در مقاله قبلی با جف بزوس مالک آمازون و با روش ها و تکنیک های خاص مدیریتی او آشنا شدیم حالا در ادامه می خواهیم آموزه های نابی از او بشنویم که از زبان هیچ کارآفرینی نخواهید شنید.

مالک آمازون

 

پرایم، از مهمترین دست آوردهای جف بزوس مالک آمازون است. پرایم اصولا یک ابزار بازاریابی و شیوه­ ای برای تشویق به خرید و دستیابی به درآمد تکرار شونده ناشی از اشتراک است (که در سال ۲۰۱۷، ۱۰ میلیارد دلار تخمین زده شد).

به روشی مشابه کلوپ ­های عمده­ فروشی مثل کاستکو و شرکت هول­سیل بی­جی. اما این ابزار در ادامه پیشرفت، به صورتی درمی ­آید که به ۱۰۰ میلیون مشترک خود امتیاز و اعتبار ویژه می­دهد، و این امتیازات بی ­نهایت خطوط کسب و کار ایجاد می­ کنند. پرایم مشخص می­ کند که چرا آمازون به پیش­روی در نت فلیکس ادامه داده و انتظار می‌رود که امسال پنج میلیارد دلار در خصوص تهیه برنامه، از جمله برنامه بسیار پرطرفدار “خانم میزل شگفت ­انگیز”، هزینه کند. تنها در عرض سه سال، “روز پرایم” (۳۶ ساعت سالانه برنامه­ ویژه برای اعضا که در آن، شرکت­ کنندگان در جولای، در رابطه با بیش از ۱۰۰ میلیون محصول، میلیاردها دلار هزینه می کنند)، تبدیل به یک روز تعطیل ویژه خرید و همراه با جنونی ویژه شده ­است، که فقط جمعه سیاه (جمعه بعد از شکرگزاری) و دوشنبه اینترنتی (دوشنبه بعد از شکرگزاری) از آن پیشی می­ گیرند. دسترسی به پرایم نشان می ­دهد که آمازون چگونه خرده‌ فروشان بیرونی خود را وادار می‌کند که در ازای انجام توسط آمازون، پول بیشتری بپردازند.

پرایم همچنین حامی استراتژی خشت و ملات آمازون است. تحویل و دریافت سفارش­ های پرایم در همان روز، نیازمند سر پل ­های فیزیکی بیشتری است که به نوبه خود، تضمین ­کننده گسترش به تمامی حوزه ­هایی است که آمازون هرگز نمی­ توانست ورود به آنها را توجیه کند (مثل غذا؛ نوعی از محصولات فاسدشدنی که با مدل کلاسیک آمازون سازگار نیست). پس از سال‌ها فتح بازار کتاب، اکنون شرکت آمازون دارای ۱۶ مکان دائمی فروش کتاب در ۱۱ ایالت است و اخیراً یک فروشگاه Go دیگر در سیاتل باز کرده ­است. جف بزوس می­ گوید: “آنها باید چیزی خاص و جدید داشته باشند و این دقیقا چیزی است که اگر به استراتژی فروشگاه های فیزیکی ما دقت کنید، خواهید دید“.

خلاصه این­که پرایم تبدیل به سیستم عصبی مرکزی آمازون شده ­است که هر چیز در این شرکت را به هم متصل می کند و در عین این­که به کسب و کار اصلی آمازون (خرده ­فروشی) نیرو می‌بخشد، مسیری برای راهیابی به بازارهای جدید در اختیار آمازون قرار می ­دهد، بدون اینکه مستقل باشد”. بزوس می­گوید: “این نمی­تواند یک کسب و کار خوداتکا باشد، زیرا کاملا به عرضه به مشتریان وابسته است“.

به شکلی مشابه، همان­گونه که در مورد فروشگاه Go دیده شد، هوش مجازی آنچه را که در گذشته، محصولات بی­ ارتباط به نظر می‌رسید، از رایانش ابری گرفته تا خرده ­فروشی، به هم پیوند خواهد داد. محصول موفق “اکو” را در نظر بگیرید که سبب شد جف ویلکه سوالی در مورد موجودیت آمازون بپرسد: “آیا آمازون یک شرکت نرم ­افزاری است یا سخت ­افزاری؟”، این سوال قابل ­بحث است؛ یک سخت­ افزار موثر که توسط نرم ­افزار مبتنی بر AI تقویت می­ شود که محرک فروش ­های آمازون است و محتوای آمازون را یکدست می ­کند. جف بزوسمی گوید: “جالب­ ترین چیز در مورد یادگیری ماشینی در مقایسه با بسیاری از تکنولوژی­ های دیگر این است که این شیوه تا چه حد افقی است. هیچ طبقه ­ای از کسب و کار یا دولت یا هر چیز دیگر وجود ندارد که نتواند خود را بهبود دهد”.

حتی دومین ساختمان مرکزی آمازون به نام HQ2 که خیلی پر سروصدا بود و مسئولان آمازون همچنان می­ گویند که تا پایان امسال نهایی خواهد شد، متناسب با چشم ­انداز افقی آمازون است. (فوربس شرط می ­بندد که این ساختمان در واشنگتن ­دی‌ سی باشد، جایی که جف در آن دارای پایگاه است، و در آنجا، استعداد، پشتیبانی و امکان دسترسی به افراد تأثیرگذار، مهیا است. همچنین، جف بزوس با برگزیدن مناطق حومه ویرجینیا و مریلند، و نیز منطقه کلمبیا، می‌تواند در یک منطقه کلان­ شهری با سه دولت در مقابل هم بازی کند تا به بهترین قرارداد دست پیدا کند). جف بزوس به میزان فزاینده ­ای اشاره می ­کند که مسئله جغرافیا در آمازون نامربوط است.

 

مالک آمازون

هنگامی که تیم ­های جداگانه نیاز دارند که در کنار هم کار کنند، خواسته شما این خواهد بود که این دو گروه، گاه و بیگاه ملاقات‌هایی داشته باشند و یک نقشه راه برای آینده تعیین کنند. او می­ افزاید: “اگر شما به نحو صحیحی سازماندهی کنید، نیازی نیست که افراد در همان ساختمان یا همان شهر یا حتی همان منطقه زمانی باشند، زیرا شما می­ توانید به یک نقشه راه دست­ یابید”.

و اشتباه نکنید، تا حد زیادی، آن نقشه راه، تمام چیزی است که جف بزوس بر روی آن کار می ­کند و عملیات ­های روزانه کاری را واگذار می­کند. تفکر بلندمدت سمبل آمازون بوده ­است و جریان نقدی به دست ­آمده از AWS، به بزوس امکان می ­دهد که نیروی عظیم ناشی از خرده­ فروشی خود را با حاشیه سود نزدیک به صفر، کارآمدی غیرقابل بحث و سرمایه ­گذاری در نقاط دوردست، حفظ کند .جف بزوس می­گوید: “من به ندرت، به امروز می­ اندیشم و معمولا برای ۲ تا ۳ سال آینده کار می‌کنم، و بیشتر تیم رهبری من نیز وضعیت مشابهی دارند”.

“پس از اعلام یک گزارش سود سه ماهه، دوستانم به من تبریک گفته و می ­گویند: “کارت عالی بود، سه ماهه فوق­ العاده‌ای داشتی”، و من می‌گویم: “ممنون، ولی آن عملکرد سه ماهه، سه سال پیش آماده شده بود و الان در حال کار بر روی دوره های سه ماه ای هستم که در ۲۰۲۱ اتفاق خواهد افتاد”.

همین ذهنیت است که سبب می ­شود در بسیاری از صنایع، شرکت ­ها بیمناک باشند. جف بزوس می‌گوید: “من ایده پیشنهاد می‌دهم. ممکن است ما در اینجا با یک ایده دور هم جمع شویم، و من این وایت­برد را در عرض یک ساعت، با صد ایده پر کنم. اگر هفته ­ای بگذرد که من در آن جلسه طوفان فکری نداشته باشم، از اداره­ ام شاکی می‌شوم و می‌گویم: “بچه­ ها، عجله کنید! بیایید کمک!

شرکت­های آمریکایی، مواظب باشید! یا نوآوری به خرج دهید، و یا جف بزوس آن را برای شما انجام خواهد داد.

در آپتک ما از راز و رمزهای ستارگان کارآفرینی خواهیم گفت تا الگوی خود قرار دهید.

منبع : مجله فوربس – (https://www.forbes.com)

 

 

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید