شیوه‌های مدیریت

این مقاله به قلم نویسنده معروف آقای دبی مدن (Debbie Madden) در باب شیوه‌های مدیریت نگارش شده است. این مقاله آنچنان ‍‍پرقدرت و عمیق نوشته شده بود که خود ما در تحریریه آپتک مدت‌ها روی آن بحث و چالش داشتیم. از این رو لازم دیدیم این مقاله ارزشمند که حاوی نکات جالبی برای مدیران بزرگ کشور عزیزمان ایران خواهد بود را در اختیار آنها و همگان قرار دهیم.

شیوه‌های مدیریت

در شریط پرسرعت زندگی امروزی، دوندگی کردن آسان است. اما، چیزهایی مهم تر از این هم وجود دارد.

من در سن ۲۱ سالگی از دانشگاه فارغ التحصیل شدم و اولین کارم را شروع کردم. امروز، من ۴۳ ساله هستم و کسب و کاری دارم که در اوج فعالیتش است. پنج شرکت راه اندازی کرده‌­ام که مدیر عامل سه تا از آن­ها هستم. موفقیت‌­های زیادی را تجربه کردم و شکست­های زیادی را نیز پشت سر گذاشته‌­ام. چیزهای زیادی را یاد گرفتم.  مهم‌تر از آن همواره درحال یادگرفتن خواهم بود. با این حال، حقایق و واقعیت­‌های معدودی بودند که من را در تمام این سال­ها راهنمایی کرده‌­اند. چه شما درحال شروع اولین تجارت یا دومین، سومین یا چهارمین خود باشید یا خیر، امیدوارم که به اندازه­ی من در این راه درس بگیرید.

این­ها ۱۰ موردی هستند که آرزو می­کردم روزی که اولین شرکتم را راه اندازی کردم درباره شیوه‌های مدیریت ،آن­ها را می­دانستم:

۱)زمان خیلی بیشتر از پول ارزشمند است.

بعنوان یک کارآفرین، این اشتباه را نکنید که تا زمانی که کسب و کارتان پا نگرفته است خودتان را از خوشی و لذت محروم کنید. مطمئن باشید در آینده ‍در حرفه‌­تان میزان زیادی پول در خواهید آورد. اما هیچ موقع زمان زیادی ندارید. هر روز تنها ۲۴ ساعت دارد. زمان­‌تان را با ارزش بدانید. شما فقط نباید شیوه‌های مدیریت را یاد بگیرید ، بلکه باید زندگی هم بکنید.

۲)اگر چیزی را در مورد شغل­‌تان را دوست ندارید، سعی کنید تا آن را تغییر دهید.

شما احتمالا بیش از آنچه که فکر می­کنید بر موقعیتی که در آن هستید کنترل دارید. انتظار نداشته باشید که هر روز آفتابی و دلپذیر باشد. کارآفرینی به نظر سخت می­رسد. با این حال، اگر بخش­هایی از شغل‌تان را دوست ندارید، در مورد آن با فردی صحبت کنید و از طریق راه‌­حل های خلاقانه، موقعیت بهتری ایجاد کنید.

طراحی محل کار

۳)هر زمانی که با مسائل پیچیده مواجه شدید، سعی نکنید آن را بلافاصله حل کنید.

اول، آن واقعیت­‌ها را بنویسید. دوم، نتایجی که به دنبال آن­ها هستید را یادداشت کنید. و سوم، مشکل و مسئله‌­ای که با آن چالش دارید را حل کنید. چهارم، حداقل پنج راه حل جایگزین برای حل مسئله و مشکل بنویسید. و ‍پس از آن می‌­توانید تلاش کرده و آن مشکل را حل کنید. این بهترین شیوه‌های مدیریت دردنیا جدید است.

۴)هیچ وقت به اندازه‌­ای که خودتان فکر می‌­کنید، چیزی نمی‌­دانید.

به دنبال راهنمایی از افرادی باشید که راهی که شما اکنون در ان قدم گذاشته اید را پیش از شما رفته باشند. با دیگر کارآفرینان و مدیرعاملان صحبت کنید. به افرادی که اطرافتان هستند نگاه کنید و به آن­ها گوش فرا دهید. چیزهای زیادی وجود دارند که یاد بگیرید.

 

۵)یاد بگیرید که چگونه مذاکره کنید و تسلط بر این مهارت را حفظ کنید.

آیا با کارمندان، مشتری­ها، فروشنده­‌های دوره گرد صحبت می­‌کنید؟ هر گفتگو یک مذاکره است حتی اگر در آغاز چنین چیزی به نظر نرسد. از این شیوه‌های مدیریت غافل نشوید.

۶)بیشتر از یک راه برای موفق شدن وجود دارد.

از تغییر نترسید. بلکه آن را با میل بپذیرید. در تمام مدت شغل تان چیزهای غیرمنتظره­ای اتفاق خواهد افتاد و این امری طبیعی است. سفرتان برای دستیابی به موفقیت گذرگاه­های متعددی دارد. بیش از یک مسیر و راه برای خرسندی و رضایتمندی وجود دارد.

۷)فعال بمانید.

ورزش کردن هم حافطه و هم مهارت­‌های فکر کردن را بهبود می‌­بخشد، که هردوی آن­ها جز مهارت‌­های کارآفرینی انتقادی هستند. در طول این سال­ها با انجام برخی ورزش­ها در هر هفته فعال باشید. گاهی حتی ممکن است متوجه شوید که شما بهترین تفکر استراتژیکی تان را زمانی که در حال ورزش کردن هستید پیدا می­‌کنید.

۸)مطالعه کنید.

بیل گیتس هر شب یک ساعت مطالعه می­کند و در حاشیه‌­های هر کتاب نکته نویسی می­کند. بیشتر سایت‌­ها، پادکست‌­ها و کتاب‌­هایی که مربوط به تجارت هستند را تا جایی که می­توانید بخوانید و آن­ها را بشنوید.

۹)از مسیر پیش روی­ خود لذت ببرید.

شما تنها کسی هستید که بر اینکه چگونه از کار و زندگی تان راضی باشید، تسلط دارید. مهم نیست که چقدر به اهداف­تان نزدیک هستید یا از آن دورید، از مسیری که پیش رو دارید لذت ببرید.

در آپتک ما ایمان داریم شیوه‌های مدیریت در دنیای مدرن نیاز به آموزش‌های مدرن دارید. نبایستی فقط به استعدادهای ذاتی خود تکیه کنید.

منبع : مجله اینترنتی اینک – (https://www.inc.com)

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید