این مدیر افسانه­ای، تنها چند توصیه­ی شگفت انگیز اما درخشان دارد: تنها یک کار را انجام دهید تا بتوانید رهبری بسیار بهتر شوید

هنری مینتزبرگ، محقق افسانه ­ای و استاد مطالعات مدیریت در دانشگاه مک گیل در مونترال، ۴۲ تا از بهترین نوشته­ های وبلاگ پربازدید خود را در غالب بک کتاب تحت عنوان داستان­ های زمان خواب برای مدیران منتشر کرده است.

مجموعه­ ی این مقالات پر از استعاره، بازتاب تأثیر شخصی مینتزبرگ بر مدیریت است که بسیار عملی­تر با مدیران صحبت می­کند.

مینتزبرگ می نویسد:

“فقط سعی نکنید که از چیزی که خواندید خشمگین شوید، زیرا بسیاری از ایده­ های عصبانی­ کننده ­ای که برای من پیش آمده است، به بهترین ایده ­ها تبدیل شده ­اند. فقط کمی طول می­کشد تا قطعی شوند.”

یک نکته برای رهبری بهتر

یک نکته برای رهبری بهتر

یکی از داستان­ های مورد علاقه من، داستانی درباره ­ی زمانی بود که مینتزبرگ در طی یک پرواز در خطوط هوایی شرقی، املت تخم مرغ بدی خورد؛ که در سال ۱۹۹۱ یک افتضاح بود.

هنگامی­­که او در سال­های بعد، این داستان را برای یک تیم از مدیران IBM  تعریف کرد، یکی از آن­ها تصمیم گرفت که داستان دیگری برای مینتنزبر تعریف کند. یک داستان دیگر که درباره­ ی مدیر عامل خطوط هوایی شرقی بود.

بیشتر بخوانید : مهارت های زندگی که برای افزایش احتمال موفقیت به آن نیاز دارید

مدیر عامل شرکت خطوط هوایی شرقی، به سرعت خود را به آخرین لحظات پرواز رساند. قسمت درجه­ ۱ پر بود، بنابراین آن­ها یک مشتری که هزینه­ ی بلیط را پرداخت کرده بود، را بیرون کردند، تا مدیرعامل را در جایی که به نظر می­رسد به آن عادت داشت، قرار دهند. ظاهراً وی احساس گناه می­کند، و به قسمت مسافران عادی بازگشت.

در آنجا او از مشتری عذرخواهی کرد و خود را به عنوان مدیر عامل شرکت هواپیمایی معرفی کرد. مشتری پاسخ داد: “خب، من مدیرعامل IBM هستم”

مسئله اصلی در اثرگذاری

مینتزبرگ نتیجه میگیرد که مسئله واقعی اصلی این نیست که چه کسی بیرون شده بود، بلکه مسئله درباره­ ی این است که چه کسی درخواست کرده بود که او را بیرون کنند. به عبارت دیگر، مسئله­ ی اصلی آن موضوع زیرپوستی است که بر روی بسیاری از مدیران ما اثر گذاشته است.

درجه یک تر بودن

مینتزبرگ می نویسد: “درجه یک تر بودن به معنی انجام کاری است که به آن عادت ندارید.” ،  “مدیریت این نیست که آن کاری را انجام دهید که به آن عادت کرده ­اید، بلکه مدیریت خوردن املت است.” مدیریت بر اساس موقعیت و اختیارات ناشی از آن موقعیت، تعامل را می­کشد و روح ساختار سازمانی را می­شکند. در این مطلب به برخی از مشاهدات خودم اشاره می­کند که نشان می­دهد چگونه این مدیران تأثیر بدی رو کار تیم می­گذارند.

 

مدیر در سازمان

۱-مدیرانی که موقعیت ویژه­ ای دارند، انتظار دارند که دیگران به آنها خدمت کنند

با گذشت زمان، مدیران بر موقعیت سوار می­شوند و خودخواهان بزرگ، که اعتبار و شهرت را  برای خود می­خواهند؛ باعث میشوند اعضای کم ­ارزش­تر تیم از گود بیرون انداخته شوند. برعکس، رهبران برجسته بر روی کارکنان، شناخت و ستایش آن­ها برای موفقیت­ های تیم؛ تمرکز می­کنند.

 

بیشتر بخوانید : ۵ ویژگی برای تشخیص یک رهبر تمام عیار

۲-مدیرانی که موقعیت ویژه ­ای دارند، معمولاً حق به جانب هستند

آنها دیگران را به انجام کاری مجبور می­کنند که خودشان دیگر مایل به انجام آن نیستند. آن­ها از پشت سر و از بالا افراد را مدیریت می­کنند و از طریق ایجاد ترس و کنترل کارکنان افراد را هدایت می­کنند.

در مقابل، رهبران فروتن و با اعتماد به نفس هرگز از تیمشان نمی­خواهند کاری را که خود تمایل به انجام آن ندارند، را انجام دهند. آن­ها اغلب در مقابل قرار نمی­گیرند، در کنار کارکنانشان هستند، و آن­ها را با مثال راهنمایی می­کنند.

 

فرق مدیر با رهبر در سازمان

۳-مدیرانی که موقعیت ویژه دارند، در لذت اختیاراتشان غرق می­شوند

آنها از محیط کسب و کار یا مأموریت شرکت برای ارتقاء خود استفاده می­کنند، به جای این­که بر روی مأموریت سازمانی برای رسیدن به هدف آن مأموریت، تمرکز کنند. آن­ها نمی توانند اهداف خود و تیمشان را با اهداف بزرگتر تجاری هماهنگ کنند، زیرا آنها برای شهرت، تلاش می­کنند.

 

بیشتر بخوانید : ۵ راهکار عملی برای داشتن ذهن یک مدیر موفق

۴-مدیران دارنده موقعیت، به ندرت در دسترس هستند

رهبران خوب، بویژه در دوران سخت، پیش از این، به راحتی بیرون می­ آیند و در برابر سازمان را به طور آشکارا برنامه های خود را به اشتراک می­گذارند و آن­ها را برای آینده تغییر می­دهند. آن­ها در پشت درهای بسته پنهان نمی­شوند و نیازهای مهم ارتباطی را به راحتی به دیگران واگذار نمی­کنند، مانند کاری­که که مدیران دارای مقام و اختیارات مربوط به آن مقام، انجام می­دهند.

وقتی کارکنان برای اطلاع رسانی و انتظارات روشن در هنگام خاموش شدن تراشه ها، بر خلاف کسانی که توسط جایگاهشان مدیریت می­کنند، رهبران خوب قابل مشاهده هستند، حضور دارند و متخصص “قدم زدن در چهار گوشه­ ی خودهستند”.

منبع : inc.com

ترجمه و ویرایش از مجله آپتک

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید