بهره وری

ما در آپتک مقالات زیادی در مورد سیستم مدیرتی علیحضرت جف بزوس مالک آمازون نوشته ایم. او از هر جهت آدمی بی نظیر و بی نقصی است. حتی شیوه زندگی ،مطالعه و حتی خوابیدن او هم پر از الهام و الگو است.

جف بزوس

ما در این مقاله می خواهیم درباره برنامه صبحگاهی او که سرشار از نکات آموزنده برای کارآفرینان و استارتاپ هاست ،صحبت کنیم.

جف بزوس، قطعاً، در زمرۀ بیلیونر­هایی که ادعا می ­کنند یک برنامه صبحگاهی عالی برای افزایش بهره­ وری شخصی دارند، قرار نمی­گیرد. ظاهراً قسمت اعظم خواب ایلان ماسک در زیر میز کارش رخ می ­دهد. ریچارد برانسون، بیدار شدن از خواب قبل از ساعت ۵ صبح را توصیه کرده است. تیم کوک، مدیر عامل شرکت اَپل، یک سحرخیز تمام عیار است و در ساعت باورنکردنی و بسیار زود ۳:۴۵ صبح از خواب بیدار می­ شود. به گزارش کارشناس مدیریت زمان، لورا واندرکام، زمانی که این افراد و سایر غول­های کسب و کار از خواب بیدار می­ شوند، معمولاً به سراغ فعالیت ­هایی مانند ورزش کردن و مدیتیشن می­روند تا بهره ­وری آنها افزایش یابد.

برنامه صبحگاهی جف بزوس

همانطور که در مصاحبۀ زیر با مجله اینترنتی اینک آمده است، جف بزوس بر خواب کامل شبانه تاکید دارد و صبح ­های خود را بدون هیچ گونه عجله ­ای شروع می­ کند. آیا این یک نوع بی خیالی است؟ بله، همین طور است. ثروتمندترین مرد جهان برنامه صبحگاهی خاصی جهت افزایش بهره­ وری ندارد و در عوض، به صرف صبحانه با فرزندان خود و یک نرمش صبحگاهی آرام می­ پردازد. جالب تر آنکه او تا ساعت ۱۰ صبح هنوز کاملا فعال و بیدار نشده است که اصلا بتواند فعالیت ذهنی بالایی داشته باشد تا بهره وری خود را افزایش دهد.

چرا شما هم می­توانید از سَبک رهبری بزوس پیروی کنید ؟

بهره وری

این رویکرد یک جذابیت آنی دارد (با این فرض کرد که شما از بی­خوابی رنج نمی­برید یا جزو مازوخیست­هایی نیستید که از ریلکسیشن یا همان تن ­آرامی متنفرند). البته در آن سوی این لذت ساده دلایلی وجود دارند که اکثر افراد دوست دارند صبح ­های آنها بیشتر شبیه بزوس باشد تا اینکه شبیه ریچارد برنسون سرخیز باشد باشد! شما بایستی برنامه صبحگاهی متناسب با روحیات خودتان طراحی کنید باشد تا این ذهنیت خوب را در شما ایجاد کند که آنچه قرار است در ادامه روز رخ دهد قطعاً خوب خواهد بود. پس سعی کنید تا جایی که می­ توانید افکاری که نتیجه معکوس دارند و شما را از عدم بهره­ وری می­ ترسانند را از خود دور کنید. این هشدار ذهنی همیشگی نه­ تنها باعث عدم تمرکز افراد می­ شود، بلکه با شتاب از یک کار به سراغ کار دیگر رفتن نیز مخرب­ترین عامل در جهت عدم تمرکز بر روی یک مساله است.

اگر در حال راه رفتن در یک مسیر اشتباه باشید، حتی دویدن با سرعت ۱۰۰۰ مایل بر ساعت هم به شما کمک نخواهد کرد. بزوس بوضوح به این نکته پی برده است، زیرا مرتب به خودش یادآوری می کند در یک روز فقط باید سه تصمیم با کیفیت بالا اتخاذ کند. بعبارت دیگر، وقتی بحث دستیابی به یک پیروزی بزرگ به میان می­ آید، معمولاً کیفیت، کمیت را مغلوب می­کند (کافیست از بزرگترین سرمایه­گذار جهان، وارن بافت بخواهید که در این مورد توضیح دهد، کسی که در یک سال فقط تعداد اندکی سرمایه­ گذاری عالی انجام می­ دهد).

در نهایت، سیل عظیمی از تحقیقات علمی نشان می­دهند که وقتی بحث دانش­ ورزی پیش می­ آید، مغز ما حدوداً چهار ساعت در روز فرصت دارد تا خوب کار کند. این بدین معناست که شما می­ توانید راس ساعت ۵ صبح از خواب بیدار شوید و چنانچه این ساعت مطابق با ریتم شخصی شما باشد، با سخت­ ترین وظایف خود دست و پنجه نرم کنید.

درسی که اینجا قرار است بیاموزید این نیست که تمام افراد باید در یک زمان خاص از خواب بیدار شوند. بهترین زمانی که می­ توانید ساعت خود را بر اساس آن کوک کنید، زمانی است که با بدن شما و ریتم ­های کاری شما هماهنگ باشد. همچنین درسی که آموختیم این است که جستجوی بهره ­وری در حد بی­ نهایت، واقعاً اغلب اوقات بی­ حاصل است (نظریۀ اخیر ماسک در خصوص وجود یک رابطه میان کم­ خوابی و عدم تمرکز و بهره وری، موید این مطلب است).

بهره وری

خونسردی و بی خیالی یک فرد باعث می ­شود احساس کنیم فرد به نوعی در حال وقت تلف کردن است. اما در این مورد فقط از جف بوزس سوال کنید. به نظر او خونسردی می­ تواند بخشی از راه­ حل کلیدی وادار کردن شما به انجام کارها، آن هم به بهترین نحو ممکن، باشد.

در آپتک ما ایمان داریم الگو گرفتن از افراد نخبه ،موفقیت شما را آسان تر و تضمین شده می کند.

منبع : مجله اینترنتی اینک – (https://www.inc.com)

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید