پاکسازی ذهن

پاکسازی ذهن یکی از الویت‌های زندگی هر انسان و بطور خاص هر کارآفرینی است. ذهن انسان چون یک انباری است که به مرور زمان گرد و غبار و آلودگی آن را کثیف می‌کند با این تفاوت که اگر ذهن خود را پاکسازی نکنید از کار می‌افتد و دیگر آن کارکردی که از آن انتظار دارید را را جوابگو نخواهد بود.

پاکسازی ذهن

اولین دقایق پس از بیداری بایستی به پاکسازی تار عنکبوت­‌های خواب از ذهن و متمرکز نمودن و سرعت بخشیدن به مغز برای روز پیش رو بپردازید. چگونگی آماده‌­سازی ذهن و بدنتان در طی این دقایق اولیه، کلید رسیدن به ذهنیت مناسب برای غلبه برچالش­‌های روزانه است.

با درست شروع کردن روز خود، می توانید کارآیی خود را به حداکثر برسانید، مثبت بودن خود را افزایش دهید و عادت های خوب را به وجود بیاورید که شما را در طول روز سرپا نگه می‌دارد. خبر خوب این است که، هنگامی  که ما به کاری عادت کنیم، دیگر مستعد ادامه­ی آن خواهیم بود، بدون آن­که فشار و سختی در کار باشد. اگر بتوانید یک عادت صبح­گاهی خوب را در خود ایجاد نمایید، هر روز به طور طبیعی آن را انجام می­دهید.

آب زدن به صورت (۱دقیقه)

حتی اگر احساس می­کنید به محض باز کردن چشمتان، مغزتان برای قهوه فریاد بر می­آورد، آنچه که ذهن و بدن شما واقعا نیاز دارد، H2O خوب است. آب برای سلامتی و احساس خوب شگفت انگیز است. بدن یک انسان بالغ از حدود ۵۵ تا ۶۰ درصد آب تشکیل شده است، بنابراین اطمینان حاصل کنید به اندازه کافی آب میل می‌کنید. اولین چیز در صبح این است که بدن شما کمی خشک شده است، زیراکه هشت ساعت است که شما چیزی ننوشیده‌­اید.

شروع کردن روز با نوشیدن یک لیوان بزرگ آب، راهی عالی برای جایگزین مایعاتی است که در طول خواب از دست داده‌­اید و بدنتان را احیا می­کند. در حالی که از دست دادن آب بدن، به شما احساس خستگی و تنبلی می‌­دهد. نوشیدن آب بعد از بیدار شدن، سمومی را که در طول شب در سیستم شما ایجاد شده است، می­‌سوزاند و باعث افزایش میزان سوخت و ساز بدن شما می شوند. همچنین باعث کاهش اسیدیته معده و علائم سوزش سر دل می­شود.

همچنین، بعضی افراد آب آشامیدنی را با لیمو مزه­‌دار می­کنند، زیرا لیمو به عنوان یک عامل سم­زدایی عمل می­کند و می­تواند به حفظ سلامتی گوارشی کمک نماید. لازم به ذکر نیست دوز ویتامین سی معینی را نیز یه بدن‌تان می­دهد. در هر دو حالت، آب­رسانی به بدن در ابتدای روز، یک راه عالی برای پاک کردن ذهن و آمادگی برای رویارویی با مسائل روز است.

یک تمرین تنفس عمیق انجام دهید (۱-۲) دقیقه

اغلب اوقات ما حتی به تنفس‌مان فکر نمی‌­کنیم. ریه های ما کارهای خود را انجام می­دهند و در تمام طول روز به دم و بازدم می­‌پردازند. پس چرا باید هر روز صبح  چند دقیقه را به تمرین تنفس اختصاص دهیم، وقتی بدن ما به طور طبیعی این کار را انجام می دهد؟

پاکسازی ذهن

تحقیقات نشان می دهد که تغییر الگوی تنفس و انجام ۶ تا ۱۰ دو و بازدم عمیق در هر دقیقه، تعادل را به سیستم استرس-واکنش ما باز می­گرداند. این باعث کاهش اضطراب و افسردگی، افزایش انرژی و تقویت سیستم ایمنی بدن می­شود. بهتر از همه­ی این­ها، تمرکز ذهنی ما را بهبود می‌­بخشد.

ایده­‌ی این نظریه است که ذهن و نفس ما بازتاب یکدیگرند. ذهن آرام منجر به تنفس آرام می شود. بنابراین، وقتی یاد بگیریم که تنفس‌مان را تنظیم کنیم، می توانیم هم بر جسم و هم بر احساساتمان اثر بگذاریم. اگر شما دائماً هنگام بیدار شدن احساس منگی یا ناخوشی می‌­کنید، صرف چند دقیقه برای تمرین تنفس عمیق، به شما کمک می­کند احساس تازگی و انرژی نمایید.

در اینجا یک تمرین تنفسی ساده به شما آموزش می‌دهیم. با یک تا دو دقیقه شروع کنید و با تمرین آن را طولانی‌­تر کنید.

 • پشت خود را روی یک سطح صاف یا روی تشک قرار دهید، زانوهای خود را خم کنید و سر خود را روی زمین بگذارید. اگر دوست دارید، می‌توانید از یک بالش زیر زانوی خود استفاده کنید. یک دست را بر روی سینه و دیگری را درست زیر قفسه­‌ی سینه بگذارید، در این حالت می توانید دیافراگم خود را در هنگام تنفس احساس کنید.
  • هوا را به آرامی از طریق بینی خود داخل بکشید، هوا را به پایین ریه­‌های خود ببرید. شما باید بالا رفتن شکم خود را احساس نمایید.
  • عضلات شکم خود را سفت کنید و یک لحظه نگه دارید، سپس از طریق دهان هوا را بیرون دهید.
  • به آرامی تمام هوا را از ریه های خود بیرون دهید. ناف خود را به سمت ستون فقراتتان برده، همه­‌ی هوای باقی مانده را از پایین ریه های خودبه بیرون بکشید.
  • حدود شش نفس عمیق در دقیقه بکشید.

بدنتان را بکشید و بیدار کنید.

انجام کشش بلافاصله بعد از خواب، باعث می شود شما احساس خوبی داشته باشید و عضلات‌تان را از خواب بیدار می­کند و کارایی آن­ها را افزایش می­دهد. کشش یک ورزش ساده است که می تواند تنش­های روز قبل عضلات را آزاد نماید. انجام حرکات کششی ساده‌­ی صبحگاهی به از بین رفتن سفتی عضلات و خشکی مفاصل کمک می‌­کند. همچنین گردش خون و انعطاف پذیری کلی بدن را افزایش می­دهد.

این کشش‌­های صبحگاهی یک راه قدرتمند برای افزایش و تقویت کارایی مغز به صورت طبیعی است و سیستم عصبی مرکزی را بیدار می­کند.

آموزش کشش کمر پشت:

 • لبه­‌ی تخت بنشینید. کف پاهایتان روی زمین قرار داشته باشد.
 • به آرامی خم شوید، دستان خود را به سمت پایتان ببرید.
 • کمر خود را خم کن.
 • ۱۰ شماره در این حالت بمانید.

آموزش کشش حرکتی گردن:

 • لبه­ی تخت بنشینید. کف پاهایتان روی زمین قرار داشته باشد.
 • به آرامی گردن خود را به گونه­‌ای بچرخانید که گوشتان به شانه­‌تان بخورد.
 • چرخش را چند بار در جهت ساعت‌گرد و چند بار در جهت پادساعت‌گرد انجام دهید.

پاکسازی ذهن

آموزش کشش شانه:

 • کنار تخت‌تان ایستاده باشید.
 • انگشتان دست‌تان را در هم گره کنید.
 • دست های خود را بالای سرتان ببرید، کف دست­ها رو به بالا باشد.
 • قفسه­‌ی سینه‌­تان را بالا ببرید و بکشید.
 • ۱۰ شماره در این حالت بمانید.

شکرگذاری (۳ دقیقه)

هنگامی که ما زمانی را برای تشکر و قدردانی برای هر آن­چه که داریم، نماییم؛ شادتر و کم ­اضطراب­‌تر هستیم، و روابط مان بهبود می یابند. هر دقیقه صبح چند دقیقه وقت صرف نمایید تا حداقل یکی از چیزهایی را که به خاطرش در زندگی شما شکرگزارید را بنویسید.

این می تواند چیزی به سادگی شب بخیر گفتن و یا احساس قدردانی برای وقت­‌ گذراندن در کنار دوستان و خانواده باش و یا این می­تواند چیزی عمیق تر باشد.

منبع : مجله اینترنتی اینترپرنیور– (https://www.entrepreneur.com)

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید