وارِن بافِت

پاسخ وارِن بافِت به این سوال، بهترین توصیه­‌ی شغلی است که تابحال شنیده‌اید.

وارِن بافِت

تا زمانیکه آلیس شرودر (Alice Schroeder) شروع به نوشتن یک کتاب جالب و خاص در خصوص زندگی شخصی وارن بافت (Warren Buffett) و عقاید و فلسفه­‌ی زندگی­ او کرد. او می‌گوید وارن بافت در ابتدا اجازه­‌ی ورود به زندگی خصوصی‌­اش را به ما نمی‌­داد. این تلاش ما منجر به نوشتن کتابی شد که خود بافت هیچگاه نمی‌توانست آن را بنویسد.

نظر شما را در موضوع پیشرفت شغلی به آنچه که بافت در این کتاب گفته­ است جلب می‌کنیم:

مردم از من می­پرسند که بایستی کجا کار کنند و من همیشه به آن­ها می­گویم برای کسی کار کنند که بیش از همه تحسینش می­‌کنند. احمقانه است که افراد بیکار فقط بخاطر اینکه کاری در رزومه­‌شان خوب بنظر می­رسد، آن را انجام دهند. هرآنچه را دوست دارید انجام دهید و برای کسی کار کنید که بیش از هرکسی تحسینش می­‌کنید و با این کار به خود بهترین شانس را در زندگی می­‌دهید.

چه کسی یا شخصیتی را بسیار تحسین کرده و دوست دارید که رئیس آینده‌­ی شما باشد؟ از آنجا که اغلب ما بیشتر زمان بیداری را به جای اینکه در کنار خانواده خود باشیم، در سر کار می­گذرانیم، این سوال بسیار مهم است. برای متمایز کردن واقعی رهبران شایسته از مدیران متوسط، بیایید نگاهی به برخی کارهای مشخص داشته باشیم که بهترین رهبران انجام می­‌دهند.

الف)رهبران شایسته رابطه‌­محور هستند.

وارِن بافِت

جای تعجب نیست که مدیرانی که به کارمندان خود اعتماد دارند، روابطی سالم و قوی را با آن­ها نیز گسترش می­‌دهند. پژوهش­های موسسه گالوپ (Gallup) این مسئله را به‌­عنوان محرکی اصلی برای موفقیت تایید می­‌کند. این پژوهش بیان می­کند که “رابطه­‌ی شخصی [کارمندان] با مافوق­ هایشان، بامعناترین رابطه‌­ای است که سازمان آن­ها دارد“. از طرفی نیز تاثیرات رابطه­ی بد با رئیس، آسیبی برای سلامت کارمندان است. مطلب زیر از “گزارش مرکز مدیران آمریکایی” گالوپ گرفته شده‌­است که می‌گوید:

داشتن مدیر بد اغلب باعث کنش و واکنش است: کارمندان زمانیکه سرکار هستند احساس بسیار بدی دارند و این احساس بد در خانه هم همراه آن­ها می­‌آید، استرس آن­ها را تشدید می­کند و رفاه و حال خوبی که دارند را نابود می‌کند.

حال تصور کنید که همین کارمند روز بعد به سرکارمی‌آید و کاملا احساس درماندگی و بی‌­انگیزگی می­کنند. این افراد با عملکرد و روحیه‌­ی تیمی خود چه خواهند کرد؟ بخاطر بسپارید، مدیران شایسته اینگونه شناخته می­‌شوند چرا که در سطح انسانی واقعا به افراد خود اهمیت می­دهند. آن­ها صادقانه به شناخت آن­ها، علایق، نگرانی­ها، رویاها، نقاط ­قوت، استعدادها و اهداف، علاقه نشان می­‌دهند.

ب)مدیران شایسته فضایی امن برای خطرات احتمالی ایجاد می­کنند.

در تلاشی برای کشف رازهای همکاری تیمی، محققان گوگل به یک سوال اساسی پاسخ دادند: چه چیزی یک تیم را در گوگل موثر می­‌کند؟ این مطالعه با نام رمز پروژه‌­ی ارسطو (Project Aristotle) استارت خورد و به برخی نتایج جالبی در این زمینه دست­ یافت. در این پژوهش­ها مشخص شد آنچه که واقعا کمترین اهمیت را در تیم‌سازی دارد افراد یک تیم هستند و آنچه که بسیار مهم است، چگونگی کار با یکدیگر است. پژوهشگران نوشتند، در راس این فهرست، نیاز تیم­ها به تجربه‌­ی “امنیت روانی” است. باوری که اعضای یک تیم باید بطور مشترک داشته باشند و آن این است که “هیچکس در تیم شخص دیگری را برای اعتراف به خطا، سوال پرسیدن یا پیشنهاد ایده‌­ی جدید، خجالت‌­زده یا تنبیه نمی‌­کند“.

وارِن بافِت

زمانیکه روسا برای تیم­‌ها مبنایی ایجاد می­‌کنند تا امنیت روانی بالاتری را تجربه کنند، کمتر احتمال دارد که کارمندان شرکت گوگل را ترک کنند و احتمال بیشتری دارد تا قدرت ایده‌­های متنوع را از هم­‌تیمی­‌های خود بگیرند.

ج)مدیران شایسته رفتاری فروتنانه دارند.

پژوهش­‌ها نشان می­دهند که شایسته‌­ترین مدیران از خود تواضع نشان می­دهند و از مسائل خودخواهانه بدور هستند. درحالیکه پژوهش­ها دقیقا واژه­‌ی “قدرت” را به رسمیت نمی‌شناسند و در مقابل از تاثیر رهبری متواضع را بر دیگران تعریف و تمجید می­‌کنند. کالینز در کتاب خوب به عالی، از پژوهش گسترده­‌ی خود درباره مدیران شایسته آمریکایی می‌گوید، آنها خویشتن را از خود برای هدف بزرگتر هدایت شرکت خود به سوی سرافرازی، دور می­کنند. در اصل، رهبران متواضع بدون غرور به سرافرازی دست می­‌یابند.

وارِن بافِت

د)رهبران شایسته درنهایت همه چیز را در اطراف خود بهتر می­کنند.

برای افزایش تاثیر خود به‌­عنوان یک رهبر این­ها را به خاطر بسپارید: رهبری یعنی ارائه­‌ی خدمت به دیگران. برای ارزیابی این مسئله  بایستی در حال حاضر از خود بپرسید: هر روز در حال انجام چه کاری برای ارتقای زندگی کارمندانم هستم؟ این همان مسئله­ ای است که بایستی به آن بپردازید. زمانیکه بتوانید ویژگی­های یک رهبر را منجر به اعتماد و تعهد و وفاداری کارمندان شما می­شود تمرین کنید، زمانیکه بی­توانید مشکلات موجود در مسیر موفقیت آن­ها را از بین ببرید، زمانیکه می­تواند به کار آن­ها معنا و هدف بدهید، شایسته‌­ترین و تحسین­‌برانگیزترین مدیر در چشم دیگران می­‌شوید.

منبع : مجله اینترنتی اینک – (https://www.inc.com)

 

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید