شرکت آمازون

درآمد شرکت آمازون در سه ماهه اخیر با کاهش روبرو شد. این خبری بود که زلزله به پیکر دنیای کسب و کار و تکنولوژی انداخت .

شرکت آمازون

شرکت آمازون در آستانه تبدیل شدن به اولین شرکت یک تریلیون دلاری جهان،با مشکلاتی روبرو شده است که باعث شده درآمد سه ماهه اخیر آن با اندکی با کاهش روبرو باشد و سهام آن ۱۱ درصد اُفت داشته است.

صد البته این کاهش نباید ما را از این واقعیت منحرف گرداند که آمازون به عنوان مدل جدیدی از اثربخشی نوآوری در کسب و کار ظهور کرده است. آن‌ها سلاطین جدیدی در قلمروی نوآوری هستند. اما آیا خطر بزرگی این غول بزرگ را تهدید می کند ؟

در هر صورت آمازون مدل جدیدی در کسب و کار است رو به آینده در حال حرکت است.

شرکت آمازون در همه این سالها بصورت آزمون و خطا، مجموعه‌ای از اصول هدایت‌کننده و شیوه‌های فرهنگی را ایجاد کرده است تا رشد سیستم تولید خود را حفظ نماید. این‌ها شامل ایجاد رضایت حداکثری در مشتریان، پیروز شدن بر رقبا، در هم کوبیدن بخش‌های خرده‌فروشی و صنعتی از کتاب‌فروشی گرفته تا خرده‌فروشی آنلاین تا الکترونیک شخصی و از خدمات وب و نرم‌افزار تا مراقبت‌های بهداشتی و فراتر از آن می باشد

در بررسی ترقی این شرکت از یک گاراژ متروکه در سیاتل در سال ۱۹۹۴ تا تبدیل شدن به یک شرکت یک تریلیون دلاری محققان به دنبال شیوه‌هایی بوده‌اند تا موفقیت های باورنکردنی آمازون را توجیه کنند. در اینجا پنج مورد از این‌ عوامل را معرفی می نماییم:

۱- شرکت آمازون نوآوری را از بالا هدایت می‌کند

نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که ۷۹ درصد از رهبران ارشد، نوآوری را به عنوان یکی از سه اولویت اصلی خود مد نظر قرار می‌‌دهند. جف بزوس، موسس و مدیرعامل آمازون، کشف کرده است که چگونه حجم زیادی از برنامه و دستور کاری خود را صرف نوآوری و ایده پردازی کند. وی اجرای این ایده‌ها را در آمازون به زیردستان معتمد خود سپرده است. بزوس بیشتر وقت خود را صرف بررسی این موضوع می‌کند که جهان سه، پنج و ده سال بعد چگونه خواهد بود. وی از همین الان بر کسب نتایج درخشان برای دو سال آینده در شرکت آمازون متمرکز شده است.

۲ – شرکت آمازون به ایده‌ها بعنوان دارایی می‌نگرد

اکثر شرکت‌ها دارایی‌های خود را چیزهایی مانند ساختمان ها، تجهیزات و افراد خود می‌دانند. آمازون ارزش دارایی‌ها را به ایده‌های هر سازمانی می‌داند. بزوس ایده‌پرداز اصلی آمازون است.

بزوس معتقد است که جریان پیوسته ایده‌ها تنها چیزی است که باعث رشد آمازون می‌شود. وی عملکرد و وظیفه خود را ایجاد هماهنگی فرهنگی بین ارزش‌گذاری و احترام به ایده‌ها در تمام سطوح شرک خود می‌بیند.

بزوس به عنوان مربی کاوش تیم خود بر اساس باورهای خود، دایما اصول ساده‌ای را به افراد خود یادآور می‌شود که باعث شده است این شرکت تا بدین جا رشد کند.

۳ – اول حرکت، آزمایش بطور مداوم، و شکست سریع

شرکت آمازون که پیش از آن هیچ سابقه ای در زمینه تولید سخت افزار نداشت، در سال ۲۰۰۷ در طی حرکتی شجاعانه اقدام به ساخت دستگاه‌های الکترونیکی یا همان کتابخوان های الکترونیکی کیندل نمود. این در حالی بود که همه با آن کار مخالف بودند .اما در نهایت این کیندل آمازون بود که دنیا را تغییر داد.

شما اگر بخواهید خدمات آمازون گو (Amazoon Go)، فروشگاه‌های تسهیلات اتوماتیک جدید شرکت را بررسی نمایید که پیشگام استفاده از هوش مصنوعی در ایجاد انقلاب و دگرگونی در فروشگاه تسهیلات خرده‌فروشی است.

شرکت آمازون

در حالی که گوگل و دیگر شرکت‌ها میلیاردها دلار برای تحقیق در مورد هوش مصنوعی و یادگیری ماشین صرف می‌کنند، آمازون علاقمند به کسب درآمد از هوش مصنوعی و استفاده از آن در هر جنبه‌ای از سازمان است. آمازونی‌ها در جستجوی برنامه‌های کاربردی AI هستند که می‌توانند در داخل محصولات قرار بگیرند، و برای افزایش خدمات و نصب در مکان‌های فیزیکی از آن‌ها استفاده ‌کنند. این شرکت اغلب چیزی را ابداع می‌کند یا توانایی‌های جدیدی را برای نیازهای خود بوجود می‌آورد، تنها برای این که بتواند از این ابداع برای دیگران کسب درآمد نماید.

۴ – رویه‌های مبتنی بر داده، و نوآوری تحت هدایت مشتریان آمازون

شرکت آمازون نه تنها پیشگام دستگاه‌ها و مدل‌های کسب و کار جدید است، بلکه پیشگام روش‌های جدید در جهت بهره‌برداری از نوآوری است. یک مثال ممکن است “نوآوری مبتنی بر داده و تحت هدایت مشتری” نامیده شود.

نابغه اپل، استیو جابز، هرگز از گروه‌های تمرکز یا نظرسنجی استفاده نکرد تا اطلاعات بینشی مصرف‌کننده را برای وی استنتاج کنند یا به او بگویند که او در مسیر درست قرار دارد. در عوض، از شهود آگاهانه برای تحقق رویای “محصولات بی‌نظیر و عالی” که مصرف‌کنندگان آن‌‌ها را دوست دارند استفاده کرد. وی با خلاصه نمودن این رویکرد، چنین بیان می‌دارد که “این وظیفه مشتری ما نیست که به ما بگوید چکار خواهد کرد. این کار ماست [که آن را در یابیم]”.

شرکت آمازون رویکرد متفاوتی دارد. آن‌ها بر اساس این باور عمل می‌کنند که می‌توانید از طریق داده‌ها به مشتریان خود گوش دهید. آن‌ها بر این باورند که اگر شما داده‌ها را شبیه‌سازی و ایجاد نمایید، و آن‌ها را پرورش دهید، شما قادرید به مشتریان اجازه دهید تا از طریق داده‌ها به شما پیشنهادهای بزرگی از آنچه داد‌ه‌ها پیشنهاد می‌دهند، ارائه نمایند.

جف ویلکه، در جلسه کاری جدید در کالیفرنیا، گفت: “ما به مشتریانمان اجازه می‌دهیم تا  ما را هدایت کنند، ما سعی می‌کنیم بر روی چیزهایی که آن‌ها دوست دارند، سرمایه‌گذاری کنیم“.

شرکت آمازون

شرکت آمازون مهندسان هوش مصنوعی دارد که در هر واحد تجاری، هر تیم، هر منطقه و هر انبار جای گرفته‌اند. و از داده‌ها برای ایجاد سریع‌تر و دقیق‌تر فرصت‌ها استفاده می‌کنند. نوآوران آمازون آموزش می‌بینند تا بطور پیوسته از خودشان بپرسند: اطلاعات و داده ها چه چیزی در مورد آن چه که ممکن است مشتریان بعدا به دنبالش باشند،  به ما می‌گویند؟

۵ – آمازون فرهنگ ریسک‌پذیری و روشن­فکری را ترویج می‌دهد

در شرکت آمازون، پیش رفتن برای پیش رفتن فضیلت نیست. بحث‌های گرم اغلب بر روی آنچه که باید اندازه‌گیری شود، صورت می‌پذیرد. اعتقاد بر این است که تنش خلاقانه، به جای هماهنگی پایدار، بهترین تفکر را تشویق می‌کنند که این دقیقا خلاف سیاست های شرکت اپل است.

در بسیاری از شرکت‌ها، نوآوران ممکن است قبل از دنبال کردن یک ایده، ده‌ها بله را جمع‌آوری کنند. تنها “یک نه” می‌تواند شما را از ریل خارج کند. در آمازون، هیچ مدیر واحدی حق کشتن یک ایده را ندارد. این شرکت بطوری ساختار یافته است که صدها نفر از مدیران می‌توانند یک ایده را سبز نموده و حداقل تا مرحله بعدی توسعه دهند.

در شرکت آمازون، یک ایده بالقوه بالا باید سه معیار داشته باشد: باید اصلی باشد و نه “یک من هم همین‌طور”. باید مقیا‌س‌پذیر باشد. و پتانسیل تولید بازده قابل توجهی در سرمایه را داشته باشد.

این شرکت بطور مداوم روش‌های تفکر جدیدی را آزمایش می‌کند.

یک مثال، که توسط بزوس مطرح شده است، به آسانی به عنوان روایت شناخته شده است. قبل از اتخاذ تصمیم در مورد طرح‌های سرمایه‌گذاری بالا، جلسات تیم ارشد با یک دوره خاموش یک یادداشت که بزوس سفارش داده است شروع می‌شود. بزوس اصرار دارد که “باید جملات، افعال و تفکر روشن و موضوع در آن داشته باشد”. سپس، وی و تیم ارشدش به مدت ۳۰ دقیقه سوالات خود را به یاد می‌آورند و به بحث و گفتگوی شفاهی درباره ماهیت این ایده می‌پردازند.

شرکت آمازون

بزوس تصدیق می‌کند که “برای کارمندان جدید، این یک تجربه اولیه عجیب و غریب است، آن‌ها تنها عادت به نشستن بصورت بی سر و صدا در یک اتاق انجام سالن مطالعه با تعدادی از مدیران ندارند. بله عجیب و غریب، و همچنین قدرتمند نیز هست؛ و یکی دیگر از راه‌هایی که شرکت آمازون در مورد نحوه انجام نوآوری هم ابتکار و توآوری به خرج می‌دهد.

ما در آپتک ایمان داریم انسان های موفق و کارآفرین زاده نمی شوند بلکه تربیت و ساخته میشوند.

منبع : مجله فوربس – (https://www.forbes.com)

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید