تحقیقات اخیر نشان داده است که شادکامی باعث افزایش بهره ­وری، خلاقیت و پیشرفت شغلی می­ شود. یعنی چی ؟ یعنی اگر میخواهی در کار خود موفق و ثروتمند شوید ،باید شاد باشید و شادمانه زندگی کنید.

شاد

حتما می پرسید برای این شاد بودن چه باید کرد ؟ ما برای شما راه حل ویژه ای داریم که با صرف زمان اندکی شادی و نشاط را مهمان دل خود کنید.

شادکامی و خوشحال بودن، یک هدف دست­ نیافتنی نیست. حتی چیزی نیست که شما مجبور باشید برای یافتن و دسترسی به آن، سخت تلاش کنید. درحقیقت، برای دست یافتن به شادکامی و خوشحالی می ­توانید زمان کمی را اختصاص دهد و با روشی که به شما معرفی می کنیم بیش از آنچه که تصور می کرید شاد و خوشحال باشید.

شان اَکر (Shawn Achor) نویسنده ­ی کتاب «فایده ­ی شاد بودن» در مصاحبه ­ای با روزنامه واشنگتن پست، در رابطه با شادکامی در عصر فناوری و صنعتی شدن گفته است:

«من تصور می­کنم به دلیل توجه بیش از حد ما به بهره­ وری و نادیده­ گرفتن شادکامی در زندگی، دنیا واقعاً خالی از معنا شده است».

اگرچه شان اَکر خاطرنشان می­ کند که شادکامی چیزی است که می تواند تحت تاثیر مشکلات اجتماعی در انسان بسیار محدود شود، اما معتقد است که «شادکامی یک انتخاب فردی» است که بر اثر ارتباط و تعامل اجتماعی به مرور شکل می­ گیرد.

در حقیقت، اگر شادکامی یک انتخاب ساده است، باید از خود بپرسید که چرا همه ­ی ما شاد نیستیم. واقعاً چه چیزی مانع از شادکامی ما می­ شود؟

شان اَکر می­ گوید: «اغلب مردم برای شاد بودن صبر می­ کنند، و آن را تا زمانی که به موفقیت یا هدفی دست یابند، به تأخیر می ­اندازند». این بدان معناست که ما بخاطر موفقیت شادی را قربانی می کنیم در حالیکه نمی دانیم با قربانی کردن شادی ،موفقیت نیز از بین می رود.

شاد بودن، یک مزیت شگفت ­انگیز برای کار کردن است. طبق گفته­ ی اَکر، زمانی که ما هنگام کار کردن شاد هستیم، «خلاقیت ما چندین برابر می­شود و میزان بهره ­وری نیز تا ۳۱ درصد افزایش می ­یابد. همچنین احتمال ارتقای شغلی تا ۴۰ درصد و میزان فروش تا ۳۷ نیز درصد افزایش می­ یابد».

برای ایجاد شادی بیشتر در زندگی، اَکر سه تمرین ساده­ ی دودقیقه ­ای را پیشنهاد می­ کند که در صورت انجام روزانه ­ی آن­ها، سطح سلامت کلی و همچنین شادکامی شما بهبود خواهد یافت.

شاد

۱ – به یک تجربه ­ی مثبت از روز گذشته به مدت دو دقیقه فکر کنید.

تمام جزئیاتی را که می­توانید از آن تجربه به خاطر آورید، کاملا در ذهن مجسم کنید تا آنچه را رخ داده برای خود به تصویر کشیده و آن را تجربه کنید.

۲ – روزانه دو دقیقه را به یافتن سه چیز جدید که به خاطر آن سپاس­گزار و شاکر خداوند هستید، اختصاص دهید.

این باعث می­شود که مغز شما، رویدادها را از دید خوش­بینانه ­تری ببیند.

۳ – هر روز به مدت دو دقیقه کار خود را با نوشتن یک پیام تشکرآمیز یا تحسین­ آمیز برای کسی که می­ شناسید، آغاز کنید.

 این هم به نفع شما و هم به نفع کسی است که کلمات محبت­ آمیز شما را دریافت می­ کند.

شما می­توانید روزانه یکی از این فعالیت­ های دودقیقه ­ای را انجام دهید یا اینکه با انجام دو یا سه فعالیت، اثربخشی آن­ها را چندین برابر نمایید.

با اختصاص تنها ۱۲۰ ثانیه در روز با افزایش شادکامی و خوشحالی، نه ­تنها کیفیت کاری خود را تغییر می­ دهیم بلکه مسیر زندگی خود را نیز به­ طور چشمگیری تغییر خواهیم داد. این واقعاً یک ابزار قدرتمند است.

پس به هیچ وجه شاد بودن را دست کم نگیرید ! هیچ گاه شادی و نشاط تان را قربانی چیزی نکنید.

ما در آپتک ایمان داریم بدون شادی هیچ چیز در این دنیا ارزشی ندارد. ما برای شادی شما نیز برنامه داریم .
منبع : مجله اینترنتی اینک – (https://www.inc.com)
اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید