رابطه رهبر و کارکنان

رابطه رهبر و کارکنان یکی از بزرگ‌ترین دغدغه فعالان در عرصه روابط عمومی و مدیریت انسانی سازمان‌ها و کسب و کارها است. یکی از بزرگ‌ترین پژوهشگران در این زمینه آقای اسکات مویتز (Scott Mautz) است که در طی سالها تحقیق ۶ دلیل جالب که رابطه رهبر و کارکنان را بهم می‌ریزد را کشف کرده است.

رابطه رهبر و کارکنان

موانع رابطه رهبر و کارکنان

من به اندازه‌­ی کافی در موقعیت­های رهبری بوده‌­ام و می­دانم که رهبر بی‌­نقص در هیچ کجا پیدا نمی‌­شود . نقص­ در این مهارت می­توانند شما را نابود کند؛ برای اینکه رهبر موفقی باشید، داشتن خودآگاهی یک فرآیند پایان ناپذیر است و  فهمیدن اینکه چه چیزی باعث می­شود تا کارمندان به خوبی کار کنند می­تواند یک معما باشد. این چالش اساسی رابطه رهبر و کارکنان است.

متاسفانه (یا خوشبختانه)، پژوهش جدیدی از موسسه گالاپ نشان می­دهد که ممکن است شما بعنوان یک رهبر مجموعه­‌ای از حقایق ناراحت­‌کننده و آمارهای هشدار دهنده را ندانید، در حالی­که باید آن­ها را بدانید.

این­ها شش موردی هستند که اگر می­خواهید سازمانی شاد با عملکرد بالا داشته باشید، باید بدانید. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

۱- ۷۸ درصد از کارمندان باور ندارند که رهبران آن­ها مسیر مشخصی برای سازمان دارند.

تصور می­کنید که همه با هم در یک کشتی پارو می­زنند (استعاره از همدلی) ؟ دوباره در موردش فکر کنید.

چه اتفاقی در حال وقوع است؟ بسیاری از رهبران به طور جداگانه چشم اندازها و اهداف خود را دنبال می­کنند. آن­ها سازمان و کارکنان آن را در دنبال­ کردن این اهداف با خود همراه نمی­‌کنند. اگر این چشم اندازها و اهداف بر روی کاغذ نوشته شده باشند هم مسئله­ ساز است، زیرا چشم اندازها باید انعطاف­‌پذیرتر و تغییرپذیرتر باشند.

همچنین لازم است که اهداف و چشم ­اندازها متکی بر توانایی­های کارمندان و شرکت باشند. و در آخر، چشم اندازها باید بارها و بارها بیان شوند. فقدان شفاف­‌سازی مسیر ممکن است منجر به از دست رفتن عملکرد سازمان شوند.

۲- ۷۴ درصد کارمندان باور ندارند که سازمان آن­ها به قول‌­های خود به مشتریان عمل کند.

توجه به مشتریان باعث داشتن مشتریان خوشحال می­شود، درست است؟ نه الزاما.

شرکت­هایی که مشتریان خود را کاملا خوشحال می­کنند ، کارمندانی را به عضویت درمی­آورند و به آن­ها اختیاراتی می­دهند که با توجه به علاقه­‌ی مشتری در تمام لحظات کار کنند. در جاهایی مانند والدورف استرالیا، نوردستروم، و حتی شرکت تولید فیله­‌ی مرغ A، کارمندان پاداش دریافت می­کنند و از آن­ها برای نزدیک ماندن به چیزی که مشتری­ها می­خواهند و طبق آن عمل می­کنند، قدردانی شده است.

رابطه رهبر و کارکنان

شما هرگز نمی­توانید به مشتریان خود نزدیک شوید، بعضی چیزها بستگی به کلمه­‌های مثبتی که از دهان شما بیرون می‌­آیند، دارند.

۳- ۸۸ درصد کارمندان فکر می­کنند که شرکت آن­ها مکانیزم آموزش کارمندان جدید خود را بد اجرا کرده‌ ­است .

اکثر شرکت‌­ها با مکانیزم آموزش کارمندان جدید مانند تشریفات اداری، نادرست رفتار می­کنند. پژوهش گالاپ (و تجربه­ی شخصی من) نشان می­دهد که مکانیزم آموزش کارمندان جدید باید شامل دادن شانس به کارمندان جدید برای تجربه کردن فرهنگ خاص شرکت شما و گذراندن اوقاتی با رهبران اصلی شرکت باشد و این مکانیزم باید به آن­ها کمک کند تا بتوانند مسیر شغلی طولانی مدتی را تصور کنند.

در غیر این صورت، این یک موقعیت از دست رفته‌­ی بزرگ برای شکل دادن احساسات کارمندان جدید است. این یکی از مهم‌ترین عوامل تشکیل دهنده رابطه رهبر و کارکنان است.

۴- ۸۶ درصد کارمندان تصور نمی­کنند که بازبینی عملکرد موجب پیشرفت آن­ها شده باشد.

بیشتر رهبران که به طور طبیعی تصور می­کنند که افزایش بازبینی عملکرد، رده­‌بندی و طبقه­بندی کارکنان اهمیت زیادی دارد. در حالیکه به جای اینکه فقط تعداد این بازبینی ­ها را افزایش دهید بایستی در توانایی‌­ها، و نقاط ضعف کارکنان با آن­ها صحبت شود و این نوع از سوالات از کارمندان پرسیده شوند:

  • شما به چه میزان از شغل خود راضی هستید؟ اگر راضی نباشید چه کاری را انجام می­دهید؟
  • آیا شما هدف بالاتری را برای کارتان شناسایی کرده­اید؟
  • آیا شما احساس چالش کرده‌­اید، و از آن یاد می­گیرید و رشد می‌­کنید؟
  • آیا شما احساس توانایی، ارزشمند بودن، و شایسته بودن می­‌کنید؟

پرسیدن این سوالات به این معناست که شما به کیفیت احساسات کارمندان خود هم توجه دارید.

رابطه رهبر و کارکنان

۵ – بیش از دو سوم کارمندان در مرحله­‌ی احساس فرسودگی شغلی هستند.

شما فکر می­کردید که فرهنگ سخت کوشی به درستی اجرا شده است. مواردی که باعث فرسودگی شغلی کارمندان می­شوند، بسیار زیاد هستند. بیایید بر چیزهایی که باعث فرسودگی شغلی می­شود تمرکز کنیم، تا در مجموع از آن جلوگیری کنیم.

گالاپ می­گوید که فرسودگی شغلی کارمندان از رفتار ناعادلانه در محیط کار نشأت می­گیرد (که باعث می­شود برخی احساس کنند مانند افرادی هستند که مجبورند سخت تر از دیگران برای دستیابی به عنایت مدیران خود و سایر موارد دلخواه کار کنند)، فقدان شفاف سازی نقش­ها، ساعات کاری بالا، عدم دریافت حمایت و پشتیبانی از مدیر و استرس­های شغلی از موارد ایجادکننده فرسودگی شغلی هستند، اما شما می­توانید این عناصر را تحت تاثیر قرار دهید.

۶ – نیمی از کارمندان به دنبال شغلی دیگر هستند.

بله. ما در زمانی قرار داریم که تمامی شرکت­ها به دنبال جذب استعدادهای برتر هستند. رهبران لازم است تا هماهنگ با چیزی باشند که کارکنان از آن­ها می­خواهند.

رابطه رهبر و کارکنان

چیزهایی مانند ساز وکارهای شغلی منعطف، رهبران باید به گونه‌­ای باشند که بازخوردها را دریافت کنند و به پیشرف کارکنان خود کمک می­کنند، و تلاش می­کنند تا تمامی مقررات را تغییر دهند که این مقاله جای خوبی برای شروع بحث در مورد آن­ها است.

ما در آپتک ایمان داریم رابطه حسنه رهبر و کارکنان رکن اساسی یک کسب و کار و سازمان تجاری است.

منبع : مجله اینترنتی اینک – (https://www.inc.com)

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید