درس ­هایی از رهبران بزرگ دنیای کسب و کار ،جف بزوس و استیو جابز.

رهبران

رهبران بزرگ به دنیا نمی آیند ، بلکه ساخته می شوند.

قویترین رهبران تمایل دارند که به چالش کشیده شوند تا اطمینان حاصل شود که در نهایت، بهترین ایده­ ها به دست خواهد آمد.

برای رهبران، اعتماد به نفس بیش از حد یک خطر شغلی است. البته همه ما ترجیح می ­دهیم درباره تصمیمات و قضاوت­ هایی که انجام می ­دهیم، حق با ما باشد. اما هر رهبری که احساس می­ کند باید همیشه حق با او باشد اشتباه بزرگی را مرتکب می­ شود.

آنچه که ما به عنوان رهبر واقعا باید انجام دهیم، ایجاد سیستمی است که اغلب اوقات عملکرد درستی داشته باشد – کاری که با پر کردن اطرافمان با افراد با استعدادی شروع می­ شود که می­ توانند کسب و کار را به سمت درست هدایت کنند.

کیم اسکات این تمایز مهم را در کتاب پرفروش خود “رک بودن رادیکال” این طور بیان می کند: “یک رییس بی وجدان باشید بدون اینکه انسانیت خود را از دست بدهید” بیان می­ کند. اسکات می­ گوید گفتگویی در مورد استیو جابز با اندی گرو، مدیر عامل سابق اینتل، داشته است و گرو گفته است، “استیو همیشه به درستی می ­فهمد.”

اسکات پاسخ داد: “هیچکس همیشه درست عمل نمی ­کند.” اما پس از آن گرو توضیح داد: “من نگفتم که استیو همیشه درست عمل می­ کند، گفتم که او همیشه کارِ را درست انجام می­ دهد. مثل هرکس دیگری، او همواره اشتباه می­ کند، اما او اصرار می­ کند که افراد به او بگویند چه هنگامی در اشتباه است، بنابراین او همیشه در پایان عملکرد درستی دارد.

بهترین رهبران می­ خواهند به چالش کشیده شوند و دیگران به آنها ثابت کنند که در اشتباه هستند، زیرا این امر تضمین می­ کند که بهترین ایده­ ها مطرح خواهند شد. ری دالیو، نویسنده اصول: زندگی و کار، به این مفهوم به عنوان “ایده سالاری” اشاره دارد. سازمان­ هایی هستند که به افراد، قدرتِ به چالش کشیدنِ رهبری و ارائه دادن بهترین ایده­ های خود را می­ دهند، به این دلیل که می ­دانند بهترین ایده­ ها می­ توانند از هر کجا و هرکسی – صرفِ نظر از نقش و موقعیت – ایجاد شوند.

این چیزی است که به نظر می ­رسد مدیر عامل آمازون جف بزوس ذاتا بدان معتقد است. در مصاحبه ­ای با CNBC، بزوس اظهار داشت که علاقه او به ارتقای افراد باهوش در مقایسه با علاقه وی به پر کردن سازمان با افرادی که بیشتر اوقات حق با آنها است بسیار کمتر است. او گفت: “اهمیت نمی ­دهم که آنها چقدر باهوش هستند. می­ خواهم یک رکورد پیگیری از تصمیمات دشواری داشته باشم که به درستی پایان یافته­ اند.”

به عبارت دیگر، بزوس فرصت­ های رهبری را به کسانی می ­دهد که موفق به ارائه بهترین نتایج بوده ­اند – حتی زمانی که حرکت درست، دیدگاه شخصی خود بزوس را به چالش بکشد. مانند جابز، مهمترین چیز برای بزوس این نیست که حق با او باشد، بلکه این است که تیمش به جواب درست برسد.

رهبران

اینها دو نفر از بزرگترین رهبران کسب و کار نسل ما هستند، و هر دو آنها اول از همه خود را بررسی می­ کنند. سخت است که بخواهیم درباره نتایج آنها بحث کنیم. در اینجا چند راه برای پیروی از رهبری آنها ارائه می­ شود. دیگران را برجسته کنید

رهبران بزرگ ایده های دیگران را برجسته می کنند.

اگر فقط به تیم خود اجازه دهید که یکی از ایده ­هایی را که خودتان ارائه کرده ­اید، انتخاب کنند، هرگز نخواهید دانست که چه راه حل ­های جدیدی را از دست می ­دهید. در عوض، سؤال ­های بازی مانند «چطور می­ توانیم این کار را انجام دهیم؟» بپرسید و ببینید که آن­ ها چه می­ گویند. با توجه به اعضای تیمی که راه حل مشکلات را شناسایی کرده ­اند، حرکت خود را ادامه دهید.

رهبران بزرگ آخر از همه صحبت می کنند.

شگفت انگیز است که زمانی که می­ نشینید و گوش می ­دهید می­ توانید چه چیزهایی را یاد بگیرید. با توجه به فضای ایجاد شده، افراد تمایل پیدا می ­کنند که شروع به صحبت کنند و افکار خود را بیان کنند – که این یک محیط ایده آل برای طوفان مغزی است. سایمون سینیک، مشاور سازمان، درباره این موضوع بسیار صحبت می­ کند. به عنوان یک رهبر، می­ توانید از مزایای صحبت کردن بعد از همه سود ببرید. اول میدان را به اعضای تیم خود بدهید و ببینید چه اتفاقی می ­افتد.

رهبران بزرگ اجازه می دهند دیگران آنها را در ملاعام به چالش بکشند.

بگذارید افراد شما را در یک جلسه به چالش بکشند. کارفرمایان می­ توانند ارعاب آمیز باشند – حتی زمانی که نخواهند این گونه باشند – بنابراین وقتی کسی نقطه نظر متفاوتی را ارائه می ­کند، ساز مخالف نزنید و یا به جدل نپردازید. در عوض، ایده­ های خوب و ایده­ های بد را به عنوان مشارکت­ هایی بپذیرید که به یک اندازه برای فرآیند معتبر هستند و حتما از افراد برای صراحتشان تشکر کنید.

پاداش به کار سخت دادن از عادات رهبران بزرگ است

امروزه بسیاری از شرکت­ ها هنوز هم برای کار سخت و ورودی بیش از نتایج ارزش قائل هستند. به کسی فقط برای صرف وقت زیاد بر روی چیزی پاداش ندهید. در عوض، افرادی را که نتایج را به طور موثری تولید می­ کنند شناسایی کنید. حرف آخر اینکه ما به عنوان رهبر باید این کار سخت را انجام دهیم که بپذیریم ممکن است اشتباه کنیم. عمیق ­تر آنکه، همه ما می­ خواهیم حق با ما باشد زیرا اعتبار بخش است و باعث می­ شود احساس کنیم باهوش هستیم. اما تفکر خودمحور مطمئن­ ترین راه برای نتایج غیرقابل پیش بینی و حتی سرکوب عقاید جدید است. همانطور که سنت آگوستین می­ گوید، “درست درست است حتی اگر هیچ کس آن را انجام ندهد؛ اشتباه اشتباه است حتی اگر همه آن را انجام دهند.”

از آنجا که دو نفر از هوشمندترین و استراتژیک ­ترین رهبران در ۱۰۰ سال گذشته از اینکه بفهمند اشتباه می­ کنند خوشحال می­ شوند، فکر می­ کنم همه ما باید– هم در زندگی شخصی و هم حرف ه­ای خود از خودمان بپرسیم: آیا می ­خواهم حق با من باشد؟ یا میخواهم عملکرد درست داشته باشم؟

در آپتک ما پرده از راز و رمزهای رهبران بزرگ دنیای کسب و کار و موفق ترین کارآفرینان برخواهیم داشت.

منبع : مجله خبری اینک – (https://www.inc.com)

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید