بزوس بدون محدودیت ،فتح بعدی بنیانگذار آمازون چه خواهد بود

بزوس

آمازونی که بزوس بنیاد نهاده، برخلاف دیگر غول‌های فناوری آمریکا، یک مکان سنتی بعنوان جایگاه ثابت ندارد.

کارکنان و مدیران این شرکت که تعداد آنها به ۴۵ هزار نفر در شهر سیاتل (از ۵۷۵ هزار نفر در سراسر جهان)، بالغ می­ شود، در ساختمان­ های متعددی در مرکز شهر و نیز محله ساوت لیک پراکنده­ هستند. ساختمان مرکزی آمازون جایی است که جف بزوس، بنیان­ گذار و مدیر عامل اجرایی، آنجاست، که نام آن برج “روز اول” است. این نام برگرفته از یکی از شعارهای همیشگی بزوس می ­باشد: این­که “ما به نسبت، در روز اول توسعه و عمر اینترنت قرار داریم و به همین ترتیب، می ­توان گفت آمازون نیز تازه کار خود را آغاز کرده ­است”.

البته گفتن این مطلب با یک صورت جدی و بی­ حالت، در حالی که فروش، سود و قیمت سهام همگی در حال بالارفتن است و مورد اخیر، در طول سه سال ۲۷۰٪ و در طول ۱۲ ماه گذشته، ۱۲۰٪ رشد داشته است، آسان نیست. آمازون به اپل نزدیک شده و در مسیر تبدیل شدن به شرکت دارای بیشترین ارزش در جهان قرار دارد، و بزوس که ارزش ثروت شخصی ­اش به ۱۶۰ میلیارد دلار نزدیک می‌شود، با فاصله زیادی نسبت به دیگران، تبدیل به ثروتمندترین فرد جهان شده­ است.

با این حال، بزوس طوری درباره آمازون صحبت می­کند که گویی یک یک شرکت نوپا و متزلزل است که به تازگی سرمایه­ گذاری­ های اولیه خود را به پایان رسانده ­است. بزوس می­گوید: “به دلیل اهداف عملی، اندازه بازار نامحدود است . آستین ­های بالازده­ شده بزوس، ساعد او را که بی­ شباهت به ساعد ملوان زبل نیست، نشان می­ دهد. این ساعد، نتیجه تمرین با وزنه در میانسالی است که سبب جنب جوش بیشتر بزوس حدودا ۵۴ ساله، شده ­است. روحیه رشد و پیشرفت بزوس، نتیجه خو ش­شانسی او در تلاقی رویدادهای مختلف است: بازار خرده ­فروشی که پایگاه اولیه آمازون است، از ارزش تریلیونی برخوردار است. همین ­طور، به گفته او، بازار رایانش ابری که خدمات وب آمازون (AWS) پایه­ گذار آن بوده­ است. مردی که شرکتش امسال به رکورد درآمد ۲۱۰ میلیارد دلار دست خواهد یافت، می­ گوید: “کسب ­ و کارهای مختلفی وجود دارد که در آنها، بازار محدودیت دارد، اما ما با آن مسئله روبرو نیستیم“.

اگر جف بزوس پرابهت­ ترین فعال اقتصادی جهان است، چشم ­انداز نامحدود او باید هر رهبر شرکتی را آرام نماید. بله، او بی­ رحم و استاد بازی­ های طولانی است، اما بزرگترین نقطه قوت بزوس که در چند سال گذشته خود را نشان داده­ است، توانایی او برای تغییر شکل­ دادن آماده جهت ورود به کسب و کارهای نزدیک است، که بعضی از آنها تنها در گذشته و در یک مقیاس بزرگ نزدیک بوده ­اند. این مسئله، قابل محاسبه کمی است: هشت سال است که نشریه فوربس رتبه ­بندی از نوآورترین شرکت­ ها ارائه می ­دهد و اخیرا با سه پروفسور مدیریت کارکردیم تا مبتکرترین رهبران کسب وکار در کشور را تعیین کنیم. روش چهار عاملی با در نظر گرفتن عوامل وجهه عمومی، تاثیرگذاری، ایجاد ارزش و تقدمی که سرمایه‌گذاران برای مدیرعامل قائل می ­شوند، بزوس را مستقیماً در جایگاه اول قرار می‌دهد.

سال گذشته پس از آن­که من از وارن بافت سوالی با پایان باز پرسیدم، مبنی بر این­که گیراترین ذهن کسب و کار که او در تقریباً هشت دهه تجربه خود در مشاهده بازار دیده­ است، متعلق به چه کسی است، وارن بافت پاسخ داد: “آنچه جف بزوس تاکنون انجام داده­ است و احتمالاً انجام خواهد داد، شاید چشمگیرترین موفقیتی باشد که تا به حال دیده ­ام. زیرا او وارد دو صنعت عمده شد و به طور همزمان و جلوی چشم رقبا، به درجه رهبری رسید، و در حال حاضر، آنها را بازتعریف کرده و در کسب و کارهای واقعاً بزرگ، به موفقیت می‌رسد”.

با آنکه بزوس و بافت در مورد خرده فروشی و رایانش ابری سخن می­ گفتند، اما در واقع بزوس در عرصه‌های بسیار بیشتری، نامحدود است. نخست آن­که به یمن شرکت AWS، که به علت تاکید بر رشد به جای سود شهرت دارد، اکنون شرکت میلیاردها دلار بیرون می ­ریزد و بزوس آن قدر در بازار اعتبار دارد که هر کجا که بخواهد، آن را دوباره سرمایه­ گذاری کند. دوم آن­که مقیاسی که آمازون برای رشد به آن نیاز دارد، عملاً نیازمند رفتار تهاجمی است. و در نهایت، با فتح خدمات کسب وکار دیجیتال و خرده فروشی، که هر دوی آنها تقریباً بر هر صنعت دیگر تاثیر می گذارند، بزوس اکنون حاضر است که به هر کسب وکار دیگری که در آن ارزش افزوده می­ بیند، وارد شود. او الان در مقیاس میلیارد دلاری، حداقل در چهار بازار سلامت، سرگرمی، الکترونیک و تبلیغات، که دربردارنده بسیاری از شرکت­هایی است که از آمازون نترسیده­ اند، حضور دارد. تصادفی نیست که هر یک از این چهار صنعت، یا به تریلیون­ها دلار بالقوه که بزوس به آن اشاره کرد، رسیده و یا به آن نزدیک می‌شود.

در حالی­که دیگر همتایان بنیانگذار بزوس از دوران دات­کام، سیاست “کیمونوی باز” را پذیرفته و رواج دادند، اما بزوس همیشه به پنهان­کاری و عدم فاش­ سازی، همچون یک سرمایه نگاه کرده ­است که از طریق آن، ابتکارات جدید را در میان مخارج بزرگتر پوشانده و وانمود می­ کند که به ایده‌های در حال شکوفایی خود، علاقمند نیست. با افزایش شهرت بزوس، سخنرانی ­های عمومی و مصاحبه­ های او بسیار کمتر شده ­است (با وجود این­که او مالک واشنگتن‌پست است). بزوس از صحبت درباره دونالد ترامپ، که به او و واشنگتن پست در توییتر حمله کرده بود، خودداری می‌کند، ولی به خوبی درک می‌کند که در سیبل حملات ترامپ قرار دارد. هنگامی که از او پرسیده شد که آیا به عنوان رئیس یک شرکت تبلیغاتی در حال صعود، از سختی­ های فیس بوک در سال گذشته درسی فراگرفته است یا خیر، پاسخ او کوتاه، سیاسی و غیر قابل­ فهم بود. او که حامی یادگیری شرکتی است، گفت “نه” و چند ثانیه مکث کرد تا تاکید کند که نمی‌خواهد بیشتر صحبت کند. دیتو در مورد تبدیل شدن به یک شرکت داده-محور از او پرسش کرد و بزوس که یک شرکت داده محور مثل دیگر شرکت­ها را رهبری می­ کند، پیش از این که سخنان مبهمش را از سر گیرد، گفت: “من هرگز در آن مورد به آمازون فکر نکرده‌ام”. هنگامی که اشاره می‌شود که این حداقل یک ابزار است، بزوس بلافاصله یادآور می‌شود: “یکی از ابزارهای فراوان”.

این مصاحبه اختصاصی و سودمند در مورد جف بزوس را در قسمت های بعدی از دست ندهید

در آپتک ایمان داریم می توانیم با الگو گرفتن از افراد موفق ؛ راه های موفقیت را سریع تر طی کنیم.
منبع : مجله فوربس – (https://www.forbes.com)
اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید