پنج عادت که مغزتان را جوان نگه می دارد

درست است که رژیم غذایی و ورزش تأثیرگذار است، اما کارهای ساده ­ای هم هست که می­توان از امروز شروع کرد.

همه ­ی شما سن تقویمی خود را می­دانید، کافی است تعداد شمع­ های روی کیکتان را بشمارید. ولی آیا سن بیولوژیکی خود را می­دانید؟

این دومی تعداد سال­ هایی که زندگی کرده ­اید را اندازه­ گیری نمی­کند، بلکه تأثیر سن تقویمی بر عملکرد مغز و بدن شما را اندازه می­گیرد. دانشمندان این حوزه روش ­های مختلفی را برای اندازه­ گیری سن بیولوژیکی مورد استفاده قرار داده ­اند، ولی مستقل از روش اندازه ­گیری؛ سن عددی و سن بیولوژیکی همیشه یکسان نیست.

بعضی از افراد ۸۰ ساله مانند افراد ده ­ها سال جوانتر عمل می­کنند. آنها تست­ های حافظه و شناختی را بسیار عالی می­گذارنند. حتی دانشمندانی که بر روی سلول­ های این افراد مطالعه می­نمایند، می­توانند تفاوت­ های قابل توجهی را مشاهده کنند. کارشناسان این مدل­های پیرشدن را “ابر مسن” نامیده ­اند. قطعاً همه­ ی ما دوست داریم جزو یکی از این مدل­ها باشیم.

بیشتر بخوانید : ۴ اقدام عملی برای رسیدن به اهداف تان در سال ۲۰۱۹

چطور به این نتیجه می­رسید؟ مرکز بررسی حافظه و پیری سانفرانسیسکو، که به بررسی کار دانشگاه کالیفرنیا پرداخته است؛ در یک مقاله ­ی بلند و جذاب در آخرین شماره مجله UCSF ، به پاسخ به این سؤال می پردازد (با احترام به PsyBlog). بسیاری از قسمت­های این تحقیقات هنوز به مراتب جدیدتر از آن است که بتواند به طور روزمره مورد استفاده قرار گیرد، اما علم در حال حاضر چند روش ساده برای جوان نگاه داشتن مغز ارائه داده است، که می­توانید از همین امروز شروع به استفاده از آن­ها کنید.

پنج عادت که مغزتان را جوان نگه می دارد

۱-در رابطه با افزایش سن، مثبت ­اندیش باشید.

اگر به ابر مسن­ های معروف بیاندیشید، یک نام تقریباً به طور قطع به ذهنتان می رسد و آن قاضی عالی دیوان عالی روت بادر گینسبرگ ۸۵ ساله ­ی به شدت باهوش است. چگونه مغز او را در چنین سطح باور نکردنی کار می کند؟ کارشناسان می­گویند، بخشی از پاسخ این است که او از مغزش انتظار دارد، که به خوبی کار کند. انتظارات خوش ­بینانه در مورد پیری به ما کمک می­کند شاد و سالم پیر شویم.

جوئل کرامر ، مدیر روانپزشکی در مرکز حافظه و پیری UCSF، خاطرنشان می کند: ” بر اساس برخی نظریاتافراد خوشبین از سایر افراد بهتر پیر می­شوند” تنها باور داشتن به این­ موضوع که سن بالا همراه با سختی کشیدن نیست، به شما کمک می­کند تا اطمینان حاصل کنید که مغز شما در سال­ های طلایی­ اش در بهترین حالت خود عمل می­کند.

بیشتر بخوانید : ۵ قدم برای جبران یک روز بد

۲-شکرگزاری را تمرین کنید

این خیلی عالی است که بدانید، خوش بینی برای تبدیل شدن به یک ابر مسن ضروری است، اما اگر با یک سرشت شوخ و شاد متولد نشده باشید، چگونه می­توانید خوشبین باشید؟ علم پاسخ ساده ای برای این سؤال دارد: قدردانی.

علم اعصاب نشان می­دهد که وقتی شما به صورت آگاهانه انتخاب می­کنید که برای جنبه ­های مثبت زندگی خود، قدردان باشید، سیم­کشی مغزتان تغییر می­کند و باعث می­شود که آسان­تر خوبی­ هایی که در جهان جریان دارد، را ببینید. و بر اساس آخرین نظریات علمی، هرچه شما خوشبین­ تر باشید، مغز شما آهسته ­تر پیر می­شود.

پنج عادت که مغزتان را جوان نگه می دارد

۳-بیشتر با دوستانتان وقت بگذرانید

ما معمولا فکر می­کنیم که با دوستانمان به عنوان یک تفریح وقت می­گذرانیم، اما برای بدن شما، این فعالیت بیش از یک سرگرمی است. این یک دارو قدرتمند ضد استرس است. مطالعات نشان می­دهد که گذراندن زمان در کنار عزیزانتان، به میزان قابل توجهی اثر استرس بر بدن شما را کاهش می دهد، این در حالی است که تنهایی می تواند به اندازه ۱۵ سیگار در روز به شما آسیب برساند.

 

بیشتر بخوانید : ۵ ویژگی برای تشخیص یک رهبر تمام عیار

به نظر می رسد استرس، نقش مهمی در پیری دارد. الیسا اپل ، روانشناس UCSF، معتقد است: “هر چه احساس استرس مزمن بیشتر باشد،  نشانه­ های بیشتری از پیری در سلول­ها است” این بدان معنی است که اگر شما بتوانید استرس را کم کنید، روند سالخوردگی را کند کرده ­اید. در تماس بودن با افراد، از نظر اجتماعی؛ یکی از قوی­ترین راه های انجام این کار است. به راستی، این فوق العاده سرگرم­ کننده هم است.

 

۴-مراقبه کنید

خوشبین، قدردان و اجتماعی بودن راه ­های اثبات شده ­­ای هستند که می­توانند استرس و آسیب­ های ناشی از آن را کاهش دهند. مراقبه هم همین­طور است. حتی یک بررسی نشان داد که مغزهایی که مراقبه ­های منظم انجام می­دهند، ۷ سال جوانتر از سن واقعی به نظر می­رسند. تنها چند دقیقه در روز نیاز است تا فایده ­ی آن را ببینید (و بدون هیچ اعتقاد معنوی خاصی). هزاران توصیه و راهنمایی وجود دارد که به شما کمک می­کند این کار را آغاز کنید. (حتی اگر قبلاً آن را امتحان کرده ­اید و شکست خورده ­اید.)

بیشتر بخوانید: ۵ راهکار عملی برای داشتن ذهن یک مدیر موفق

پنج عادت که مغزتان را جوان نگه می دارد

۵-به اصول سبک زندگی سالم پایبند باشید

و بله، در نهایت، کلی حقایق قطعی وجود دارد. اگر تمام روزهایتان را روی نیمکت در حال جویدن چیتوز بگذرانید، ذهن شما و همچنین بدن شما سریعتر از زمان­ های دیگر، افت خواهد کرد. بنابراین، گرچه همه ­ی موارد فوق شانس بیشتری برای تبدیل شدنتان به یک ابر مسن را فراهم می­کند، تنها زمانی مفید است که شما به خودتان فرصت یک سبک زندگی سالم، مانند داشتن یک رژیم غذایی منظم و ورزش منظم؛ بدهید. با عرض معذرت، هیچ راه میانبری در این مورد وجود ندارد.

 

منبع : inc.com

ترجمه و ویرایش از مجله آبتک

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید