برونگراها توجه و اعتماد اکثریت را جلب می­ کنند ولی این، درونگرا ها هستند که واقعاً باعث می­ شوند کارها در سازمان ها و کسب و کارها پیش برود ! با این وجود شما دوست دارید کدام دسته از افراد را استخدام کنید ؟

درونگرا

اگر قرار باشد که از صد مدیر اجرایی بخواهم کارمند ایده­ ال خود را تعریف کنند، احتمالاً چیزی شبیه این جمله خواهیم شنید:

کسی که خلاق و قابل اعتماد است، تغییرات را به خوبی می­ پذیرد، به راحتی می­توان در او انگیزه ایجاد کرد، ضرب­ الاجل­ ها را به خوبی مدیریت می­ کند، با دیگران به خوبی همکاری می کند. به خوبی سخن می ­گوید و به اصول اخلاقی سازمانی پایبند است.

خُب، در این صورت با توجه تحقیقات دانشگاهی که چند دهه در حال انجام شدن هستند، می ­توان نتیجه گرفت که احتمال اینکه درونگراها از این مشخصات برخوردار باشند نسبت به برونگراها بیشتر است:

۱ – درونگرا ها کلاً خلاق­تر هستند

درونگراها نسبت به برونگراها خیلی خلاق ­تر هستند. طبق گفتۀ ژورنال مهارتهای ادراکی و حرکتی ( journal Perceptual and Motor Skills)، خلاقیت عبارت است از پاسخ حل مسالۀ افراد باهوش، خیلی فعال، فوق ­العاده هیجانی و به شدت درونگرا.

۲ – درونگرا ها تحت هر شرایطی، خلاق­تر هستند

دو مطالعه که در زمینۀ خلاقیت میان فارغ ­التحصیلان دانشگاهی انجام شده است، نشان می ­دهند که در حالیکه برونگراها زمانی که سرحال هستند، خلاق ­تر می­ باشند، درونگراها حتی زمانی که سرحال نیستند، باز هم خلاق باقی می ­مانند.

درونگرا

۳ – درونگرا ها، بازخوردها را بهتر دریافت می­کنند

در مطالعه ­ای که به بررسی این موضوع پرداخته است که درونگراها و برونگراها چه واکنشی نسبت به بازخورد مثبت، منفی و بی­طرف نشان می­ دهند، نتایج حاکی از این است که پس از دریافت بازخورد، عملکرد درونگراها صرفنظر از شرایط بازخورد، بهتر از برونگراها بوده است.

۴ – درونگرا ها راحت ­تر برانگیخته می­ شوند

مقاله ­ای که در ژورنال روانشناسی آموزشی (Journal of Educational Psychology) به ثبت رسیده است، توضیح داده شده است که تحسین­ های مکرر، خروجی کار درونگراها را در مقایسه با درونگراهایی که سرزنش می ­شوند یا برونگراهایی که تحسین می­ شوند، به طور قابل توجهی افزایش خواهند داد.

دورنگرا

۵ – درونگراها ضرب ­الاجل ­ها را بهتر مدیریت می­ کنند

بر اساس تحقیقی که در دانشگاه مریلند (University of Maryland) انجام شده است، احتمال اینکه برونگراها به هنگام مواجه با یک ضرب­ الاجل سخت از ادامۀ کار باز بمانند نسبت به درونگراها بیشتر است، در حالیکه احتمال اینکه درونگراها با استفاده از اولین اطلاعات، از قبل برنامه ­ریزی کرده باشند، بیشتر از برونگراها است.

۶ – درونگرا ها گروهی­ تر عمل هستند

مطالعه­ ای که در زمینۀ مباحثات گروهی میان دانشجویان انجام شده است، ثابت کرده است که برونگراها استدلالی­ تر از درونگراها شروع به بحث و گفتگو می ­کنند، و این در حالیست که در این مطالعه، دانشجویان درونگراتر به شکل دسته­ جمعی با یکدیگر همکاری می ­کردند تا راه­ حل­ های خلاقانۀ خود را توسعه دهند.

درونگرا

۷ – درونگرا ها مایل هستند قبل از اینکه سخن بگویند، فکر کنند.

برونگراها خیلی سریع سخن می­ گویند .لذا شرایط یک شخص وراج (و در نتیجه، غیرقابل اعتماد) در آنها دیده می­ شود. بر اساس مقاله­ ای که در ژورنال شخصیت (Journal of Personality) آمده است، درونگراها با سرعت نرمال­ تری صحبت می­ کنند.

۸ – درونگراها کمتر از وراجی­ استفاده می ­کنند.

مطالعه ­ای که توسط دانشگاه آمستردام (University of Amsterdam)  انجام شده است، نشان می ­دهد که برونگراها مایلند به صورت مبهم سخن بگویند (وراجی ­های تجاری، بدترین مثال از این نوع رفتارها هستند)، درحالی که درونگراها مایلند از مثال­ های عینی استفاده کنند.

۹ – احتمال اینکه درونگراها با اقدامات خرابکارانه اقدام به مقابله با شرکت کنند، خیلی کمتر است.

بر اساس مقاله ­ای که در زمینۀ روانشناسی کاربردی (Applied Psychology) نوشته شده است، می ­دانیم که احتمال بروز رفتارهای انحرافی در محیط کار یا بعبارتی میل باطنی افراد به آسیب رساندن به یک سازمان، از سوی برونگراها بیشتر از درونگراها است.

در یک کلام درونگرا ها افراد قابل اعتماد و مثبت تری برای انجام کارها در سازمان کاری شما هستند.

درونگرا

در آپتک ما تمام منابع و مقالات مفید در حوزه های کسب و کار ، بهره وری و کارآفرینی را جستجو می کنیم تا بهترین های آنها را در اختیار شما قرار دهیم.

منبع : مجله اینترنتی اینک – (https://www.inc.com)

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید