بنیانگذار آمازون هرگاه می‌خواهد بفهمد آیا کسی واقعاً باهوش است، به دنبال نشانه ای خاص در او می ­گردد. آیا می دانید آن نشانه چیست ؟

باهوش

جف بزوس، بنیانگذار آمازون، بر کرسی ریاست یکی از موفق ­ترین شرکت­ های دنیا با ثروت شخصی به ارزش ۱۵۰ میلیارد دلار تکیه زده ­است. شکی  نیست که جف بزوس، واقعا فردی باهوش است. اما از آن مهم تر این است که او ،استعدادی عجیب در یافتن آدم های باهوش و به استخدام درآوردن آنها دارد.

او چگونه آن افراد باهوش را پیدا می ­کند؟ ‏جیسون فراید (Jason Fried) در وبلاگ “بیس کمپ (Basecamp )” می نویسد : این سوالی است که بزوس هنگامی که چند سال پیش در جلوی ساختمان­ های بیس کمپ ایستاده بود، از خود پرسید و پاسخی که به این سوال داد، دقیقا برعکس چیزی است که ما فکر می کنیم.

افراد باهوش در واقع زیاد اشتباه می­ کنند

بیشتر ما هنگامی که می­ خواهیم بفهمیم که آیا فردی واقعا باهوش است، این سوال­ ها را مطرح می‌کنیم:

  • آیا نظرات، در بیشتر مواقع درست است؟
  • آیا دانش صحیحی از جهان و حوزه تخصص خود دارد؟
  • آیا هنگامی که با مشکلی رو به رو می شود از پس آن برمی آید؟
  • آیا پیش بینی­ های او درست از آب در می ­آید؟

بزوس فقط بدنبال این نیست که افراد چقدر به سوال ها پاسخ درست می دهند ! بلکه در عوض، او به دنبال افرادی می­ گردد که می‌توانند اعتراف کنند که اشتباه کرده ­اند و اغلب عقیده خود را تغییر می دهند.

طبق گزارش فراید، بزوس “مشاهده کرده است که باهوش ­ترین افراد، دائماً در درک خود بازنگری می ­کنند و در مسئله ­ای که تصور می­ کردند موفق به حل آن شده ­اند، تجدیدنظر می‌کنند. آنها از نقطه­ نظرات، اطلاعات، ایده­ ها، تناقض ­ها و چالش­ های جدید در رابطه با خط فکری خود، استقبال می‌کنند“.

“ثبات فکری زاییده ذهن­ های کوچک است”

به عبارت دیگر، برای این­که باهوش باشید، باید طرز فکر خود را دایما عوض کنید. معروف است که نویسنده­ ای به نام رالف والدو امرسون(Ralph Waldo Emerson) گفته است: “ثبات فکری زاییده ذهن ­های کوچک است”

باهوش

فراید می­گوید: “بزوس فکر نمی ­کند که ثبات فکر، لزوماً یک ویژگی مثبت است. بلکه او کارمندانش را تشویق کنید مدام افکار و نظرات خود را عوض کنند”.

تنها فیلسوفان قرن نوزدهم نیستند که با بزوس موافقند. دانش مدرن نیز با این دیدگاه کاملا موافق است. هرچند، شیوه روان­شناسان برای سخن گفتن در مورد انعطاف ­پذیری ذهن آن­قدر شاعرانه نیست. آنها این ویژگی را فروتنی فکری” می ­نامند. تحقیقات در این زمینه بیانگر این مورد است که :افرادی در افکار و عقاید خود بازنگری می کنند، عموما انتخاب های بهتری هم در کار و زندگی خود می کنند.

آنها فهمیده اند که خطا کردن نشانه حماقت نیست، بلکه نشانه کنجکاوی و در نهایت، هوش بالای آنها است.

اگر نظر جف بزوس شما در این مورد قانع نمی کند که “برای باهوش بودن لازم است زیاد اشتباه کنید“، می­ توانید تایید حرف ما در تحقیقات دانشمندان موسسه آینده پژوهی پالوآلتو(Palo Alto’s Institute for the Future)، که بی­ شک از باهوش ترین افراد زمین تشکبل شده اند، جستجو کنید. طبق نظر باب ساتون (Bob Sutton)، پروفسور دانشگاه استنفورد، آنها این ویژگی افراد بسیار باهوش را به این صورت خلاصه می ­کنند:

“دیدگاه­ های قوی، که بر پایه ضعیفی بنا شده‌اند”.

آن­ ها در این باره می گویند : دیدگاه‌هایی دارای پایه ضعیف فکری (که در نتیجه اغلب تغییر می­ کنند)، دارای اهمیت هستند، زیرا معنای آنها این است که “شما بیش از حد مجذوب آنچه به آن باور دارید نیستید” که نشان­ دهنده توانایی شما در “دیدن” و “شنیدن” شواهدی است که با دیدگاه­ هایتان در تضاد است.

بنابراین، دفعه بعد که می‌خواهید تعیین کنید که آیا کسی واقعا خیلی باهوش است یا فقط بلوف می‌زند، از او نپرسید که آیا اغلب نظرش درست است یا خیر.

در عوض، از او بپرسید که آخرین باری که دیدگاه خود را تغییر داد، چه موقعی بود. اگر او نتواند مواقع زیادی را نام ببرد که اشتباه کرده ­است، احتمالاً آن­قدر که می‌خواهد به نظر برسد، باهوش نیست.

در آپتک ضرب المثلی داریم که می گوییم : مرد آن نیست که حرفش یکی باشد ،مرد آن است که حرفش دو تا شود.
منبع : مجله اینترنتی اینک – (https://www.inc.com)

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید