اگر می­خواهید موفق شوید، لازم است که ذهنیت مدیران را داشته باشید

(در این مطلب ۵ راهکار عملی برای این موضوع ارائه شده است.)

 

اگر چه ممکن است تا کنون تنها یک کارمند معمولی بودن، برای شما خوب بوده باشد؛ هر چه که در سازمان ارتقاء پیدا کنید؛ بیشتر لازم است که ذهنیت مدیریتی داشته باشید.اگر می­خواهید موفق شوید، لازم است که ذهنیت مدیران را داشته باشید در این مطلب از سایت آپتک ۵ راهکار عملی برای این موضوع ارائه شده است. پس در ادامه همراه ما باشید

در اوایل دوران شغلی شما، احتمالاً ممکن است که در برخی از مهارت­ هایی که در آن­ها تخصص داشته­ اید، خاص بوده باشید. شاید این موضوع دلیل استخدام و یا ارتقاء کاری شما بوده است. ممکن است یک حسابدار با استعداد، یک طراح بزرگ محصول، بوده باشید، یا یک نابغه ­ی رسانه ای اجتماع، بوده باشید. در این حالت شما تنها یک مشارکت­ کننده بوده ­اید.

ذهنیت مدیریتی : اما در همان زمان، شما از تخصص خود خارج شدید تا به یک مدیر، یک رهبر برای دیگر همکاران؛ تبدیل شوید. این تغییر در مسیر شغلی شما، نیاز به اتخاذ ذهنیت مدیریتی دارد.

شما نه تنها نیاز به مهارت­های فنی، تحلیلی و سازمانی جامع دارید، بلکه باید مهارت­های انسان­های خوب را نیز دارا باشید. یکی از مهارت­ هایی که می تواند بیشترین تغییر را ایجاد کند، توانایی اعمال محول کردن امور به دیگران است. این بنیاد اصلی طرز تفکر مدیریتی است.

کار یک مدیر این است که کارها را از طریق دیگران انجام دهد، و واگذاری امور به دیگران انجام آن است. هرچه زودتر در این مهارت حیاتی حرف ه­ای شوید، تجربیات شما و خطوط پایین­ ترتان سریع­تر به سوددهی می­رسد.

۵ قدم برای این­که کارها را با بهره ­وری بالا به دیگران محول کنید و طرز فکر مدیریتی را اتخاذ کنید.

۱- آگاه و هوشیار باشید

در مورد تخصیص امور و نتایج مورد انتظارتان بسیار واضح باشید، ولی در برابر این وسوسه که دقیقاً به افراد بگویید چگونه یک کار را انجام دهند، مقاومت کنید. در عوض، هدف را توصیف کنید و سپس به آن­ها اجازه دهید بهترین روش را پیدا کنند. وقتی به تیمتان اجازه دهید که به این صورت عمل نمایند، آنان به این باور می­رسند که بسیار کارآمد هستند، شما خلاقیت و ابتکار آن­ها را همراه با عزت نفسشان افزایش می­دهد.

بیشتر بخوانید : پنج کاری که مدیران عادی از انجام آن می‌ترسند

۲- اختیارات لازم را به کارکنان بدهید

هر زمان که شما یک کار را به عهده­ ی شخصی قرار می­دهید، لازم است که اختیارات مورد نیاز برای انجام آن کار را نیز در اختیار وی قرار دهید. منظور قدرت سازمانی و منابع است. بدون این اختیارات، کارکنان شما آن کار را بسیار سخت­تر انجام خواهند داد. حتی ممکن است ناامید و ناراحت شوند که شما آنها را تکلیفی داده اید که نمیتوانند به خوبی از پس آن برآیند.

۳- حمایت­گر باشید.

مطمئن شوید که کارکنانتان متوجه شده­ اند که چه چیزی از آن­ها می­خواهید و موافق قبول مسئولیت برای انجام آن هستند. اگر سؤال یا نگرانی داشته باشند، بهتر است آن را قبل از انجام پروژه بدانید تا این­که در میانه­ ی راه متوجه آن شوید.

بیشتر بخوانید : شش عادت بارز که افراد موفق را از بقیه متمایز می‌کند

۴- فرآیند نظارت

نظارت بر کار تیم، دو کار را انجام می­دهد: به تیم انگیزه می­دهد و به شما کمک می کند که مشکلات را به موقع تشخیص دهید. مهم است که بدانید برای هر کارمند، چه مقدار نظارت لازم است. برای مثال یک کارمند بی تجربه، نیاز به کنترل دقیق دارد، در حالی­ که برای کسانی که راه و چاه را یاد گرفته ­اند، می­توانید آسان بگیرید.

 

رفع خطا در مدیریت

۵-هنگامی­که لازم است، خطاها را تصحیح کنید

اگر روند کاری بیش از اندازه از دستورالعمل­ ها فاصله دارد، لازم است که اقدامات اصلاحی سریع و قاطع انجام دهید. در ابتدا این کار را با تذکر شفاهی انجام دهید، که برای هر کسی امکان­پذیر است. بر روی یک برنامه برای بازگشت به سمت اهداف تعیین­ شده به توافق برسید و عواقب عدم بازگشت به مسیر را شرح دهید. اما اگر وضعیت به سرعت بهبود نیافت، ممکن است لازم باشد که وظیفه خود را دوباره انجام دهید و آن کار را به شخص دیگری واگذار کنید.

منبع : inc.com

ترجمه و ویرایش از مجله آپتک

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید