مسئله خوشحالی

مسئله خوشحالی امروزه یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های همه جوامع بشری است. انسان‌ها میلیاردها دلار سالانه خرج تفریح و شادی خود می‌کنند تا احساس خوشبختی کنند. اما اکثرا با این همه هزینه باز احساس خوشبختی نمی‌کنند ! همین امر باعث شده است تا علم بدنبال راهی برای ایجاد احساس شادی و خوشبختی واقعی کند.

مسئله خوشحالی

اجازه دهید خیلی روراست با این قضیه روبرو شویم. سال ۲۰۱۸ به راستی سال خوب نبود. ۱۲ ماه گذشته پر از خبرهای جنگ و خونریزی بود. اما در حالی­که سرتیترها اغلب در مورد ناخوشایندی­‌ها بودند، ورای این صحنه­‌ها علم به آرامی اهمیت این سوال که چگونه ما همه می­توانیم زندگی مملو از خرسندی و پر مفهوم در میان چالش‌­های دنیا داشته باشیم را کشف کرد.

پیامدهای این تحقیقات علمی، همراه با یافته­‌های مفید و جالب روانشناسی بود، که ۱۰ تا از آن­ها اخیرا توسط مرکز علمی بزرگ دانشگاه کالفرنیا در برکلی گردآوری و منتشر شده است. برخی از آن تحقیقات بر روی شادسازی نوجوان تمرکز کرده بودند، اما امروزه اثبات شده است که این راهکارها برای همه اقشار و سنین جواب می‌دهد.

۱ – یافتن دوستان واقعی زمان زیادی می­‌برد.

براساس نظر جراح عمومی قدیمی واویک مارتی، مردم آمریکایی در معرض افزایش تنهایی هستند، تقریبا نیمی از کشور گزارش کرده‌­اند که احساس تنهایی می­‌کنند. بنابراین چرا تمام کسانی که از نظر اجتماعی تنها هستند بیرون نمی­روند و برای خودشان دوستی پیدا نمی­‌کنند؟ عوامل اجتماعی و سیاسی نقش زیادی در این مورد دارند، اما یک مطالعه­‌ی جدید یک پاسخ صریح‌­تر و ساده‌­تری را برای این موضوع بیان کرده است:

“پیدا کردن دوستان خوب زمان بسیار زیادی می­‌برد.”

این مطالعه، در مجله‌­ی روابط شخصی و اجتماعی منتشر شده است و نشان داده است که ۱۲۰ ساعت زمان لازم است تا آشناهای معمولی به دوست­های واقعی تبدیل شوند. برای بزرگسالان، این میانگین زمانی بسیار زیاد و برابر با ۱۶۴ ساعت است. در جهان پرتکاپوی امروز، ما همه احساس می­کنیم که زمان نداریم.

مسئله خوشحالی

بنابراین آیا این به این معناست که همه­ی ما محکوم به تنها شدن هستیم؟ علم می­گوید خیر. در عوض یکی از نتایج جالب این مطالعه، “یک نقطه نظر” است. دوستی­ها فقط اتفاق نمی­افتند. ایجاد آن­ها مستلزم یک سرمایه­گذاری واقعی است، بنابراین اگر این فرآیند سریع یا آسان نیست ناامید نشوید. و به طور کامل انتظار نداشته باشید که ارتباط­های اجتماعی به آسانی در دامان شما بیافتند.

۲ – IQ شما از آنچه که فکر می­کنید کمتر است.

برای یافتن مسئله خوشحالی در ابتدا به نظر می­رسد که این یافته علمی خبر بدی باشد. اما اگر شما به درستی به آن دقت کنید، دانستن اینکه بسیاری از ما در همدلی کردن افتضاح هستیم، در واقع خبر خوبی است. این مطالعات مشخص کرده‌­اند که “اکثر افراد دارای اعتماد به نفس بالا، اغلب در همدلی کردن حداقل دقت را دارند“. نام این مشکل تکبر است. اما اکثرا ما فکر می­کنیم که مردم را خیلی خوب درک می­کنیم و به نتایجی غیر منطقی می­رسیم.

مسئله خوشحالی

اگر شما به این نتایج علمی دقت کنید و قبول کنید که در همدلی و درک احساسات دیگران خیلی بد هستید، می­توانید بر بهبود EQ (هوش هیجانی) خود در طولانی مدت کار کنید؛ این کار ارتباطات را بهتر می­کند، و ارتباطات بهتر دلیلی برای خرسندی بیشتر هستند.

۳ – شما می­توانید بخوابید تا احساس تنهایی کمتری داشته باشید.

از قرار معلوم، سال ۲۰۱۸ سال پرثمری برای دستیابی به یافته­‌های جالب در زمینه­‌ی تنهایی بود. در مقاله‌­ی دیگری که در مجله ارتباطات طبیعت منتشر شد، محققان افرادی که دارای استراحت کافی و کمبود خواب بودند را تحت اسکن مغزی و بررسی علمی قرار داده‌اند. شرکت­ کننده­‌های خسته مایل به برقراری ارتباط با افراد غریبه و جدید نبودند. آن­ها همچنین احساس تنهایی بیشتری را گزارش کردند.

به طور خلاصه، خواب­‌آلود بودن ما را مجبور می­کند تا از دیگران دوری کنیم، و در آزمایش بعدی دانشمندان نیز نشان دادند که انسان­های دیگر هم از افراد خواب‌­آلود دوری می‌­کنند. بنابراین، اگرچه پیداکردن دوست واقعی ممکن است بیش از ۱۰۰ ساعت برای شما زمان ببرد، اما شما می­توانید یک گام ساده برای رفع تنهایی خود بردارید و این کار را با داشتن 8 ساعت خواب خوب شبانه انجام دهید.

مسئله خوشحالی

این مسئله تمام مشکلات در رابطه با یافتن مسئله خوشحالی را حل نخواهد کرد، اما ممکن است تعداد زیادی از آن­ها را حل کند. این تحقیق علمی نشان داده است که ” خواب سالم بر روابط انسانی ما با کمک به ما برای ایجاد همدلی بهتر با دیگران، کاهش تعصبات، کم کردن عصبانیت تاثیر مثبت می­گذارد”.

“تحقیقات جدید نشان می­دهند که یک خواب شبانه خوب می­تواند به جلوگیری از تنهایی نیز کمک کند.”

۴ – نگاه کردن به گوشی باعث می­شود وقت کمتری را برای تفریح صرف ­کنید.

علم در نهایت این مسئله را ثابت کرده­ است که افراد با گوشی بازی لذت ارتباط و دوستی با دیگران را تباه و نابود می‌کنند. این چالش مهمی در رابطه با مسئله خوشحالی است.

این تحقیق نشان داده است ” چگونه گوشی­‌های هوشمند تعاملات فردی شخص را با دعوت ۳۰۰ نفر برای به اشتراک­ گذاری غذا با دوستان یا خانواده در کافه تحت تاثیر قرار می­دهند.” برخی از افراد گوشی­هایشان را کنار خود نگه داشتند، در حالی­که برخی دیگر گوشی خود را بی­صدا کرده و آن­ها را پنهان کردند.در نتیجه، آن­ها پرسشنامه‌­هایی را در مورد تجربه‌­های خود پر کردند.

مسئله خوشحالی

این نتایج بسیار مهم هستند اما خیلی شوکه کننده نیستند. آن­هایی که گوشی­‌هایشان را از خود دور کردند از غذای خود بیشتر لذت بردند و شادتر بودند.

“اگر در جمع‌های دوستانه خود هم گوشی‌بازی می‌کنید ،مطمئن باشید از لذت تفریح و خوش­گذارنی محروم می‌شوید.”

۵ – تنوع ممکن است افراد را مهربان‌­تر کند.

در مجموعه‌­ای از آزمایشات، محققان نشان دادند افرادی در محله­‌هایی که از نظر نژادی متنوع هستند زندگی می­کنند، بیشتر احتمال دارد تا درهای خانه­ی خود را به روی افراد نیازمند و غریبه باز کنند، آن­ها ویژگی­های انسان­دوستانه بیشتری دارند، و بیشتر تمایل دارند به همسایه­‌هایشان کمک کنند.

مسئله خوشحالی

در آپتک ما ایمان داریم مسئله خوشحالی مهم‌ترین چالش بشریت در سال‌های آتی است و لازم است با این موضوع بصورت علمی برخورد شود.

منبع : مجله اینترنتی اینک – (https://www.inc.com)

اشتراک گذاری

پاسخ دهید

لطفا نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را اینجا وارد نمایید