غلبه بر ترس

غلبه بر ترس مهم‌ترین عامل در پیروزی و موفقیت هر کسب و کاری است. تا شما بر ترس‌های خود غلبه نکنید نمی‌توانید قدم از قدم بردارید چه برسد به اینکه کسب و کار راه بندازید.

غلبه بر ترس

اگر شما تجربه­ زیادی در بعضی مسائل ندارید، یا اگر یک رویداد یا وظیفه بار زیادی را روی دوش شما می­گذارد، این مسئله طبیعی است تا اندکی در مورد آن احساس استرس کنید. پیش­بینی و مجسم کردن رویداد و اقدام عملی قبل از زمان اتفاق افتادن آن­ها یک راه موثر برای رهایی از دلهره‌­ها ، استرس، تمرکز کردن و بازیابی اعتماد به نفس خود است. این مسئله به این دلیل است که این روش به مغز شما امکان یک “اجرای آزمایشی” رایگان می­‌دهد و مسیر­های عصبی جدیدی را ایجاد می­کند. اما در واقع شما چگونه باید تصویرسازی کنید تا بهترین نتایج را به دست بیاورید؟

برای کنترل احساسی که دارید، با شخص سوم همراه شوید

بنابر نظر روانشناسان کالج همیلتون، بهترین روش برای مجسم کردن و استفاده از تصویر ذهنی، که ممکن است کمی غیرعقلانی به نظر برسد، بیرون کشیدن کامل خود از برابرپنداری (مقایسه با دیگران) می‌باشد. در مجموعه‌‌­ای از سه پژوهش که توسط راشل وایت رهبری شده بود، محققان متوجه شدند افرادی که از خود مراقبتی (فاصله از خود) در زمانی که در مورد رویدادهای پر استرس آینده فکر می­کنند، استفاده کردند  فشار عصبی کمتری را نسبت به آن افرادی که خودشان را بعنوان شرکت کننده‌­های فعال تصور نکرده‌­اند، احساس می­‌کنند.

وایت دو دلیل مهم برای اینکه چرا این نوع از خود مراقبتی عالی عمل می­کند، ارائه می­دهد. اول اینکه، این تصور فاصله­‌ی بیشتری بین شما و چیزی که در مورد آینده تصور می­کنید ایجاد می­کند و این کار باعث می­شود شما احساس کنید خطر و تهدید کمتری وجود دارد. دوم اینکه، به عقب گام برداشتن به شما اجازه می­دهد چیزهایی در مورد آن رویداد که به عبارت دیگر آن را از دست داده­‌اید در نظر بگیرید. با این کار شما یک دیدگاه مصور بزرگی به دست آورده‌­اید که باعث می­شود احساس کنید بیشتر ابزارهایی که برای فهمیدن و بهتر انجام دادن کاری نیاز دارید را به دست آورده‌­اید.

غلبه بر ترس

با غلبه بر ترس شما می­توانید زمان بیشتری را در تجزیه و تحلیلی سازنده، هدفمند، مثبت صرف کنید.

تغییر عقیده دادن از یک دیدگاه به دیدگاهی دیگر

مسلما سوال بعدی این است که چگونه شما خود را به تصویرسازی از دیدگاه یک شخص ثالث وا می­دارید؟ اگر شما در ایجاد تغییر ذهنی اندکی مشکل دارید، بر این سه نکته تمرکز کنید:

  • زبان گفتگو با خود را تغییر دهید. بعنوان مثال، به جای اینکه به طور ذهنی بگویید، “من بر روی صحنه قدم می­گذارم تا صدای تشویق همه را کر کند،” بگویید “او بر روی صحنه قدم می­گذارد…” به طور مشابه، به جای تمرکز بر جزئیات حسی مثل اینکه برای شما اتفاق می­افتند، از خودتان بپرسید او چه چیزی را می‌­بیند و می­شنود، و غیره …
  • بنویسید. چیزی که قرار است اتفاق بیافتد را یادداشت کنید. ویرایش متفاوتی ایجاد کنید که سناریوهای متفاوتی را ایجاد کند یا بر جزئیات بخصوصی تمرکز کنید. به طور دلخواه، این کار را با برگه و خودکار قدیمی مدرسه­‌تان انجام دهید. این کار شما را مجبور می­سازد تا بر چیزی که مهم­تر است و از طریق فرآیند تصویرسازی کند شده­ تمرکز کنید.
  • برای سناریوهایی که نوشته‌­اید، تصویرهایی را بسازید که نیاز دارید آن­ها را در ذهن خود ببینید. مثلا، شما می­توانید خود را در نقاط مختلف سخنرانی خود ببینید (این مسئله طبیعی است اگر شما میکل آنژ نیستید) یا این صحنه­‌ها را در تصویرها نشان دهید. همچنین ممکن است دیدن برخی از ویدیوهای قدیمی از خودتان مفید باشد تا متوجه عناصری شوید که شما نمی‌­توانید در خود مشاهده کنید مانند طرز راه رفتن‌­تان یا اینکه صدای شما چگونه به نظر می­رسد، و سپس تلاش کنید تا این تصاویر و صحنه‌­های نوشته شده را به خودتان در این داستان نسبت دهید.

غلبه بر ترس

اینکه خودتان را به عنوان سوم شخص تصور کنید، شما را در روایت داستانی که خودتان شخصیت اصلی آن هستید با استعدادتر و کارآموزده‌­تر می­کند. این کار می­تواند اثربخشی بیشتری داشته باشد. این مسئله به این معنا نیست که تصویرسازی اول شخص به هیچ عنوان مناسب نیست. پژوهش‌­هایی هستند که نشان می­دهند که اگرچه تصویرسازی سوم شخص مفرد می­تواند به شما برای دیدن خود بعنوان فردی که کاری را انجام خواهد داد کمک کند، تصویرسازی اول شخص برای بخش­های “فعالیت” مغز شما بسیار مهم است. اما اگر شما با احساسات بد احاطه شده باشید، تغییر تصویری که از خودتان دارید به تصویر سوم شخص می­تواند مفید باشد تا در گام بعدی بتوانید به اول شخص تغییر پیدا کنید.

ما در آپتک ایمان داریم گام اول برای موفقیت در هر کاری غلبه بر ترس‌های درونی است. ما در این مسیر با شما همراه هستیم.

منبع : مجله اینترنتی اینک – (https://www.inc.com)

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید