تلاش برای داشتن زندگی بدون پشیمانی، شادی و حکمت را از زندگی شما می­رباید.

زندگی بدون پشیمانی بهتر است و یا با حسرت طولانی در مورد اشتباهات گذشته؟ در ابتدا، این به نظر یک سوال احمقانه است. تقریبا همه ما می­خواهیم از درد این افسوس که کاش کارها را به طرز متفاوتی انجام می­دادیم اجتناب کنیم.

ناتوانی در احساس تاسف

اغلب مردم احساس می­کنند، باید از پشیمانی اجتناب کنند. اشتباهات ممکن است برای ما انسان­های جایزالخطا اجتناب ناپذیر باشند، اما باید وجود داشته باشند. و هنگامی که اتفاق می­ افتند، بهترین عمل این است که آنها را نادیده بگیریم یا آنها را به عنوان گام ­های اجتناب ناپذیر در سفر زندگی خود در نظر بگیریم.

این کار به نظر منطقی است، حداقل تا زمانی که در نظر بگیرید که یکی از معیارهای روانپریشی، ناتوانی در احساس تاسف است. نویسنده کاترین شولز در یکی از سمینارهای TED خود در مورد این موضوع استدلال می­کند:

“اگر می­خواهید کاملا کاربردی و کاملا انسانی باشید، فکر می­کنم باید بیاموزید که بدون پشیمانی زندگی نکنید، بلکه همراه با آن زندگی کنید”.

او و دیگر متخصصان معتقدند که احساس تاسف برای زندگی بهتر شما ضروری است. نمی­توانید از آن اجتناب کنید یا آن را پنهان کنید. باید به صورت مستقیم به آن نگاه کنید و با آن مواجه شوید.

بیشتر بخوانید: میانبرهایی برای اینکه یک مهارت جدید را تنها در ۲۰ ساعت بیاموزید

کارشناسان و روانشناسان رهبری، تلاش برای زندگی "بدون پشیمانی" یک ایده وحشتناک است

پشیمانی به عنوان ابزاری برای یادگیری

هیچ کس نمی­گوید که وسواس در پشیمانی و حسرت‌خوردن بر اشتباهات گذشته شما یک ایده خوب است. اگر بی وقفه بخاطر یک غفلت خود را مواخذه کنید، رفتاری سالم و مفید نیست. اما ذهنیتی به صورت “پشیمانی را به خود راه نده و هرگز به عقب نگاه نکن” نیز رفتاری سالم و مفید نیست.

در عوض، بهترین روش برای در نظر گرفتن پشیمانی، استفاده از دیدگاه یک معلم عاقل است، این نظر کارشناس رهبری منفرید کتس دوریس است که اخیرا در نشریه اینسید ناولدج (Knowledge Insead) بیان کرده است.

پشیمانی ما را مجبور می­کند تا در تجزیه و تحلیل‌های مربوط به گذشته درگیر شویم تا بفهمیم چرا آنگونه فکر و یا عمل کرده ­ایم. چنین انواعی از بررسی می­تواند به ما در دیدن الگوهای خاص یا رفتارهایی که باعث شده ما به اینجا برسیم، کمک کند.

” فکر کردن درباره شرایط گذشته به ما نقص در تفکرهای قبلی را گوشزد می‌کند و این نوع تفکر می­تواند منجر به تصمیم ­گیری دقیق ­تر در آینده شود.

پشیمانی شیوه مغز ما برای این است که به ما بگوید که نگاه دیگری به انتخاب­ های خود داشته باشیم؛ تا نشان دهد که برخی از اقدامات ما عواقب بسیار منفی داشته ­اند و در آینده کارها را به گونه ­ای دیگر امتحان کنیم”. اگر شما به طور مداوم به خودتان بگویید «من پشیمان نیستم»، این نوع از یادگیری اتفاق نمی­ افتد.

بیشتر بخوانید : راز اینکه سریع تر افراد را به بله گفتن مجبور کنید

فرار از پشیمانی باعث نمی­شود که حس عذاب کمتری داشته باشید.

تحقیقات علمی نشان داده‌اند که پنهان کردن پشیمانی حتی به شما کمک نمی­کند که از احساس بد آن در امان بمانید. این به این دلیل است که اگر شما به انتخاب‌های قبلی خود مستقیما نگاه نکنید، برای اصلاح آنها هم اقدامی نمی­کنید. تحقیقات اخیر نشان می­دهد، بهترین راه برای کم کردن درد و رنج پشیمانی، اقدام عملی برای جبران اشتباهات گذشته است.

بنابراین اگر شما دچار پشیمانی هستید که چرا در جوانی به سفرهای مختلف نرفته‌اید، علم به شما پیشنهاد می­کند که حالا که سنتان بالاتر رفته و عاقل­تر شده ­اید، هر ساله یک سفر پرماجرا را برنامه ­ریزی کنید. در مورد از دست رفتن یک رابطه دوستی ناراحت هستید؟ سعی کنید اکنون روابطی که دارید را اصلاح کنید و …

کارشناسان و روانشناسان رهبری، تلاش برای زندگی "بدون پشیمانی" یک ایده وحشتناک است

باید بپذیریم که همه ما ناقص هستیم و این اشکالی ندارد

در نهایت، اذعان و تصور اشتباهات ما، به جای نادیده گرفتن یا توجیه آنها، به ما یادآوری می­کند که ما با وجود نقص ­هایمان ارزشمند هستیم. این نوع پذیرش، اساس عزت نفس واقعی و مهربانی واقعی نسبت به خودتان است.

بیشتر بخوانید: ایجاد یک کسب و کار به معنی خلاقیت و نوآوری است

جمع بندی: 

شولز در جمع­ بندی سخنانش چنین می­گوید: “مسأله این نیست که بدون هیچ گونه تاسفی زندگی کنیم. نکته این است که از خودمان بخاطر داشتن این افسوس‌ها متنفر نباشیم … ما باید یاد بگیریم که چیزهای ناقصی را که خلق می­کنیم دوست داشته باشیم و خودمان را بخاطر خلق آنها ببخشیم. تاسف به ما یادآوری نمی­کند که بد کار کرده‌ایم. به ما یادآوری می­کند که می­توانیم بهتر عمل کنیم.”

منبع : inc.com

ترجمه و ویرایش : مجله آپتک

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید