تبدیل اراده‌ی به واقعیت

تبدیل اراده به واقعیت بزرگ‌ترین مشکل همه انسان‌ها است. شاید شما بارها اراده کرده‌اید به هدف خاصی برسید ولی هیچ وقت نتوانسته‌اید آنها را به واقعیت تبدیل کنید. این مقاله بی‌نظیر به قلم تامی چاپک (Tami Chapek) می‌تواند راه گشای مسیر موفقیت شما باشد.

تبدیل اراده به واقعیت

در پایان هر سال، مغز من یک دوره­‌ی انعکاسی و بررسی انگیزه‌­ها و احساسات را انجام می­دهد. من شروع کردم به ارزیابی اینکه چه چیزی در سال گذشته خوب پیش رفت، چه چیزی را به دست آوردم و همچنین چه چیزهایی را به دست نیاوردم. سوال­‌های زیادی در سبک “چرا و چرا نه” از خودم پرسیدم و خود را در حال رویاپردازی در مورد اینکه اتفاق بعدی چیست، چگونه می­توانم بهتر بشوم، چگونه می‌­توانم کارهای بیشتری انجام دهم یا بیشتر تجربه کنم، و چگونه به طورکلی می­‌توانم در زندگی شادتر باشم، یافتم.

صرف زمان برای تعیین خواسته‌­ها و ارزیابی اینکه “ما که هستیم” و “چه چیزی می­خواهیم” منجر به افزایش چشمگیری در خرسندی و رضایت­‌مندی می­شود. تحقیقات به ما می­‌گویند که با همراستا کردن ارزش­ها در مغز خود، ما اعتماد به نفس خود را تقویت می­کنیم، استرس خود را کاهش می­دهیم، و افرادی به غایت شادتر و خرسندتری می‌شویم.

من به رویاپردازی علاقه­‌مند هستم و از چیزهایی که برای سال جدید می­خواهم به آن برسم، فهرست تهیه می­کنم. اما جایی در طول مسیر، خواسته‌­ها و اهدافم را فراموش می‌کنم و من خود را در حال تکرار کردن چرخه­‌ای مشابه برای سال بعد پیدا می­کنم و آن چرخه همچنان ادامه پیدا می­کند.

ماجرای من متاسفانه، مشابه اکثر افرادی است که سالیان سال وارد سال جدید و عهد بستن در مورد خواسته­‌های خود می­شوند و پس از مدتی آن را فراموش می­کنند.

پس چرا این عهد بستن‌­ها  منجر به شکست می­شوند؟

معمولا در پایان سال و در ابتدای یک سال جدید، معمولا اهدافی بلندپروازانه یا تعهدهایی برای خود ایجاد کنیم که نیازمند تغییر اساسی و فعالیت زیاد و سخت هستند. علاوه براین، تعهدها معمولا طبق هیچ طرح و برنامه‌­ی واقعی تنظیم نمی‌­شوند. ما رویاهای بزرگی داریم اما زمانی­که ما خودکار را بر روی کاغذ قرار ندهیم و دقیقا آنچه را می­خواهیم برای دستیابی از A تا Z برنامه­‌ریزی نکنیم، احتمال دستیابی به این اهداف به طور چشمگیری کاهش می­‌یابد.

یک نقل قول عالی در این مورد وجود دارد “یک هدف بدون یک برنامه‌­ریزی فقط یک آرزو است” و اغلب اوقات، عهدهایی که در سال جدید با خود می­بندیم، تبدیل به آرزوها می­‌شوند.

تبدیل اراده به واقعیت

اینجا چند نکته‌­ی ساده وجود دارد تا مطمئن شوید که تعهدهای شما به واقعیت تبدیل می­‌شوند.

  • انگیزه‌­ی خود را بشناسید: در طول مدت زمان رویاپردازی­تان، از خود چندین بار بپرسید “چرا” تا متوجه شوید چه چیزی را واقعا می­‌خواهید. زمانی­که هدف خود را در نظر می‌­گیرید، بدانید که چه انگیزه­‌ای پشت آن است. با وارد کردن و فهمیدن تمایلات مغز خود، بهتر می‌­توانید اهداف، رویدادهای مهم خود را تنظیم کنید و موفقیت خود را در این مسیر جشن بگیرید. شما همچنین از ارتباط هدف خود با چیزهایی که به راستی میزان رضایت­مندی شما را افزایش می­دهند نیز بهره‌­مند می­‌شوید.
  • اهدافی قابل دستیابی و واقع­گرا تنظیم کنید: اکنون که شما می­دانید که واقعا چه چیزی می­‌خواهید و چرا، زمان آن است تا مطمئن شوید هدف شما چیزی است که شما توانایی انجام دادن آن را دارید. فکر کنید چه چیزی با چه منابعی که در دسترس شما است قابل دستیابی و واقع­‌گرا است. از خود بپرسید در واقع شما دوست دارید چه کاری انجام دهید تا به آن هدف برسید. زمانی­که شما پاسخ این سوال­ها را دارید، هدف خود را که در ذهن داشته‌­اید، قابل اندازه‌­گیری (موفقیت چگونه به نظر می­رسد)، قابل دستیابی (آیا شما مهارت و منابع برای دستیابی به این هدف را دارید)، مطرح (آیا آن بر خرسندی/کسب و کار/ ودیگر موارد شما تاثیر می­گذارد)، با زمان محدود (بهترین زمان مورد نظر چه زمانی است)— را بنویسید.
  • یک برنامه­‌ریزی فعال تنظیم کنید: با توجه به هدف هوشمندانه­‌ی تعیین­‌شده، گام کلیدی بعدی تبدیل هدف به یک برنامه‌­ریزی فعال است. این کار می­تواند به چندین شیوه انجام شود اما پیشنهاد من این است که در ابتدا از خود بپرسید اولین گامی که شما لازم است برای دستیابی به تعهد اساسی خود با اهداف هوشمندانه­‌ی کوچک در این راه بردارید—(مخصوصا با توجه به موعد مقرر در ذهن خود)چیست.
  • یک شریک مسئولیت‌­پذیر پیدا کنید: اکنون که شما یک رویا، یک هدف و یک برنامه دارید، زمان آن است که شروع به صحبت کردن در مورد آن کنید. هرچه بیشتر آن را به اشتراک بگذارید، حمایت بیشتری را به دست می­آورید. ممکن است شما از به اشتراک­گذاری این هدف به صورت گسترده احساس راحتی نداشته باشید، اما سعی کنید تا شریکی پیدا کنید که بتواند در این راه شما را حمایت کند، بررسی کنید که با چه کسی می‌­توانید موفقیت­‌های خود را به اشتراک بگذارید. با استفاده از اجتماع، شما نه تنها هدف خود را به دست می‌­آورید بلکه ارتباط بهتری نیز با آن­ها خواهید داشت (و شاید بتوانید از هدف­های آن­ها نیز حمایت کنید).

تبدیل اراده به واقعیت

انقلاب تعهد

تعهدهای سال جدید آوازه‌­ی بدی دارند، اما اجباری در انجام آن­ها نیست. ایده­‌ی بهتر از رویاپردازی در مورد اینکه شما واقعا چه چیزی می­خواهید، تنظیم یک هدف و داشتن برنامه­‌ریزی برای دستیابی به موفقیت حرفه­ای و شخصی است. بگذارید چرخه­ی تعهدهای شکست خورده را با هم بشکنیم و سال جدید را تبدیل به یک سال بهتر کنیم.

 

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید