آنتونی رابینز :چه کسانی در آینده شغل‌شان را از دست خواهند داد؟

0
75

آینده شغلی به سبک آنتونی رابینز

در این سال‌های اخیر خیلی از این می‌ترسیم که ثروت داره به طور نامساوی بین عده‌ای خاص می‌چرخه ! و این آینده شغلی بسیاری را به خطر انداخته است.

آینده شغلی

حالا در جواب کسانی که می‌گویند که مشکل آینده شغلی از من نیست ،بلکه از جامعه است چه حرفی برای گفتن داری ؟ آیا درست است که مردم بخاطر کمبود منابع در جامعه نمی‌توانند کاری انجام بدهند ؟ البته که هست .ما یک برنامه‌ای گذاشتیم که مردم با دو دلار و پنجاه سنت یک روز خود را بگذرانند.

۹۹ درصد مردم غر میزدند ،به غیر از یک درصد که اینها همان یک درصد موفق جامعه هستند. خب در مورد چه حرف می‌زنیم ؟ بیشتر افرادی که دارند از کمبود پول غر می‌زنند دارند با آیفون‌شان کار می‌کنند و نوشابه می‌خورند. این آدمها فکر می‌کنند که خیلی فقیر هستند و در رنج و زحمت زندگی می‌کنند.

اما واقعیت این است که تو این کشور اگر جز فقیرترین‌ها هم باشید ،جز یک درصد با بالاترین درآمد در دنیا هستید و آینده شغلی بهتری از سایر کشورها دارید. پس مشکل اصلی این نیست که چقدر پول دارید .چالش اصلی این است که دنیا در حال تغییر است.

یعنی اگر شما یک کارگر معمولی هستید و در کارتان از هیچ تکنولوژی خاصی استفاده نمی‌کنید . کارتان به هیچ تفکر خاصی نیاز ندارد و حتما در آینده به مشکل برمی‌خورید .دلیلش این است که تکنولوژی دارد کارها را کم ارزش می‌کند و خیلی از شغل‌ها دیگر درآمد چندانی ندارد.

اما اگر جز آدم هایی باشید که دارای مهارت و قدرت تصمیم‌گیری بالا هستید و در کارتان از تکنولوژی بالا استفاده می‌کنید به هیچ مشکلی برنخواهید خورد. برای کسانی که در سال ۱۰۰ هزار دلار به بالا درآمد دارند ،نرخ بیکار شدن‌شان فقط یک درصد است و این واقعا خیلی کم است. چون یاد گرفتن که چطور ارزشمندتر باشند.

همیشه به مردم می‌گویم بهترین درسی که از مربی‌ام جیم ران یاد گرفتم این است که ازش در مورد پدرم پرسیدم که چرا با وجود اینکه دو تا شغل دارد همیشه فقیر هستیم و پولی برای غذا خوردن نداریم. رفتم به جایی که فکر می‌کردم همه‌شان ثروتمند هستند اما بعدا فهمیدم که که همه آنها فقط طبقه متوسط بودند ،فقط ما خیلی فقیر بودیم.

آینده شغلی

من نفهمیدم چرا جیم به من گفت که تونی ارزش تو به تنهایی مهم نیست .ارزش تو در بازار است که مهم است و مهارت‌های پدرت آنقدر هم که فکر می‌کنی باارزش نیست. کار پدرم این بود که در یک پارکینگ بلیت‌های مردم را می‌گرفت و یک کارهایی روی آنها انجام می‌داد.

تحقیقاتی که در دانشگاه یل و یکی دیگر از دانشگاه‌های انگلستان انجام شده است، نشان می‌دهد که چهل درصد از شغل ها در آینده بخاطر رشد تکنولوژی از بین می‌رود. یک الگوریتم می‌تواند یک شغل را از بین ببرد. یک الگوریتم دیگر که بیاد همه اینهایی که در وال استریت دارند معامله می‌کنند را بیکار می‌کند.

همین الان هم ۳ میلیون راننده کامیون داریم که تا ۵ سال آینده با خودروهای خودران بیکار می‌شوند . خوب می‌خواهم از شما بپرسم می‌خواهید یک راننده کامیون را استخدام کنید که ۸ ساعت در روز برای شما کار کند. گاهی وقت‌ها هم مست می‌کند و هر اشتباهی ممکن است از آن سر بزند. یا اینکه می توانید یک ماشین خودران بخرید که ۲۴ ساعته برای شما کار کند.

اما کسی این واقعیت‌ها را به راننده کامیون‌ها نمی‌گوید و آن‌ها هم خودشان را به تکنولوژی مجهز نمی‌کنند. پس تکنولوژی بزرگ‌ترین چالش آینده شغلی در دنیا است و کارها را کم اهمیت‌تر خواهد کرد. چون تکنولوژی بهره‌وری بیشتری از انسان دارد.

من به مردم می‌گویم باید نسخه نجات خودتان را بنویسید .باید خودتان را به ابزار جدید مجهز کنید. مثلا ایده‌ای که “بری اندرسون” برای آموزش رایگان دارد عالی به نظر می‌رسد ،اما آن دارد به اجتماعات دانشگاهی برای این کار فکر می‌کند. بیشتر مهارت‌های اجتماعی برای اقتصاد و شغل‌های آینده را نمی‌توان در اجتماعات دانشگاهی یاد گرفت.

آینده شغلی

پس چرا کاری بکنیم که پول و زمان بیشتری از دست بدهیم. باید خودمان را مجهز کنیم و این کاری نیست که دولت برای ما انجام بدهد. یک رهبر بزرگ در یک شرکت همیشه در حال مجهز کردن و آموزش دادن افرادش هست.

منبع : مجله اینترنتی اینک منتشر شده در حساب کاربری آپارات سایت آپتک 

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید