می‌خواهید کارکنانی دارای تعهد کاری بیشتری داشته باشید؟ ۷۰۰ نفر از متخصصین منابع انسانی می‌گویند باید این ویژگی رهبری را که در این مقاله می گوییم در خود تقویت کنید .

تعهد

این ویژگی رهبری سبب می ­شود که بیشترین میزان تعهد (به جای اطاعت صِرف) در کارکنان  ایجاد شود.

علی‌رغم تلاش‌های صادقانه بسیاری از مدیران و رهبران، بحران عدم تعهد کارکان هنوز گریبان بسیاری از شرکت‌ها را گرفته است. درک چگونگی برانگیختن بهتر کارکنان و حتی چگونگی ایجاد ارتباطات بهتر با کارکنان در صدر دستور کار بسیاری از رهبران قرار دارد.

یک تحقیق جدید درخصوص وضعیت تعهد کارکنان که توسط HR.com منتشر شد، بیش از ۷۰۰ متخصص منابع انسانی را مورد نظرسنجی قرار داد. یکی از پرسش‌های مهم نظرسنجی این بود که: ”کدام‌یک از فاکتورهای زیر بیشترین ارتباط را با تعهد کارکنان در سازمان شما دارد؟“اما مهم‌ترینِ این فاکتورها چه بود؟

کارکنان زمانی دارای تعهد کاری می شوند که بتوانند به رهبر خود اعتماد کنند.

۷۷ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی این موضوع را مهم‌ترین فاکتور عنوان کردند. درحقیقت، این ویژگی است که نمی‌توان درخصوص اهمیت آن مبالغه کرد. برای یک دقیقه برعکس این موضوع را فکر کنید. احتمالاً در گذشته رهبری داشته‌اید که اعتماد شما را از بین برده است. هنوز آن شرایط را به یاد دارید؟ شرط می‌بندم که به یاد دارید.

از بین رفتن اعتماد جبران‌پذیر نیست. برای جلوگیری از این فاجعه انسانی مواردی که در زیر مطرح می کنیم همواره به یاد داشته باشید.

۱ – سخنان کارکنان دارای تعهد خود را واقعاً گوش دهید و براساس آن عمل کنید.

جورج برنارد شاو می‌گوید: ”بزرگ‌ترین مشکل در ارتباط ؛توهم آن است که ارتباط حاصل شده.“ ارتباط نه تنها زمانی از بین می‌رود که فرستنده ارسال پیام درستی ندارد بلکه (بیشتر اوقات) زمانی از بین می‌رود که گیرنده آن پیام را درست دریافت نمی‌کند.

همبشه این تعهد را در خود ایجاد کنید که دقیق و فعالانه به صحبت های کارکنان خود گوش دهید. همواره سعی کنید با حرکات بدن مثل لبخند زدن با سرتکان دادن صحبت های آنها را تایید کند تا حس اعتماد به نفس و مهم بودن در کارکنان خود ایجاد کنید.

تعهد کاری

۲ – درجایی که لازم است تمجید کنید.

وقتی از کسی تمجید می‌کنید، اطمینان پیدا کنید که توجیهی داشته باشد. رهبرانی که برای هر کار کوچک و از تک‌تک افراد تشکر می‌کنند تقریباً به همان سرعت افرادی که دایما کارکنان خود را تحقیر می کنند، سبب از بین رفتن اعتماد می‌شوند ،پس تمجید خود را موجه و ارزشمند سازید و فراموش نکنید که وقتی از شما تمجید می‌شود با مهربانی قدردان آن باشید. نادیده گرفتن تمجید تا حدی می‌تواند پسندیده باشد، اما اگر خودتان و بقیه می‌دانید که بخشی از چیزی بودید که برای آن مورد تمجید قرار گرفته‌اید نباید ریاکاری کنید.

۳ – به اندازۀ آنها برای شغل‌شان اهمیت قائل باشید.

با کارکنان دربارۀ شغل‌شان صحبت کنید. واقعاً درک کنید که چه چیزی از شغل‌شان می‌خواهند. به آنها کمک کنید چیزی که از شغل خود توقع دارند را بیان کنند. یک نقشۀ بازاریابی شغلی برای آنها تهیه کنید تا آنها متوجه نقش و تعهد کاری خود در سازمان و ارتباط خود با سایر بخش ها و همکاران خود بشوند.

۴ – همیشه شفاف باشید.

چیزی شفاف‌تر از عدم شفافیت وجود ندارد. و وقتی کسی شفافانه عمل نمی‌کند، در کارکنان خود ایجاد تردید می‌شود و سبب از بین رفتن تعهد کاری آنها می شود .صد البته، مواردی وجود دارد که یک رهبر نمی‌تواند شفاف از برنامه ها و تاکیتیک های بازاریابی سازمان خود سخن بگوید، مانند زمانی که نمی‌تواند اطلاعات را به دلایل مختلف فاش کند. منظور ما این موارد نیست .بلکه اگر شما زمانی که می‌توانید شفاف و رک باشید و درعوض انتخاب می‌کنید که از دادن اطلاعات به کارکنان خود دریغ کنید و حقایق را نصفه و نیمه بگوید، یا با دستورکارهای مخفی عمل کند.

۵ – از خودگذشتگی داشته باشید و این ویژگی را الگو قرار دهید.

هیچ‌چیز مثل اولویت ­دادن منافع کارکنان بر منافع شخصی رهبری سازمان، اعتماد آنها را جلب نمی‌کند. اگر یک بار این کار را بکنید احساسی خوب در آنها ایجاد می‌شود و اگر این کار را ادامه دهید کارکنان خود را به پیروان خود تبدیل کرده اید

این شما هستید که به عنوان رهبر ،باید اعتماد و تعهد را در سازمان خود نهادینه کنید .هیچ گاه نقش خود را دست کم نگیرید

ما در آپتک همواره به روزترین دانش های مدیریتی و رهبری در کسب وکار در اختیار شما قرار خواهیم گذاشت . پس با ما همراه باشید

منبع : مجله اینترنتی اینک – (https://www.inc.com)

 

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید