم چیزهایی یاد می­گیرید.

۴ – “هزینه­‌ی عدم فعالیت و کاهلی” را یادداشت کنید.

اکنون جایگاه­‌هایی که اگر تلاش نکنید در آن موقعیت قرار خواهید ­گرفت را فهرست کنید.

ممکن است شما هنوز مشغول به کاری باشید که از آن متنفرید. ممکن است تعادل بین زندگی و کارتان که امیدوار بودید داشته باشید را نداشته باشید. شاید شما هنوز احساس کنید از لحاظ مالی گرفتار هستید و مشکل دارید.

ممکن است از اینکه تلاشی نداشته‌­اید، پشیمان باشید.

همانطور که فریس می­پرسد، “زندگی شما در شش ماه، ۱۲ ماه، یا سه سال آینده چگونه به نظر می­رسد؟ به نظر می­رسد که شرایط دشوار باشد. در واقع شرایط شما چه از لحاظ عاطفی، چه از لحاظ مالی، چه از لحاظ جسمانی، یا هر چیز دیگری چگونه خواهند بود.”

به طور خلاصه، زمانی را صرف این کنید که ببینید اگر برای غلبه بر آن ترس تلاش نکنید، زندگی شما چگونه خواهد بود.

مطمئن باشید، برخی از ترس­ها ممکن است نتایج حقیقی بدی داشته باشند و این مورد طبیعی است. فریس می­گوید “اما شما نباید به بررسی ترس­ها بدون قرار دادن آن­ها در زیر میکروسکوپ خاتمه دهید.”

رویاپردازی را امتحان کنید.

ترس­های خود را نام­گذاری کنید. سپس نکته سنجانه در مورد بدترین چیزهایی که ممکن است اتفاق بیافتد فکر کنید. به زودی متوجه خواهید شد که اکثر ترس­ها و بیشتر نگرانی‌­ها بی اساس و بی دلیل هستند. زمانی که احساس ریسک دارید، زمانی که درگیر نگرانی‌­های نامشخص و مبهمی می­شوید، به عقب برگشتن راه آسانی است.

اگر بگویند کار تمام وقت خود را رها کنید و یک مغازه­‌ی خرده فروشی باز کنید. بدترین نتایج ممکن این کار چیست؟

کسب و کار شما می­تواند شکست بخورد، پس ­انداز شما می­تواند از بین برود، و خانواده­‌ی شما ممکن است بی خانمان و فقیر شوند. این قضایا امکان­‌پذیر است؟ ممکن است اینطور باشد، اما به احتمال زیاد نه! اگر مغازه‌­ی شما در تکاپو باشد، شما به سراغ حالت اصلاح کردن شرایط می­روید. حتی سخت‌­تر کار خواهید کرد و مدل کسب و کار خودتان را ایجاد می­کنید و اگر باز هم به نتیجه نرسد، شما آن را تعطیل می­کنید و یک کار برای خودتان دست و پا می­‌کنید.

شکست به سختی تحمل می­شود، اما شکست چیزی است که شما و خانواده­‌ی شما پس از مواجه ­شدن با آن می­توانند به موفقیت برسند.

اجازه ندهید ترس­های ناشناخته­ شما را کنترل کنند. چیزهای بدی که احتمال وقوع آن­ها بیشتر است را مشخص کنید. سپس برنامه ­ریزی­هایی ایجاد کنید تا از وقوع آن­ها جلوگیری شود.

با مواجه شدن با ترس­های خود، می­توانید آن­ها را کنترل کنید.

و فراموش نکنید: موفقیت مستلزم هوش بالا یا کیفیت خاصی که شما ندارید، نیست. افراد موفق تنها بعد از اینکه موفق شدند تبدیل به فردی “خاص” شدند و قبل از اینکه آن همه زمان و تلاش خود را صرف کنند، مانند هر فرد دیگری بودند. پس رویاپردازی را جدی بگیرید.

رویاپردازی

ما در آپتک ایمان داریم تیم فریس همیشه تیم فریس نبوده است. او خواست رویاپردازی کند تا موفق باشد، او با ترس­‌هایش مقابله کرد. وی هنوز هم با ترس­‌هایش مقابله می­کند.پس شما هم می­توانیدو در این فرآیند، شما تبدیل به فردی خواهید شد که می­خواهید.

منبع : مجله اینترنتی اینک – (https://www.inc.com)

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید