رشد کسب و کار

در این مقاله داستان رشد کسب و کار یک کارآفرین هوشمند و موفق را به قلم آقای پیتر کوهن بیان می‌کنیم که با سه مهارت استارتاپ خود را با کمترین سرمایه و زمان به یک کسب‌و‌کار مشهور و عمومی ۱۰۰ میلیون دلاری تبدیل کرده است.

رشد کسب و کار

آیا واقعا می­خواهید موفق باشید؟ اگر چنین است، چه سرعت و چه مقدار درآمد نیاز دارید تا به آن نقطه از رشد کسب و کار خود برسید؟ یکی از هوشمندترین راه­‌های موفقیت این است که بیشترین قدرت خود را در بازاری بکار بگیرید که در حال حاضر یک بازار کوچک است، اما در عرض سه سال آینده بزرگ خواهد شد. همچنین یک تیم عالی ایجاد کنید تا بتوانید ۱۰۰ میلیون دلار درآمد کسب کنید.

پس از صحبت کردن با حدود ۲۰۰ کارآفرین و سرمایه گذار استارت آپ برای کتاب ۲۰۱۲ من، استراتژی استارت آپ مجارستان، یک فصل را به این رویکرد اختصاص دادم. این فصل را در کلاس کارآفرینی من در کالج باسون، که  در جولای سال ۲۰۱۴ به عنوان بهترین کالج آمریکا و همچنین بر اساس گزارش U.S. News & World در ۱۷ سال گذشته به عنوان کالج رتبه ۱ برای تحصیلات  کارشناسی  کارآفرینی ارزیابی شده است، ارائه کرده‌ام.

یکی از موفق­ترین استارت آپ‌­هایی که برای این کتاب مصاحبه شده است فیکسو است (این واژه به معنای هوشمند به زبان فنلاندی است). از زمان شروع به فروش سهام این شرکت در سال ۲۰۱۰ ، درآمد آن ۲۱۶ درصد افزایش یافته است، از کمتر از ۱ میلیون دلار به ۱۰۰ میلیون دلار در ۳.۵ سال یعنی معجزه در رشد کسب و کار رسیده است.

فیسکو رکوردهای شگفت انگیزی را در دنیای کسب و کار ثبت کرده است. براساس گزارش شرکت، سیستم عامل تقاضای تلفن همراه برنامه ریزی شده آن در حال حاضر “موجودی رسانه تلفن همراه و بهینه سازی پیشرفته را به بیش از ۸۰۰ مشتری ارائه می­دهد و بیش از ۲۳۰۰ برنامه تلفن همراه را تبلیغ می­کند. اطلاعات آن در حال حاضر شامل پروفایل نزدیک به ۶۰ درصد از گوشی­‌های هوشمند و تبلت‌­های جهان، سه میلیارد دانلود برنامه و ۳.۵ تریلیون رویداد بازاریابی است.”

مشتریان این شرکت شامل Disney، Topps، Dunkin ‘Donuts و Groupon، هستند که ۲۶۰ کارمند Fiksu را به کار گرفته‌اند. انتظار می­‌رود تا ماه دسامبر این تعداد کارکنان به ۳۰۰ نفر برسند که در دفاتری در بوستون، سان فرانسیسکو و نورثمپتون و در انگلستان، فنلاند، سنگاپور، کره جنوبی و ژاپن مشغول به کار باشند.

در قلب این رشد سریع، بهبود قابل ملاحظ‌ه‌­ای در کارایی وجود دارد و تکنولوژی فیسکو افرادی که می­خواهند دیگران را به دانلود برنامه‌ها تشویق کنند، تجهیز می­کند. با توجه به مصاحبه ماه اوت ۲۰۱۳ من با آدلر(مدیر شرکت فیسکو)، در عرض شش ماه از شروع کار، فیسکو هزینه دانلود هر برنامه را از ۳ دلار به ۰.۲۶ سنت کاهش داد.

در مصاحبه‌­ای  که با او در ۸ اوت ۲۰۱۴ انجام دادم، آدلر سه راز را درباره نحوه رشد سریع کسب و کار خود را برای ما بیان کرد.

۱ – در آنچه که خودتان دوست دارید، بهترین باشید.

مهم نیست که در چه چیزی خوب هستید، باید سعی کنید بهترین باشید. اگر این مهارت چیزی باشد که بازار به شدت به آن نیاز داشته باشد، ثروتمند خواهید شد. آدلر خیلی خوش شانس است که در توسعه الگوریتم­های کسب و کار خود هوشمند عمل کرده است ،چیزی که ارزش بازاری دارد. و او یکی از بهترین­های این کار در جهان است.

تمرکز اولیه فیسکو بر روی ساخت برنامه‌­ها بود، اما یک بینش اصلی آن را به تغییر کنونی هدایت کرد. همانطور که آدلر توضیح داد، “ما یک برنامه جمع‌­آوری اخبار مانند Google News ایجاد کردیم که برای تلفن همراه بهینه شده بود. چند ماه در اواسط سال ۲۰۰۹، موفق­تر از The New York Timesor CNET بود. اما ما از ده­ها هزار بار دانلود در روز به ۵۰ دانلود در عرض دو ماه تنزل کردیم. من گفتم: “باید چیزی فراتر از PR انجام دهیم تا مشهور شویم و از ما دانلود کنند.”

بنابراین آدلر به اولین عشقش بازگشت. او گفت: “ما شروع به توسعه الگوریتم­های بازاریابی دیجیتال کردیم.”

۲ – بر روی بازاری تمرکز کنید که سریع رشد خواهد کرد.

اگر می­خواهید سریع رشد کنید، به بازاری امید ببندید که سریع بزرگ می­‌شود.

بازاریابی به کمک برنامه­‌های تلفن همراه قطعا مناسب است. تا سال ۲۰۱۲ ، دو سال پس از شروع فیسکو، این بازار ۱۹ میلیارد دلار درآمد ایجاد می­کرد که بیش از۶۰ درصد در سال رشد داشت.

از آن زمان، این بازار بزرگتر شده است. آدلر در این باره می­گوید: “رسانه‌­های دیجیتال اکنون بیش از تلویزیون به عنوان مکانی عمل می­کند که مردم تبلیغات را در آن می­بینند و ۵۱ درصد از رسانه­‌های دیجیتال بر روی برنامه‌­های تلفن همراه مصرف می­شوند. ناگهان، تبلیغ کنندگان بودج ه­های بازاریابی خود را به برنام ه­های تلفن همراه اختصاص می­دهند. و تکنولوژی ما به سؤالات کلیدی آنها پاسخ می­دهد: چه تعداد برنامه دانلود شده است؟ آیا خوب هستند؟ آیا به خرید منجر شدند؟”

۳ – هوشمندترین افراد را استخدام و انگیزش کنید.

مهم نیست که چقدر باهوش هستید، هیچکس نمی­تواند یک شرکت ۱۰۰ میلیون دلاری را با یک کارمند ایجاد کند. بنیانگذار باید افراد بسیار دیگری را استخدام کند که بسیار هوشمند باشند و بتوانند به جای دعوا با هم کار کنند.

به نظر می­رسد فیکسو چگونگی انجام این کار را درک کرده است. آدلر می­گوید: “پنج راز مهم موفقیت فیکسو، استخدام یک تیم عالی است. ما افرادی با قدرت فکری بالا را استخدام می­کنیم که خودخواهی کمی دارند و از کار با دیگران لذت می­‌برند. ما فرهنگی فوق العاده از شفافیت، باز بودن، بدون دفتر، ساختار سازمانی مسطح و بدون سیاست اداری داریم.”

ما در آپتک ایمان داریم آینده رشد کسب و کار دنیا در دستان کارآفرینان جهان آینده است. شما کجای دنیای فردا هستید ؟

منبع : مجله اینترنتی اینک – (https://www.inc.com)

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید