تصمیم‌گیری هوشمندانه

جف بزوس خود یکی از باهوش‌ترین آدم‌های موفق دنیا است که با انسان‌های موفق هوشمند زیادی در ارتباط بوده است. حالا او به ما می‌گوید که این انسان‌ها چطور تصمیم‌گیری هوشمندانه می‌کنند تا شما هم یاد بگیرید ،مثل آنها تصمیم‌گیری کنید.

تصمیم‌گیری هوشمندانه

بزوس در این باره می‌گوید، عامل مهم موفقیت این است که این تصمیمی که به شما می‌گوییم قبل از هر تصمیم دیگر گرفته شود.

رازهای تصمیم‌گیری هوشندانه جف بزوس

  • ساخت یک شرکت فوق‌العاده موفق (و ثروت باور نکردنی)
  • آگاهی از چگونگی استخدام افراد مناسب
  • تبدیل طرحی ابتکاری در سرویس‌های وب آمازون به یک شرکت با درآمد سالانه بیش از ۲۴ میلیارد دلار در سال

اما مسلما مهارت اصلی او و مسلما مهم‌ترین مهارتی که هر کارآفرین یا رهبر باید داشته باشد ،توانایی تصمیم‌گیری‌ هوشمندانه است.

پس چگونه بزوس تصمیمات زیادی را اینقدر سریع می‌گیرد؟ او بر سر تصميماتی که به راحتی قابل برگشت هستند تعمق نمی‌کند. بسیاری از ما تقریبا برای هر تصمیم ارزش یکسانی قائل هستیم، چرا؟ چون نمی‌خواهیم اشتباه بکنیم. اما گاهی‌اوقات اشتباه کردن اشکالی ندارد یا حداقل، خیلی زیاد نگران اشتباه کردن نباید باشید.

دو نوع تصمیم‌گیری هوشمندانه جف بزوس

نوع اول: تقریبا برگشت‌ناپذیر هستند. بزوس این تصمیمات را “درهای یک‌طرفه” می‌نامد. فروش شرکت یا ترک کار را در نظر بگیرید. به طور خلاصه، به طور تمثیلی مثل از صخره به پایین پریدن است.  هنگامی که تصمیم نوع اول را اتخاذ می‌کنید هیچ‌گونه عقب‌نشینی یا برگشتی وجود ندارد.

نوع دوم: به راحتی قابل‌برگشت هستند. بزوس این تصمیمات را “درب‌های دو طرفه” می‌نامد. نمونه‌های تصمیمات نوع دوم عبارتند از: شروع یک فعالیت جانبی یا ارائه یک سرویس جدید یا معرفی طرح‌های قیمت‌گذاری جدید. اگرچه تصمیمات نوع دوم ممکن است مهم باشند، اما با کمی وقت و تلاش (اغلب خیلی کمتر از زمان وتلاش مورد نظر شما) این تصمیمات برگشت‌پذیر هستند.

متاسفانه، اشتباه گرفتن در تصمیم نوع دوم با تصمیم گیری نوع اول آسان است. اگر این اشتباه را انجام دهید فلج می‌شوید و دیگر هیچ‌گونه تصمیم درستی نمی‌توانید اتخاذ کنید.

بزوس بعضی از تصمیم‌گیری‌ها دارای اهمیت و غیرقابل‌برگشت یا تقریبا غیرقابل‌برگشت و به اصطلاح درهای یک طرفه هستند و این تصمیمات باید بصورت منظم، دقیق، به آرامی، با تامل و مشورت زیاد اتخاذ شوند. اگر تصمیمی اتخاذ کردید و نتیجه‌اش باب میل شما نبود، نمی‌توانید به جایی که قبلا بودید برگردید. ما اینگونه تصمیم‌ها را تصمیم نوع اول می‌نامیم.

تصمیم‌گیری هوشمندانه

اما اکثر تصمیم‌گیری‌ها مانند مورد بالا نیست.آنها قابل‌تغییر، برگشت‌پذیر هستند به اصطلاح درهای دو طرفه هستند. اگر تصمیم از نوع دوم و کمتر از حد مطلوب را اتخاذ کرده‌اید، مجبور نیستید عواقب آن را برای مدت‌طولانی تحمل کنید. می‌توانید درب را مجددا باز کرده و به عقب برگردید. افراد دارای قضاوت بالا و گروه‌های کوچک می‌توانند و باید تصمیمات نوع دوم را سریعا اتخاذ کنند.

اما هیچ وقت فراموش نکنید ،اکثر افراد موفق اشتباهات بیشتری از ما مرتکب شده‌اند و دلیل موفقیت زیاد آنها هم همین است.

همانطور که بزوس درباره تصمیم‌گیری هوشمندانه گفته است:

شکست و اختراع دوقلوهای جدایی‌ناپذیر هستند. برای اختراع شما مجبور به آزمایش هستید، و اگر از قبل بدانید که موثر خواهد بود، این دیگر آزمایش نیست. اکثر سازمان‌های بزرگ از ایده اختراع استقبال می‌کنند، اما نمی‌خواهند آزمایش‌های مواجه شده با شکست لازم برای دستیابی به اختراع را تجربه کنند.

می‌خواهید موفق‌تر باشید؟ هر بار که نیاز به تصمیم‌گیری دارید، ابتدا تصمیم مهمتری بگیرید. تصمیم بگیرید که آیا تصمیم نوع اول است یا نوع دوم .اگر تصمیم شما تصمیم نوع دوم باشد و تصمیم به راحتی برگشت‌پذیر باشد حتما سریعا آن را اجرا کنید.

تصمیم‌گیری هوشمندانه

برخی از شما اشتباه خواهید کرد ولی اشکالی ندارد. مطمئن باشید که از این اشتباه درس‌های خوبی می‌گیرید و برای شما در‌ آینده راهگشا خواهد بود. این بدان معنی است که درصد بیشتری از تصمیمات نوع دوم شما موثر خواهند بود. تصمیمات کافی را اتخاذ و اجرا کنید و از هر تجربه شکست درس زندگی یاد بگیرید . دیر یا زود تمام مهارت‌ها، دانش و تجربه لازم را خواهید داشت.

ما در آپتک به شما می‌گوییم هر چقدر می‌توانید تصمیم‌گیری نوع دوم را اتخاذ کنید. هیچ تضمینی برای موفقیت وجود ندارد، اما زمانی که  هیچ تصمیمی اتخاذ نمی‌کنید، شک نکنید که هیچ‌گاه موفق نخواهید شد. این راز تصمیم‌گیری هوشمندانه است.

منبع : مجله اینترنتی اینک – (https://www.inc.com)

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید