بیل گیتس عاشق کتاب و کتاب خوانی است. او هیچ وقت از مطالعه سیر نمی شود و این را راز موفقیتش می داند. اما کتاب خوانی های او همینطور الکی و بی هدف نیست ! او عادات خاصی برای مطالعه دارد که در ادامه با آن آشنا می شویم

بیل گیتس

این عطش یادگیری، بخشی از عللی است که سبب شد بیل گیتس به کمک آن، یکی از تاثیرگذارترین شرکت ­های دنیا را بنیان گذاری کند و اکنون، همین شوق و علاقه، الهام بخش فعالیت ­های انسان­ دوستانه امروز اوست.

بیل گیتس می­ گوید سالانه حدود ۵۰ کتاب مطالعه می‌کند. این بدین معناست که او در هر هفته، یک کتاب می‌خواند. فکر می کنید او بی هدف و بدون برنامه ریزی این همه کتاب می خواند و خواندن این همه کتاب بدون داشتن یکسری عادات مطالعه منحصر بفرد اصلا شدنی است ؟؟؟

در زیر، یک جمع ­بندی از ۴ عادت درباره مطالعه کردن بیل گیتس، بیان شده است:

۱- در حاشیه­ های کتاب، یادداشت بنویسید

بیل گیتس می گوید: “شرط اول مطالعه داشتن تمرکز است“.

“مخصوصا اگر کتاب، غیرداستانی است، باید دقت کنید که آیا علم و دانش جدیدی به شما منتقل می کند ؟ در مورد من، یادداشت نوشتن در حاشیه کتاب ،کمک می­ کند که مطمئن شوم دارم واقعا این کتاب به من چیزهای جدیدی می آموزد.

البته ممکن است همیشه با مطالب کتابی که می­ خوانید، موافق نباشید ؛ اتفاقا در این­ گونه موارد، یادداشت نوشتن اهمیت بیشتری پیدا می ­کند. زیرا با یادداشت برداری دارید عقاید خود را به چالش می کشید و در مورد آنها تفکر می کنید.

۲- کتابی را که شروع کرده­ اید، حتما تمام کنید

بیل گیتس همیشه می گوید : ” هیچ وقت شروع به خواندن کتابی نمی کنم ، مگر آنکه تمامش کنم و تا آخرین جمله آن را بخوانم“.

پیروی از این قاعده ممکن است برای شما سخت باشد، اما اطمینان می دهم این قاعده ­ای ارزشمند و طلایی است. اگر شما کتابی را به پایان نرسانید، شاید آموزه ها و نکاتی طلایی را از دست دهید و در مورد  آن کتاب دچار پیش داوری بشوید.

۳- نسخه چاپی یا دیجیتال؟ چیزی را بخوانید که با آن راحت ­تر هستید.

بیل گیتس می‌گوید: “در طول زمان، باید کتاب ­هایم را از نسخه چاپی به دیجیتال تغییر بدهم “سپس  با حسرتی خاص اضافه می کند :”اما وقتی شب ­ها نشسته و مطالعه می‌کنم، دلم می خواهد فقط کتاب ها و مجله های کاغذی را بخوانم”.

این را نگفتیم که شما هم حتما کتاب‌های چاپی مطالعه کنید، چون بیل گیتس این کار را انجام می­ دهد. بلکه، نکته این است که آنچه را برای شما مفیدتر است، انجام دهید. زیرا اگر به سبکی از مطالعه برسید که از آن لذت می‌برید و برای شما راحت­ تر است، احتمالا دوباره کتاب دیگری می خوانید و این به یک عادت در شما تبدیل می شود

بیل گیتس

۴- حداقل یک ساعت در روز برای مطالعه اختصاص دهید

بیل گیتس می گوید : “هر انسانی که آرزوی موفقیت دارد باید که حداقل یک ساعت در روز بصورت پیوسته مطالعه کند”.

“کتاب خوانی به ۵ دقیقه و ۱۰ دقیقه در روز هیچ فایده ای ندارد. کتابخوانی باید بصورت پیوسته و حداقل یک ساعت باشد”.

دلیل؟ بیل گیتس دوباره می گوید : “در مطالعه خواندن کلمات مهم نیست ، مهم تفکر هنگام مطالعه است“.

هنگامی که شما وقت صرف کرده و درباره آنچه می­ خوانید، می­ اندیشید تا ببینید که آیا آن مطلب، واقعاً در مورد زندگی شما (و دیگران) کاربرد دارد (و اگر دارد، چگونه؟)، ارزش آن مطالب به مقدار چشمگیری افزایش می ­یابد.

مطالعه می ­تواند شیوه­ ای لذت­ بخش از گذران وقت و راهی برای دستیابی به آرامش باشد، اما همچنین می‌تواند فایده­ های بسیار بیشتری  برای شما داشته باشد.

با پیروی از این نکته­ ها، می ­توانید مطالعه خود را از حالت منفعل به حالت فعال درآورید. در این­ صورت، مطالعه برای شما تبدیل به یک تمرین فکری می ­شود. تمرینی که ماهیچه­ های ذهنی شما را قوی می ­کند و توانایی یادگیری و تفکر را در شما پرورش می ­دهد.

در آپتک ما ایمان داریم هیچ کاری بدون علم و دانش به سرانجام نمی رسد ! و کلید علم و دانش مطالعه و کتابخوانی مستمر می باشد.
منبع : مجله اینترنتی اینک – (https://www.inc.com)

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید