سارا بلیکلی(Sara Blakely)، بنیانگذار اسپنکس(Spanx)، بزرگترین دلیلی که مانع موفقیت مردم را منفی بافی می داند .چرا؟؟

مانع موفقیت

اگر با بلیکلی آشنا نباشید، بدانید که شهرت او به خاطر حل مشکلات پوشاک زنان بود که توانست با طراحی خلاقانه لباس های زیر زنانه، ساپورت ها و سایر لباسهای شب کاری کند که احساس منفی زنان را در مورد اندامشان تغییر بدهد. او فقط یک ویژگی داشت ! آن هم منفی باف نبودن !

زمانی که اپرا وینفری (مجری مشهور آمریکایی) در سال ۲۰۰۰ محصولات اسپنکس را “کارهای مورد علاقه اش” نامید، به افزایش محبوبیت و فروش قابل توجه آن منتهی شد. از آن زمان، محبوبیت و ثروت بلیکلی نیز بسیار افزایش یافته و ثروت او طبق گفته مجله فوربس به میزان ۱.۱ میلیارد دلار رسیده است.

درسی خاص در مورد موفقیت سارا بلیکلی.

در مصاحبه ­هامت (Hammett’s conversation) با بلکیلی، از او در مورد چالش های فعلی در راه ­اندازی امپراتوری پوشاک پرسید. جواب بلیکلی، هامت را متعجب و گیج کرد. اما وقتی بیشتر به این موضوع فکر کرد، به آنچه که او گفته بود پی برد و هامت را بیشتر از قبل طرفدار بلیکلی کرد. او گفت :

منفی بافی، اولین مانع موفقیت می­باشد.

چه کسی می تواند آن را منکر شود؟ همه ما هر از گاهی خود را پشت دروغهای جامعه پنهان می­ کنیم و اجازه می­ دهیم تا دیگران بر ما تسلط پیدا کنند: زیاد به درد بخور نیستید، ثروتمند نیستید، استعداد لازم را ندارید، زیبا نیستید، و غیره و غیره.

همه ما بلکیلی را بخاطر حقانیتش و مفاهیمی که برای اولین بار با مردم جهان در میان گذاشت، تحسین می­ کنیم. او برای سالها مروج مبارزه علیه منفی بافی بود. او با این که روانشناس نبود اما یکی از بزرگ ترین روانشناسان موفقیت دنیا می باشد

آیا می دانید منفی بافی که کاری بسیار خود ویرانگر است واقعا تا چه میزان بد است؟ در سال ۲۰۰۵ ، بنیاد ملی علوم مقاله ­ای در این مورد منتشر کرد که نشان می­ داد یک فرد معمولی تقریبا ۱۲.۰۰۰ تا ۶۰.۰۰۰ فکر و خیال در روز دارد.

بخش هشدار دهنده این است که هشتاد درصد این افکار منفی و ریشه در ترسهای آدمی دارند.

اگر شما با منتقد درونی دلسرد کننده خود درگیر هستید، برای شما سه نکته مهم برای غلبه بر منفی بافی و ترسهایتان بیان می کنم.

۱- ذهنیتی درست برای هرموقعیتی  به ­دست آورید

اغلب ما آدمها گاه نمی توانیم ذهنیت و تحلیل درستی از شرایط و موقعیت فعلی مان بدست بیاوریم. اما زمانی که به عقب برمی­ گردید و یک ذهنیت درست را در مورد جایگاه فعلی خود بدست می آورید، متوجه می ­شوید که زندگی ادامه خواهد یافت و اگر از فرصتی را از دست بدهید، با مرگ وحشتناکی نخواهید مرد

همه ما درگیر نمایشنامه های تلخ گذشته هستیم. یکبار با خود جدی باشید و نمایشنامه زندگی تان را عوض کنید، گذشته را در گذشته بگذارید و هر نتیجه منفی قبلی را از واقعیت کنونی آن جدا کنید. زمانی که با لوح تمیز شروع می­ کنید و فرصتها را با نگرشهای جدید دوباره می­ بینید، متوجه خواهید شد که دیگر منفی بافی هیچ اثری روی شما ندارد.

منفی بافی

۲ – ذهنتان را برای غلبه بر ترس آماده کنید.

دارن هاردی، ناشر سابق مجله موفقیت و روزنامه نیویورک تایمز و نویسنده ­ی کتاب پرفروش اثر مرکب و ترن هوایی کارآفرینی، می­ گوید که بدون توجه به میزان مهارتتان در کار، ترس تنها چیزی است که می­ تواند شما را متزلزل ­کند و شما را از تحقق رویاهایتان باز دارد. او سه روش برای غلبه بر ترس پیشنهاد می­ کند:

  • بپذیریم که ترس تهدید نیست: رئیس جمهور فرانکلین روزولت، کنایه معروفی در این باره دارد: “تنها چیزی که باید بترسیم ترس از خود است“. پس از اینکه شاهکار غیرممکنی که با ترس روزهای شما را فلج کرده بود را دور کردید، مغزتان برای پذیرش این مطلب آموزش دهید که زمانی که رویداد مهم بعدی روی می­دهد، هیچ تهدیدی نمی تواند شما را از پاسخ به ترس ناتوان کند.
  • فقط ۲۰ ثانیه جسارت در هر کاری داشته باشید. هاردی می­ گوید: اگر فقط سه بار در روز ۲۰ ثانیه شهامت را در ذهن خود اعمال کنید و به تمام کارهایی که می­ توانید انجام دهید، فکر کنید. تصور کنید که چگونه  فردی موفق، خوشنام در بازار خواهید شد
  • خودتان را به ترس عادت دهید: زمانی که به چیزی که از آن می­ ترسید پی می­ برید، نباید از آن دوری کنید بلکه باید خودتان را در آن غرق کنید. با رو در رو شدن با چیزی که از آن می­ ترسید، آن ترس قدرت و کنترل خودش را روی شما از دست می­ دهد. توصیه هاردی این است که بمدت ۹۰ تماس بی ­وقفه با فعالیت یا فعالیت هایی که می­ ترسید، داشته باشید و در پایان ۹۰ روز، دیگر از آن نخواهید ترسید. حال این ضعف تبدیل به یک قدرت بزرگ در درون شما می ­شود.
  • با تغییر دیدگاه، خودگویی منفی را از بین ببرید.
  • آیا تا به حال صدایی را در داخل سرتان شنیده ­اید، که به شما جملاتی مانند: “نمی­توانم این کار را انجام دهم” یا ” امکان ندارد عملی بشود” را می ­گویند؟؟؟؟. هر چند با خود حرف زدن امری عادی است، اما زمانی که یک باور غلط یا تفکر یا ایده غیرمنطقی را تقویت می­ کنید، زمانی است که دارید وارد فاز منفی بافی می شوید

شما باید با شناسایی آگاهانه نوع گفتار درونی تان که هر روز بکار می­ برید شروع کنید. بعد، بصورت ذهنی کلمات یا عبارات ناخوشایند منفی را که اغلب استفاده می­ کنید را یادداشت کنید. چیزهایی مثل نمی ­توانم، نمی ­دانم چطور، غیرممکن است، همیشه این را اشتباه انجام می دهم، و غیره.

حالا، واقعا به زمانهایی که دوباره از آنها استفاده می­کنید توجه کنید. محرکها کدامند؟ آیا شغل موردانتظار، افزایش حقوق و یا ارتقاء شغلی را دریافت نکردید؟ چه عامل هایی باعث می شود این کلمات را در ذهن تان تکرار کنید ؟

زمانی که چیزی منفی و کاملا غیرواقعی را در ذهنتان می­ گوید، می­توانید جریان افکارتان را  خودتان متوقف کنید. فقط کافی است با صدای بلند بگویید : “بس کن!” این روش به شما کمک می­ کند تا از زمان و دفعات هجوم افکار منفی آگاه تر شوید.

در نهایت، حفره عمیقی درون خود حفر کنید و در مورد فرضیات خود دوباره فکر کنید. شاید رویدادی که بصورت منفی تصور می­کنید زیاد هم بد نباشد. پس دوباره فکر کنید و ببینید آیا می ­توانید یک جایگزین خنثی یا مثبت ایجاد کنید.

در آپتک ما ایمان داریم تنها افراد مثبت اندیش می توانند کارآفرینانی بزرگ بشوند
منبع : مجله اینترنتی اینک – (https://www.inc.com)

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید