شاید حرف ها و معیاری که برای یک رهبری موفق در این مقاله بیان می کنیم ، باور کردن اش برای شما سخت باشد. اما باور کنید توانایی محبت کردن قوی ترین و جدیدترین معیار برای سنجش یک رهبر موفق است.

 

محبت

 

جدیدا دانشمندان و محققان حوزه منابع انسانی به این نتیجه رسیده اند که یک رهبر موفق باید ویژگی در خود داشته باشد تا بتواند با آن سازمانی بانشاط تر و کارمندانی متعهدتر داشته باشد و آن ویژگی چیزی نیست جز محبت­ کردن (kindness)

قبل از اینکه در مورد فلسفه وجودی محبت در سازمان بحث کنیم، لازم است از شما بپرسیم: چرا دیگر مثل قدیم حس محبت و همدلی در محیط کار وجود ندارد؟ اگر محبت و همدلی باعث ایجاد تحرک و پویایی سازمان و درآمدزایی بیشتر است چرا مدیران و رهبران کسب و کارها همین روال را در سازمان هایشان به کار نمی برند؟ شاید فکر می کنند این کار بیش از اندازه لوس است دارد و اگر با کارمندان خود با محبت رفتار کنند ،اقتدار آنها زیر سوال می رود !!!

در ادامه با بررسی دقیق­ تر متوجه می شویم که این ادعا که محبت در کسب و کار جایی ندارد، کاملا اعتقاد باطلی است.

فلسفه محبت

تحقیقات حاکی از آن است هنگامی که مدیران شرکت ها محیط کاری شان را بر مبنای صمیمیت و همدلی بنا می کنند ، کارمندان تجریه شادتر و لذت بخش تری از کار خود دارند. در ادامه مثال هایی آورده شده است که توجه شما را به آن جلب می کنیم.

  • محبت و همدلی سلامت و اثربخشی کارکنان را بهبود می بخشد

پژوهش های انجام شده توسط دانشگاه میشیگان و دانشگاه ایالتی جورجیا نشان می‌دهد هنگامیکه کارکنان با یکدیگر رفتار دوستانه و محبت آمیز داشته باشند و به همدیگر کمک کنند و جو کاری خوشایند باشد، کارکنان نه تنها بهتر کار می کنند ،بلکه روابط بهتری بین خود برقرار می کنند. همین شرایط نیز به نوبه خود در افزایش بهره وری آنها دخیل می باشد.

  • تاثیرات مهربانی روی مغز و روان افراد کار تیمی را بهبود می بخشد

 جودیث گلایسر (Judith Glaser)، مدیر عامل شرکت بنچمارک کامیونیکیشن (Benchmark Communications)، و مولف کتاب Creating WE، می گوید مغز ما به طور ناخودآگاه به مهربانی و اعتماد واکنش مثبت نشان می‌دهد، وی می گوید “زمانی که فردی مهربان باشد و به ما احترام بگذارد، مغز اکسی توسین و دوپامین بیشتری ترشح می‌کند و در نتیجه به ما کمک می‌کند که آرامش یافته و با دیگران صمیمی تر باشیم و بیشتر در زمینه های مختلف با دیگران همکاری کنیم“. در فضاهایی که افراد نیاز به مشارکت دارند این می­تواند خبر خوبی باشد.

  • مهربانی اعتماد را در شرکت ها برقرار می‌کند.

در نظر سنجی سالیانه قرن ۱۹ شرکت مشاوره پرایس­واترهاوس­کوپرز (PricewaterhouseCoopers)، که با ۱۴۰۹ تن از مدیرعاملان ۸۳ کشور مصاحبه شد، مشاهده شد که مهربانی تعهد کارکنان را نسبت به سازمان افزایش می‌دهد و موانع ارتباطی را حذف نموده و رقابت را بین کارکنان ایجاد می نماید و همچنین روابط را با سهامداران مختلف تقویت می‌کند.

 

محبت

 

  • همدلی و محبت باعث یادگیری و نوآوری در سازمان می‌شود.

تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه بار ایلن اسرائیل (Bar-Ilan University) و دانشگاه میشیگان حاکی از آن است که همدلی و محبت برای ایجاد امنیت روانی بسیار ضروری هستند تا نوآوری در سازمان صورت گیرد. افراد در اینگونه محیط ها تمایل بیشتری به نشر اطلاعات دارند و بدون هیچگونه هراسی از اشتباهاتشان درس می­ گیرند و ایده­ های جدیدی مطرح می­ سازند.

  • محبت و همدلی باعث افزایش رضایت شغلی کارکنان شده و مشارکت در کار را  بیشتر می­ سازد.

محققان دانشگاه دلاویر (University of Delaware) بیش از ۷۰ پژوهش را در مورد سه زمینه اصلی محبت یعنی “عدالت، حمایت ناظران، و شرایط شغلی مطلوب” را انجام دادند و در نهایت به چیزی بنام تئوری “حمایت ادارک شده توسط سازمان – Perceived Organizational Support  که مخفف آن POS می شود ،رسیدند.

وقتی کارکنان احساس می کنند مشارکتشان در سازمان ارزش دارد و سازمان برای شرایط روحی آنها اهمیت قائل است، سعی می­ کنند شرکت را به اهدافش برسد. نتایج رفتاری POS عبارت­ند از: افزایش رضایت شغلی، و کمتر شدن غیبت در کار و افزایش مشارکت در کار در میان کارکنان می باشند.

در آپتک ما ایمان داریم از محبت خارها گل می شود . اگر می خواهید مدیر موفقی باشید با محبت و احترام با کارکنان خود رفتار کنید.
منبع : مجله اینترنتی اینک – (https://www.inc.com)

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید