این نصیحت خیلی بدیهی، اما غیر منتظره است.

دو نفر از موفق­ ترین افراد جهان، ریچارد برنسون Richard Branson   و الون ماسک  Elon Musk ارزش خالص ترکیبی معادل ۲۵ بیلیون دلار دارند.

اما موضوع فقط درباره ­ی ارزش دلاری نیست. آن­ها هر دو به دستیابی به اهداف والاتر متعهدند، و ارزش­های قدرتمندی که دارند، بخشی از آن چیزی است که آن­ها را مدل­های الهام­ بخش برای سایر افراد می­کند.

لازم به ذکر است که، پس از آن­ نانسی هانگرفورد از CNBC پرسید، که توصیه­ ی برانسون به الون ماسک چه بوده است. در سایه ­ی حواشی اخیر درباره ­ی شرکت­ های تسلا و اسپیس ایکس، هانگرفورد می­خواست بداند که نظر برانسون درباره­ ی چالش­ های ماسک چیست.

بیشتر بخوانید : ۶ نشانه ای که نشان می دهند، هم اکنون وقت تغییر شغل است

در این­جا بخشی از صحبت­ های برانسون آمده است: (( الون باید برای خود وقت بگذارد. او باید برای سلامتی و خانواده ­اش وقت بگذارد. او یک فرد فوق­ العاده خلاق است، اما نباید خیلی کم بخوابد. او باید به دنبال یک تیم فوق العاده برای خود باشد.))

توصیه­ های برنسون برای دستیابی به این موضوع چه بود؟ این توصیه­ ها را می­توان در یک کلمه خلاصه کرد:

واگذاری امور

Delegate

برانسون آن را با کمی سیاست بیشتر گفت، اما نه خیلی:

“من فکر می­کنم، او باید هنر واگذاری کارها را بیاموزد”

واقعیت این است که، بسیاری از ما در مقابل واگذاری امور شغلی مقاومت می­کنیم که هم به این دلیل است که نمی ­خواهیم کنترل امور را از دست بدهیم، و هم باور نمی­کنیم که ممکن است شخص دیگری هم به خوبی ما از پس کار برآید و یا این­که فکر می­کنیم استطاعت آن را نداریم.

ولی افراد زیادی (از جمله برنسون) هستند که با این نظر مخالفند، که شما در واقع استطاعت آن را ندارید. هزینه­ ی این­که همه­ ی کارها را خودتان انجام دهید، خیلی بیشتر از این است که تنها فرسوده شوید؛ و می ­تواند منجر به این شود که تمام روابط و کسب و کار خود را نابود سازید.

بیشتر بخوانید : پنج عادت که مغزتان را جوان نگه می دارد

richard branson and Elon Musk

برای مثال جنی بلیک، استراتژیست­ شغل و کسب وکار؛ می­گوید واگذاری کسب و کارش او را نجات داد. در قسمتی از نشریه مرور بر کسب و کار هاروارد، او به این موضوع اشاره نموده که این کار به او کمک کرده است که درآمدش را سه برابر کند.

دوباره بخوانید: او درآمدش را سه برابر کرده است، چراکه یادگرفته چگونه واگذاری را انجام دهد.

بلیک می­گوید: ” انجام کارهایی که نسبتاً ساده هستند، به معنای استفاده­ ی بهینه از زمانتان نیست، بسیاری از مسئولیت­ های ساده را می­توان (و باید) به شخص دیگری بسپارید.”

او روشی را پیشنهاد می­کند تا بتوانید تشخیص دهید کدام کارها باید واگذار شود:

 

کوچک:

هر کار کوچک که روی هم انباشته می­شود، باید برون سپاری شود. برای مثال پیوستن به یک کنفرانس، رزرو پرواز و هتل و … باید واگذار شود. گرچه همه­ ی این­ کارها کوچک است، اما وقتی روی هم انباشته می­شوند، یک بار اضافه خواهد بود.

خسته­ کننده:

کارهایی که ساده، کسل­ کننده و سر راست است (برای مثال به روز کردن شاخص­ های عملکرد در فایل اسلایدی ارائه ­تان)

زمان­بر:

برای مثال تحقیقات. اگر شما به یک فرد مالیاتی جدید نیاز دارید، لازم است که تصمیم نهایی را خودتان بگیرید، اما نیازی نیست که ۸۰% ابتدای آن کار، که به معنی گشتن دنبال افراد معتبر با محدوده­ ی مالی شماست؛ را انجام دهید.

بیشتر بخوانید : تنها یک کار را انجام دهید تا بتوانید رهبری بسیار بهتر شوید

richard branson and Elon Musk

قابل آموزش:

برخی مواقع کارها در ابتدا پیچیده هستند، اما می­ توانید آن­ها را سازماندهی کنید و از آن بگذرید (شما هنوز هم می­توانید تأیید نهایی ار خودتان انجام دهید.) برای مثال، به کارمندانتان بیاموزید چگونه پیش­نویس صورت­جلسه­ ی جلسات ماهانه را بنویسند و شامل چه چیزهایی باشد.

 

کارهایی که در آن­ها افتضاح هستید:

وقتی در انجام کاری خیلی بد هستید، در مقایسه با یک فرد ماهر؛ زمان بیشتری طول می­کشد تا آن را انجام دهید، به علاوه بعد از انجام آن احساس می­کنید انرژیتان تخلیه شده است که برای کسب و کارتان خوب نیست. برای مثال، یک طراح حرفه­ ای برای ظاهرتان استخدام کنید و آن را خودتان انجام ندهید.

از نظر زمانی حساس:

مثلاً، لازم است آی­پدتان را که در هواپیما جا گذاشته ­اید پس بگیرید که به معنای در انتظار ماندن است، ولی یک قرار ملاقات هم دارید. یکی دیگر را برای یک ساعت منتظر ماندن بفرستید.

بر اساس نظرات بلیک، بهترین راه برای این­که بفهمید کدام کارها را واگذار کنید این است که به این سؤالات پاسخ دهید که،”کدام کار است که تنها شما قادر به انجام آن هستید؟”، “چگونه می­توانید بقیه­ ی کارها را به دیگران بسپارید؟” نه این­که آیا واگذارشان کنید یا نه بلکه چگونه واگذار کنید.

 

منبع : inc

ترجمه و ویرایش از آپتک

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید